Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИПИ: Общо 134 дни ще работим за държавата през 2024 г.

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС

Общо 134 дни ще работим за държавата през 2024 г., става ясно от годишното изследване на Института за пазарна икономика. Според него "Деня на данъчната свобода" тази година ще настъпи на 13-ти май.

След две години, в които държавният бюджет не беше гласуван навреме и се удължаваше действието на стария, сега се връщаме към нормалния ритъм, пише икономистът Петър Ганев, като отбелязва, че влизаме в новата година с приета рамка на държавните финанси.

Бюджетът за 2024 г. залага консолидирани приходи в размер на 75,2 млрд. лв. Приемайки, че за ден изработваме малко над 562 млн. лева - изчислено на база прогнозния размер на БВП от 206 млрд. лв., то са нужни 134 дни за да попълним държавната хазна. Според календара, тъй като годината е високосна, своеобразният "Ден на данъчна свобода" ще настъпи на 13-ти май 2024 година, пише изследователят от Института за пазарна икономика. Тази дата стъпва на консолидираните приходи в хазната, но следва да отчитаме и големия бюджетен дефицит в последните години.

През 2024 г. консолидираните държавни разходи са предвидени в размер на 81,4 млрд. лв., което означава, че дефицитът в държавните финанси се очаква да достигне 6,2 млрд. лв. Тази сума се равнява на 11 допълнителни дни, в които икономиката трябва да работи само за бюджета, ако искаме да няма дефицит и да покрием всички разходи без да теглим нов дълг.

В средносрочната бюджетна прогноза е заложен дефицит в размер на 6-7 млрд. лв. и през 2025 и 2026 г., така че темата за устойчивостта на бюджета, размера на държавния дълг и лихвите по него ще бъде особено актуална в следващите години, допълва в анализа си Петър Ганев.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътищата в Силистренско са проходими при зимни условия

Пътищата в Силистренско остават отворени и проходими при зимни условия съобщава дежурния в Областно пътно управление. 19 машини са на терен и опесъчават. Има слаб снеговалеж, а снежната покривка е между 30 и 35 сантиметра. Заради ниските  температури и затрудненото придвижване има заповеди за спиране на учебните занятия,..

публикувано на 19.02.25 в 08:31

Забрана за движение на тежкотоварни автомобили без вериги има в Шуменско

До 12 часа днес е в сила и забрана за движение на тежкотоварни автомобили без вериги в Шуменско. Изграждат се и временни пунктове за проверка в областта. В община Смядово днес и утре са обявени за неучебни дни. Учебният процес е преустановен  до петък и в разградската община Лозница.

публикувано на 19.02.25 в 08:31

Плевен се прекланя пред паметта на Васил Левски

В Плевен отбелязват  152 - ата годишнина от гибелта на Васил Левски с  паметен ритуал . В знак на признателност пред паметника на Апостола ще бъдат поднесени венци и цветя. Военният р итуал  започва в  11.00 часа с участието на военнослужещи от Плевенския гарнизон, Общинския духов оркестър с диригент..

публикувано на 19.02.25 в 08:19
Павел Вълчев

Павел Вълчев: Очаквам социално напрежение

Очаквам социално напрежение , заяви пред БНР социологът от "Алфа Рисърч" Павел Вълчев, след като снощи беше публикуван проектобюджетът за тази година. "Ще има обществен натиск на социални групи. Със сигурност има засегнати и разочаровани от този бюджет. От друга страна, като се погледне макрорамката, очевидно е, че трябва да се направят отстъпки...

публикувано на 19.02.25 в 08:17

Правителството създава Съвет за развитие при МС

На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на..

публикувано на 19.02.25 в 08:15

Депутатите обсъждат изплащането на обезщетения за останалите без ток по празниците

Финансовата подкрепа за домакинства, останали без ток в края на миналата година -  влиза за окончателно обсъждане в Народното събрание. Законът за предоставяне на финансова подкрепа, внесен от депутати от 4-те формации, съставляващи парламентарното мнозинство, ще позволи близо 26 хиляди битови клиенти, останали без ток в периода от 21 до 31..

публикувано на 19.02.25 в 08:08

Представят новата визия на столичното летище "Васил Левски"

Новата визия на столичното летище, което от два дни носи името "Васил Левски" - ще бъде официално представена днес - денят, в който по традиция София отбелязва годишнината от гибелта на Апостола на свободата. Церемонията пред Терминал 2 на летището започва в 9 часа. По-късно президентът Румен Радев ще произнесе слово пред паметника на..

публикувано на 19.02.25 в 08:03