Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биткойнът поскъпва над 45 хил. долара за пръв път от април 2022 г.

Биткойн
Снимка: Ройтерс

Водещата криптовалута - Биткойн стартира Новата година с поскъпване над 45 000 щатски долара за прът път от април 2022 г. на фона на инвеститорския риск апетит и оптимизма около възможното одобрение на борсово търгувани биткойн фондове на спот пазара, съобщава Ройтерс.

В началото на европейската търговия във вторник Биткойн нараства с 4% към 21-месечен връх от 45 400 долара, след като през изминалата 2023 г. основната дигитална валута поскъпна с около 156%, отбелязвайки най-силното си годишно представяне от 2020 г. насам. Само от началото на октомври 2023 г. основната цифрова валута поскъпна с 69%.

Въпреки солидното възходящо движение водещата криптовалута се търгува все още далеч под рекордните върхове около 69 000 щатски долара, достигнати през ноември 2021 г.

Вниманието на инвеститорите на криптопазарите е насочено най-вече върху това, дали американският регулатор на ценни книжа скоро ще одобри борсово търгувани фондове на спор пазара (ETF), което ще отвори пазара на биткойн за още милиони инвеститори и ще привлече милиарди инвестиции.

Графика на Биткойн (в американски долари)


Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) отхвърли множество заявления за пускане на спот биткойн ETF през последните години с аргумента, че пазарът на криптовалута е уязвим за манипулация. През последните месеци обаче има все повече признаци, че регулаторите са готови да одобрят поне някои от 13-те предложени спот биткойн ETF, като се очаква решението да бъде факт най-вероятно още в началото на януари.

Инвеститори обаче предупреждават, че евентуално отхвърляне от страна на SEC ще доведе до поевтиняване на криптовалути. Не е изключено да последва известен ценови спад и при получаването на одобрение за биткойн ETF фондове, ако инвеститорите действат на известния пазарен принцип - "купува при слухове (за одобрение на биткойн ETF), продавай при факти".

Засилващите се очаквания, че водещите централни банки по света ще започнат да намаляват лихвите през тази година, също са благоприятни за пазарите на криптовалути, водейки до подобряване на обстановката при търговията с цифрови валути, която преди 2022 г. беше сериозно влошена след валута на  бяха благодат за криптовалутите, като помогнаха да се отърси от мрака, който се беше настанил над крипто пазарите след фалита на водещата криптоборса FTX и провалите в други криптобизнеси по това време.

"Крипто пазарът ще претърпи значителен ръст тази година, като ключови фактори за влияние са притокът на инвестиционни фондове в спот ETF, намаляване наполовина (т.нар. „халвинг“) на доходността в биткойни при тяхното т.нар. "копаене" и очакваното разхлабване на паричната и лихвена политики както в САЩ и Европа, така и по останалия свят", коментира пред Ройтерс Юпитер Женг, партньор ликвидни средства в HashKey Capital.

Едно от най-важните събития в блокчейна на биткойн е "халвингът" (halvening), когато наградата за копаене (добиване) на биткойн беше намалена наполовина.  "Халвингът" намалява наполовина количеството токени, които т. нар. "биткойн миньори" получават като награда за работата си. Това се случва на всеки 4 години, като предишното намаление беше през 2020 г. (до 6,25 биткойна за всеки успешно изкопан блок), а следващото се очаква през първата половина на тази година (около април 2024 г., когато наградта за копането ще бъде 3,125 биткойна).  Целта на това е ограничаване на предлагането на биткойн до 21 милиона токена.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29