Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодор Славев: До началото на ротацията ще има избрани ръководители на регулаторите

Теодор Славев
Снимка: Борислава Борисова

След като затвориха парламентарната 2023 година с промени в Конституцията, в които специално място беше отделено и на регулаторите, днес се очаква управляващите и ДПС да отворят новия сезон с разговор за регулаторите. 
     

“Народните представители и те са хора и нищо човешко не им е чуждо. В оставащите месеци до ротацията, когато ще започне “голямото раздаване”, ние ще следим какви хора ще попаднат в тези изключително важни органи, които управляват и регулират, санкционират, лицензират огромни сектори от икономиката, включително обществените отношения”, заяви за БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи - организацията, която от години следи процесите, свързани с избора на органи, към които Народното събрание има пряко отношение. Той даде и пример, че от над 6 години Комисията по досиетата е извън мандат, така че да тя кара фактически в условията на третия си мандат без избори на нейните членове. Още в първоначалния проект за промени в Конституцията е бил заложен изборът в някои институции да става с 2/3 мнозинство, припомни Славев: 

“160 човека по принцип са изключение. Когато има такива изключения, е много важно да бъдат мотивирани защо се предлагат. От една страна, през 2/3 се търси и по-голямо национално съгласие по теми, които са от национално значение; да има представителство на други обществени групи, включително опозиция. На втори план обаче, 2/3, към момента, са предвидени единствено за 3 органа - ВСС; Инспекторат към ВСС и новата Комисия за противодействие на корупцията, която трябваше да бъде избрана до края на миналата година, но не е. Проблемът обаче с тези 2/3 е, че няма обяснение, ако щете категоризиране, кои институции се избират с 2/3. Защо например Антикорупционната комисия е с 2/3, а пък БНБ - не? Когато няма обяснения или изчерпателно изброяване, възниква въпросът дали това не се прави, за да може през легален път да се гарантира мястото на третия, малък партньор, който винаги ще съществува, защото в България оттук нататък ще има коалиционни управления, а това най-удобно винаги е ДПС като центристка партия. Това разбира се са политологични спекулации, но предстои да видим”. 

Славеев е убеден, че до 3 месеца ще бъдат избрани ръководствата на регулаторите: 

“Според поред мен, мнозинството максимално много ще бърза това голямо раздаване да свърши до началото на ротацията, защото ротацията предполага момент на политически риск дали въобще ще има правителство. Тоест партиите са заинтересовани да започнат масирано кадруване веднага”.  

Експертът вижда в реформите знаци за партийно-квотно разпределение на постове. Той даде за пример новата процедура за избор на конституционни съдии, за които в общественото пространство бяха тиражирани политически имена:  

“По принцип в една идеална държава, идеално общество с идеално работещи институции няма проблем да влизат хора в регулаторите, които са имали партиен път. Въпросът е през това време да са доказали и обществото да има увереност, че включително и тогава те са били независими във вземането на решения.  

Въпросът вече е наистина интересен с Конституционния съд, защото когато се провали предходната процедура за двамата съдии, беше с 2/3 мнозинство. Сега те се отказаха от това и в момента се избират съдии с обикновено мнозинство. И понеже ДПС няма да участва - очевидно тези имена, които се хвърлят в пространството са от ГЕРБ и от ПП, тоест ДПС няма да има квота - няма смисъл да се включва и нормативно двете трети. Тези неща, когато ги разглеждаме в комплекс, ни навеждат на мисълта, че отново имаме партийното - квотно разпределение". 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава израелската офанзива в района на Рафах

Израелската армия продължава офанзивата в района на Рафах. Тази нощ са нанесени удари и в северната част на Ивицата Газа. Интензивни престрелки са избухнали в западния квартал Тел ас-Султан на Рафах. Бойци на "Хамас" и "Ислямски джихад" са атакували израелските сили с противотанкови ракети и минохвъргачки. Двама палестинци са загинали при..

публикувано на 26.06.24 в 12:51

Собственици на фотоволтаични централи на протест при плевенското с. Ясен

Протестиращи собственици на фотоволтаични централи затвориха тази сутрин за 20 минути пътя София - Русе при плевенското село Ясен. Те настояват КЕВР да промени методиката за изчисление на цената на тока, който добиват, с мотива, че тя ги обрича на фалит. Плакати, скандирания оставка и ковчег пред фотосоларен панел – собственици от цялата страна..

публикувано на 26.06.24 в 12:38
Пламен Тончев в НС, 26 юни 2024 г.

Пламен Тончев: ДАНС работи и по сигнал на премиера за решението за изграждане на болница "Мама и аз"

Председателят на Държавната агенция "Национална сигурност" Пламен Тончев беше изслушан от Народното събрание за действията на службата около искането на частна фирма да строи частна педиатрична клиника, докато държавата се бави със своя проект за Национална детска болница.  Изслушването беше поискано от парламентарната група на "Продължаваме..

публикувано на 26.06.24 в 12:24
Галин Цоков, министър на образованието

МОН: Десетокласниците показват по-високи резултати по БЕЛ, по математика изостават

Българските десетокласници показват по-високи резултати по български език и литература, но по математика изостават. Това показва анализът на националното външно оценяване. Преведени в оценки, средните резултати на десетокласните се движат между 3 и 4,50. Но от МОН отбелязват, че и тази година има деца, получили пълни шестици.  Само едно..

публикувано на 26.06.24 в 12:22

Природният газ ще поевтинее незначително през юли

През следващия месец природният газ ще поевтинее с малко над процент и един киловатчас ще струва около 58,80 лева за мегаватчас. Това потвърди изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето от Комисията на енергийно и водно регулиране на 1 юли, но нейният..

публикувано на 26.06.24 в 11:48
Марк Рюте

Следващият генерален секретар на НАТО ще е Марк Рюте

Постоянните представители на страните от НАТО избраха за следващ генерален секретар на Алианса премиерът на Нидерландия Марк Рюте. Той ще наследи на поста Йенс Столтенберг от 1 октомври, когато изтича неговия мандат. До избора на Рюте се стигна, след като неговият конкурент и президент на Румъния Клаус Йоханис, на когото се гледаше като на..

публикувано на 26.06.24 в 11:34