„Всички, целият колектив и не говорим само актьори – и гримьори, и гардеробиери, и сценични работници, целият театър се облече и имаше тогава един собственик на един от много малкото частни ресторанти Валери, който беше един уникален бохем – любител на изкуство. И той намери в някакво село стара, огромна шейна, в която могат да влязат поне 10 души! И тази шейна, два коня и с кочияш, облечен като едно време – с цилииндър, с папионка, и Валери на кон дойдоха пред Видинския театър“, разказа за любимият си спомен той:„И качиха всички актьори в тази шейна, и ние нааправихме една обиколка на Дунавката градина – от театъра до кулата „Баба Вида“. С песни, с китари, целият народ по градината се спираше и гледаше, и се смееше, и се вълнуваше, и пееше заедно с нас! Това беше най-големият Новогодишен празник, който аз някога съм прежиявал, защото този празник не беше празник само за Новата година, а беше тържество на хора не само на изкуството, на свързани с изкуството. А хората от града станаха част“.
„Нашият директор тогава Петко Петков, който беше един от главните организатори заедно с Живко Ботев и въпросния Валери – това беше най-топлия спомен и до ден днешен ще остане най-силният, най-чувствителният спомен за Нова година в живота ми“, добави актьорът.
„За съжаление в Калиформия дрян няма“, отговори Димитър Маринов на въпрос дали в дома му тази година ще има дряновица:
„Тук сме пустиня, субтропичен климат, много палми и дрян няма, но това, което ние започнахме още в началото със съпругата ми – заедно сме 23 години, нашият юбилей е точно на 31 декември, та любимото на нашето семейство – жена ми е американка от Мичиган, нейното семейство, нейната леля, която ни е комшийка наблизо – събираме се на всяка Нова година и любимото българско ястие за тях са зелеви сармички на фурна“.
„Аз не давам на никой да стъпва в кухнята – аз съм главният готвач вкъщи и обикновено на Нова година това е основното, задължително. Имаме близо до нас един арабски магазин, където се продават много неща – и кисело мляко, и сирене, и кашкавал, и консерви български с чушки и със зеле, та аз всимам от там наше кисело зеле“, каза още той за това как посреща Новогодишната нощ със семейството си отвъд Океана:
„Другото, което е задължително – правим питка с късмети, която аз меся. И последното, което обикновено имаме на масата, което зса тях беше много странно, това е жито, което за мен е любимо – с пудра захар, както баба го правеше навремето“
„Американците правят свински бут,шумка, който обикновено го пекат с мед. В Съединените щати Новата година не е толкова силно нещо, както е в Европа – при тях повече е Коледа и всеки си го прави както желае и пуйка. Имат и картофи, печени с кашкавално сирене, имат и десерти, но не е тази традиция, която ние имаме в България и на Балканите като цяло за Новогодишната трапеза.
Какво пожела актьора Димитър Маринов на слушателите на БНР пред кореспондента ни Елена Цанева – ще може да чуете звуковия файл.
А цялото интервю с него очаквайте догодина в ефира на „Хоризонт“!
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...