Възможно е да се върне големият дебат, започнал около 1947 г. – как да се осъществи самото обединение на Европа: дали да бъде Европа на отечествата или на федерална държавност.
Това прогнозира в интервю за БНР проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика.
Той подчерта и неосъществилия се разговор в Европа за стратегическата автономия на ЕС според него е започнал 2017-2018 г., "дали е възможно Европа да има суверенитет и да бъде самостоятелен субект".
Попов смята, че в последните десетина години наблюдаваме битка между консерватизъм и либерализъм.
"Това започна не само да витае в нашето пространство, но и да го виждаме практически как се реализира на базата на различни видове избори. От времето на Брекзит и избора на Доналд Тръмп в Щатите, тази своеобразна битка ще продължи и в бъдеще. Това няма как да бъде отминато. Може би тези европейски избори ще дадат отговор на този въпрос – какво искат гражданите."
Проф. Попов очерта "наличието на много евроскептически нагласи в ЕС, които избуяха", даде примери с отхвърлянето на еврото в Дания и Швеция и последвалите политически решения в Чехия, Унгария и Полша за евроидентичността, които по думите му са показали, че гражданите няма как да бъдат изключени като важен фактор, когато се определя бъдещето на Европа.
Само елитите не са достатъчни, за да легитимират този интеграционен проект, категоричен е проф. Здравко Попов.
"Популизмът е също двусмислено понятие. Ние го употребяваме, сякаш има еднозначност. Популизъм значи от една страна съобразяване с едно колективно народно обществено мнение и то надделява над идеята за лидерство. Но от друга страна, ако малко повече го прецизираме това понятие, не може да съществува демокрация без съобразяване с демоса. Следователно има популизъм, който е присъщ на демокрацията. Но има и друг популизъм – популизмът, когато ти се отказваш от проекти за бъдеще и лидерство и започваш да се съобразяваш с тълпата, защото тълпата ти осигурява властта."
Относно тезата за края на историята и края на идеологиите той отбеляза, че "тази теоретическа илюзия сравнително бързо отмина и няма как да се живее без идеологии".
"Идеологията ни дава идея за бъдеще, което се предполага, че можем да постигнем. Това е част от човешката природа. Човекът не може да живее без такива големи ориентации. Няма как да избягаме от идеологиите. Важното е да бъдат съобразени с разумност, с правдивост, а да не произвеждат илюзии, на които човечеството се е нагледало в историята си", коментира проф. Здравко Попов в предаването "Събота 150".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..
Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..