Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделски организации са против новата наредба за фискален контрол върху движението на стоки

Мариана Милтенова
Снимка: БГНЕС

От днес влиза в сила нова наредба, която определя условията и реда за фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на България. В списъка са повечето видове храни, сред които месо, мляко, шоколад, както и горива и масла. Ако доставката е над 5000 лв. или повече от 500 кг и се извършва с возило над 3.5 тона, тя трябва задължително да бъде предварително заявена в НАП. Мерките са приети с цел да се спрат опитите за източване на ДДС.      

Браншови организации изпратиха писмо до министър-председателя, в което поясняват, че, за да спазят изискванията на наредбата, ще трябва да назначават още административен персонал, което пък ще оскъпи продукцията им. В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Мариана Милтенова - председател на Съюза на градинарите, поясни защо плодовете и зеленчуците трябва да бъдат извадени от списъка на стоки с висок фискален риск: 

"Според нас плодовете и зеленчуците нямат място в този списък! Можете ли да си представите, че чесънът и лукът са стоките с най-голям фискален риск. Производството в България на плодове и зеленчуци е спаднало изключително много и ние сме поставени в групата, която е с нефтени масла, нефтени продукти и т.н. Ние сме заявявали, че има сив сектор в нашия бранш и този сив сектор наистина трябва по някакъв начин да се притисне и да се намали, но не това са мерките. Най-големият проблем, по който се присвоява или не се отчита ДДС от 20%, са продуктите, които влизат от внос. Такава наредба може и следва да има за плодове и зеленчуци, които се внасят в България, защото влизат големи количества".  

Милтенова даде и примери как наредбата може да се заобиколи от работещите в сивия сектор

"Пълна дискриминация! Правим превозното средство под 3 тона и няма фискален контрол! На практика преобладаваща част от сивия сектор са търговците, които стоят на пазара с 1 зелено картонче, без да бъдат контролирани, че са земеделски производители примерно на 500 квадратна или 1 декар продукция. Те изкупуват продукцията от вносители, от различни места. Разбира се, стоката им обикновено, за да отидат на пазарите, е по-малко от 3,5 тона и те продължават да си работят и са огромна част от сивия сектор". 

Според Милтенова с новата наредба "изключително много е утежнена административната тежест", а преобладаващата част от земеделските производители не са наясно с нея: 

"Има изключително много документи за проследимост на движението на стоката. Трябва да се издава уникален номер на превоза; да имаме точна информация кой е шофьор, името му, коя фирма, точния час, къде ще пристигне, къде ще разтовари. Това е наредба, която е писана изключително от хора, които нямат понятие за работа с плодове и зеленчуци".  

Тя даде и пример - когато разтоварването на камиона закъснее или търговските вериги решат да не вземат част от стоките на производителите, това изисква "допълнителни декларации, допълнителни уведомления, електронни съобщения до НАП": 

"Има безкрайно много документи, които ние попълваме. Това е изключително голяма допълнителна административна тежест. Това естествено води след себе си допълнителни заплати и възнаграждения. След като трябва да плащаш допълнително и то по-високо квалифициран труд - това е човек, който трябва да работи с интернет, да попълва декларации, уведомления - тези допълнителни разходи ще влязат в цените". 

Браншовите организации са изложили аргументите си още пред служебното правителство. Все още обаче не са допускани до разговори с настоящия премиер и министър на финансите. Нямат обратна връзка и от МЗХ. Те се опасяват, че заради новата наредба ще бъдат налагани непосилни глоби, а производителите - доведени до ликвидация. 

"Разбирате ли, че ако ние не бяхме получили помощта за Украйна, която получиха нашите производители на плодове зеленчуци, тази година нямаше да можем да оцелеем". 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ози Озбърн

Ози Озбърн изнесе последния си концерт с "Блек Сабат", сбогувайки се с феновете в родния Бирмингам

Рок легендата Ози Озбърн се събра отново с групата "Блек Сабат" (Black Sabbath), за да изнесе последния си концерт за сбогуване с феновете си в родния си град Бирмингам.  Хиляди фенове се събраха в Бирмингам на стадион "Вила парк".  С последния си концерт фронтменът на Black Sabbath се обърна към феновете си с думите: "Нямате представа как се..

публикувано на 06.07.25 в 19:46
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент дава брифинг в Белия дом, Вашингтон, САЩ, 29 април 2025

САЩ: Държавите, които не сключат търговски сделки с нас до 1 август могат да очакват завишени мита

Държавите, които не сключат търговски сделки със САЩ до 1 август, могат да очакват завишените мита да се върнат към нивата обявени от американската администрация през април, заяви министърът на финансите на САЩ – Скот Бесент.  Новината на практика представлява нов краен срок за най-големите търговски партньори на САЩ, сред които и ЕС и Тайван,..

публикувано на 06.07.25 в 19:43
Памплона

Над 10 000 души посрещнаха Сан Фермин в Памплона

Над 10 000 души посрещнаха Сан Фермин 2025 в Памплона с мащабна церемония. Световноизвестният фестивал, включващ гонитба с бикове ще продължи до 14 юли. Хиляди хора завързаха червени шалове около вратовете си, давайки старт на празненствата, скандирайки "Viva San Fermín". Най-смелите от тях го направиха от самия площад на кметството в Памплона,..

публикувано на 06.07.25 в 19:38
Руският президент Владимир Путин.

Путин: Моделът на либералната глобализация е на изживяване

Руският президент Владимир Путин обяви, че моделът на "либералната глобализация" е на изживяване. Икономическата активност "се измества към развиващите се пазари и предизвиква мощна вълна на растеж", каза Путин в обръщението си пред лидерите на организацията БРИКС, като ги подкани да засилят сътрудничеството в добива на суровини, логистиката,..

публикувано на 06.07.25 в 19:35
Момче се охлажда във фонтан в Атина, 12 юни 2024 г.

Строги мерки в Гърция заради жегите

Министерството по труда и Агенцията за борба с природните бедствия разпоредиха да се спазват строго мерките по защита живота на хората. Очаква се поне четири дни температурите да достигнат 43 градуса на сянка. Категорично се нарежда на работодателите да прекратят работа на служителите ,които са на открито в часовете от 12 на обяд до 17 часа,..

публикувано на 06.07.25 в 19:33

Проекти до 100 хил. лв. за ремонти в населените места на община Бобошево

Община Бобошево осигурява до 100 хиляди лева на населено място за ремонти и подобрения по инфраструктурата. По 10 хиляди лева ще са за ремонт на офисите и помещенията на самите кметства.  Общо заложената сума е 800 хил. лева. Всеки кмет или наместник определя за какво да се разходват фиксираните за населеното място средства. Какво предвиждат в..

публикувано на 06.07.25 в 19:10
Луиз Инасио Лула да Силва

Бразилският президент: Участниците в конфликта в Украйна трябва да задълбочат прекия диалог

Всички участници в конфликта в Украйна трябва да задълбочат прекия диалог за намиране на мирно решение и установяване на траен мир, заяви бразилският президент Луиш Инясио Лула да Силва при откриването на срещата на върха на БРИКС в Рио де Жанейро, предаде агенция ТАСС. Лула се обърна към международната общност също с призив "да не остава..

публикувано на 06.07.25 в 18:48