Американският държавен секретар Антъни Блинкън ще разговаря днес с президента и външния министър на Турция, откъдето започна обиколката му в Близкия изток.
Лидерът на ливанската групировка "Хизбула" Хасан Насрала заяви, че цялата страна ще е изложена на опасност, ако не реагира на убийството на висш ръководител на "Хамас" в Бейрут.
В Газа продължава операцията на Израел срещу палестинската групировка.
След Турция и Гърция четвъртата обиколка на Антъни Блинкън след ескалацията на напрежението в Близкия Изток включва Израел и палестинската автономия, както и пет арабски държави - Египет, Йордания, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
"Хизбула" трябва да отговори на убийството на заместник-ръководителя на "Хамас" Салех ал-Арури, който загина във вторник при атака с дрон Бейрут. В противен случай на риск ще бъде изложен цял Ливан, заяви лидерът на шиитската групировка Хасан Насрала.
Насрала предупреди, че евентуална пълномащабна война ще нанесе вреди преди всичко на жителите на Северен Израел, а за ливанците ще е възможност да си върнат земите, окупирани от израелците през 1967 година.
По-рано израелският министър на отбраната Йоав Галант очерта предложения за бъдещото управление на ивицата Газа, след като войната между Израел и Хамас приключи. Израел ще запази цялостния контрол върху сигурността, но многонационални сили ще поемат отговорността за възстановяването на територията. Палестинците ще бъдат отговорни частично за управлението, съседен Египет също ще има неуточнена роля.
Палестинската страна съобщи за над 22 600 жертви от началото на конфликта. Израелската операция започна преди три месеца след нападенията на "Хамас", при които бяха убити 1200 души и бяха взети 240 заложници.
Според съобщения в израелски медии на заседание на израелския кабинет е имало остър спор между министри от десницата и началника на генералния щаб Херци Халеви. Той обявил назначаването на комисия, която да разследва грешките на армията, позволили изненадващата атака на "Хамас" на 7 октомври.

Полша заяви, че взривът на железопътната ѝ линия към Украйна е саботаж. Властите разследват дали взривът в неделя на линията от Варшава през Югоизточна Полша е свързан с Русия, Беларус или техни марионетни структури. Полският премиер Доналд Туск заяви, че експлозията в участък на жп линията, използвана за доставки за Украйна, е..
Ще се наложи ранна актуализация на бюджета на НЗОК. Такава прогноза направи пред БНР Аркади Шарков, здравен икономист от Ескпертен клуб за икономика и политика. "Бюджетът е недостатъчен, но такива са обстоятелствата. Пари в държавата няма, трябва да се държи също инфлацията". Проектобюджет 2026 влиза за първо гласуване в редица..
"Картината действително е зловеща. Тази картина важи за всички арестанти, които се местят от местата за арест, където се настаняват обвиняеми лица, когато придобият ново качество: подсъдим. Приемната в Софийския централен затвор е най-лошото място, което съществува в българските затвори . Условията са меко казано неприемливи, те са ужасни. Има..
Политическият блок на иракския премиер Мохамед Шия ас Судани спечели най-много места в парламента - 46, след изборите, проведени миналия вторник. Това показват оповестените снощи окончателни резултати, предаде БТА. Въпреки победата - избирането на премиер ще отнеме месеци. Следващите политически сили са партията "Прогрес", която има..
С критики от страна на бизнеса, синдикатите и част от медицинското съсловие, проектобюджетът на Здравната каса за 2026 година влиза за първо четене в парламентарните комисии по здравеопазване и по финанси. Вчера стана ясно, че целевите средства за заплати на младите лекари и медицинските сестри ще бъдат за заплати на целия персонал в..
Румънските власти обявиха евакуация на населението на две крайдунавски села в окръг Тулча заради пожар на борда на акостирал в украинското пристанище Измаил танкер за втечнен природен газ. Пожарът на борда на плавателния съд е предизвикан от масирана руска дронова атака срещу град Измаил в Украйна. Корабът "ORINDA" е турски и е натоварен с..
"Конкретното ни искане е за увеличение – реално, на работните заплати в областните дирекции по земеделие . Там имаше протести това лято. Подписахме споразумение с министър Тахов за увеличение на работните заплати, но на практика не се случи поради неподсигуряването на средства от Министерството на финансите." Това заяви пред БНР Анелия..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..