Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е любимият Новогодишен спомен на актьора Димитър Маринов и как посреща днес двоен празник?

| Интервю
Актьорът Димитър Маринов
Снимка: Ройтерс

Всяка една Нова година по един или друг начин е преживяване. Това заяви в интервю за предаването Любими празнични истории актьорът Димитър Маринов – българинът, държал Оскар в ръцете си – най-престижното отличие, връчвано от Американската филмова академия през 2019 година за филма Зелената книга:
„Но има една Нова година, която аз никога няма да забравя – 1988 срещу 1989 година във Видинския театър „Владимир Трендафилов“. Решихме да празнуваме тогава Новата година като карнавал и гардеробирите отвориха гардерода на театъра и всеки се облече така, както той винаги е мечтал да бъде, т.е. ролята, която е мечтал да изиграе, но не е“ . 

 „Всички, целият колектив и не говорим само актьори – и гримьори, и гардеробиери, и сценични работници, целият театър се облече и имаше тогава един собственик на един от много малкото частни ресторанти Валери, който беше един уникален бохем – любител на изкуство. И той намери в някакво село стара, огромна шейна, в която могат да влязат поне 10 души! И тази шейна, два коня и с кочияш, облечен като едно време – с цилииндър, с папионка, и Валери на кон дойдоха пред Видинския театър“, разказа за любимият си спомен той:„И качиха всички актьори в тази шейна, и ние нааправихме една обиколка на Дунавката градина – от театъра до кулата „Баба Вида“. С песни, с китари, целият народ по градината се спираше и гледаше, и се смееше, и се вълнуваше, и пееше заедно с нас! Това беше най-големият Новогодишен празник, който аз някога съм прежиявал, защото този празник не беше празник само за Новата година, а беше тържество на хора не само на изкуството, на свързани с изкуството. А хората от града станаха част“.

Нашият директор тогава Петко Петков, който беше един от главните организатори заедно с Живко Ботев и въпросния Валери – това беше най-топлия спомен и до ден днешен ще остане най-силният, най-чувствителният спомен за Нова година в живота ми“, добави актьорът.

„За съжаление в Калиформия дрян няма“, отговори Димитър Маринов на въпрос дали в дома му тази година ще има дряновица:
Тук сме пустиня, субтропичен климат, много палми и дрян няма, но това, което ние започнахме още в началото със съпругата ми – заедно сме 23 години, нашият юбилей е точно на 31 декември, та любимото на нашето семейство – жена ми е американка от Мичиган, нейното семейство, нейната леля, която ни е комшийка наблизо – събираме се на всяка Нова година и любимото българско ястие за тях са зелеви сармички на фурна“.

„Аз не давам на никой да стъпва в кухнята – аз съм главният готвач вкъщи и обикновено на Нова година това е основното, задължително. Имаме близо до нас един арабски магазин, където се продават много неща – и кисело мляко, и сирене, и кашкавал, и консерви български с чушки и със зеле, та аз всимам от там наше кисело зеле“, каза още той за това как посреща Новогодишната нощ със семейството си отвъд Океана:

Другото, което е задължително – правим питка с късмети, която аз меся. И последното, което обикновено имаме на масата, което зса тях беше много странно, това е жито, което за мен е любимо – с пудра захар, както баба го правеше навремето

„Американците правят свински бут,шумка, който обикновено го пекат с мед. В Съединените щати Новата година не е толкова силно нещо, както е в Европа – при тях повече е Коледа и всеки си го прави както желае и пуйка. Имат и картофи, печени с кашкавално сирене, имат и десерти, но не е тази традиция, която ние имаме в България и на Балканите като цяло за Новогодишната трапеза.

Какво пожела актьора Димитър Маринов на слушателите на БНР пред кореспондента ни Елена Цанева – ще може да чуете звуковия файл.

А цялото интервю с него очаквайте догодина в ефира на „Хоризонт“! 

По публикацията работи: Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30