Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с полските държавни медии?

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Един от първите политически ходове на новото правителство на Доналд Туск в Полша през декември беше да смени ръководствата на трите държавни медии - телевизията, радиото и агенция ПАП. Според множество международни оценки, в последните 8 години те се бяха превърнали в безкритични пропагандни средства на досега управлявалите националконсерватори от "Право и справедливост".

Вече в ролята на опозиция, партията на Ярослав Качински започна протести в защита на свободата на словото, издигнатият от нея президент Анджей Дуда наложи вето върху финансирането на медиите, а за да продължат работа, новата власт обяви трите компании в ликвидация.

Юридическото бъдеще на полските държавни медии е под въпрос, но с по-голяма сила тежат въпросителните дали те могат да са независим глас, а не политически инструмент.

Обществените медии винаги са били малко или много под политически натиск – както преди "Право и справедливост", така и след това, пояснява в интервю за БНР Мира Суховейко - полски журналист от български произход, с опит в държавните медии.

"Право и справедливост" много бързо оказа изключително силен натиск върху журналистите, така че да може да въведе своите наративи, подчерта тя. 

По думите ѝ, "оказа се, че мигрантите трябва да бъдат заплаха за всички, че Тръмп е най-добрият възможен президент, че Брекзит е опция, може би даже атрактивна и за Полша".

В предаването "Събота 150" Суховейко разказа как точно е бил осъществяван натискът върху редакционната политика на държавните медии. В държавните медии е имало хора на ключови позиции, които са имали за цел да преразказват идеите на властимащите, посочи журналистката.

"Радиото и ПАП станаха изключително необективни, но в сравнение с държавната телевизия все пак успяха да запазят някакви стандарти."

Според някои коментатори, полската държавна телевизия от времето на "Право и справедливост" е била сравнима с тази по времето на комунизма, отбеляза още Мира Суховейко. Според нея винаги е "много блазнещо" да повлияеш върху държавната телевизия.

В момента в Полша вилнее груба политическа игра, която е част от кампанията преди местните и европейските избори, обобщи тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев и заместник-кметът по екологията Надежда Бобчева

Зам.-кметът на София Бобчева: Като имаме бюджет, ще разплатим всичко, включително за боклука

След кризата с градския транспорт е възможно София да бъде изправена пред криза с боклука. Две фирми, които почистват 8 района на града, обявиха миналия четвъртък, че ще спрат работа заради неизплатени до този момент 9 милиона лева. Общината не може да обяви нови обществени поръчки за почистване на града. Процедурата е бавена от Агенцията за обществени..

публикувано на 20.05.25 в 16:53
Столичният кмет Васил Терзиев.

Васил Терзиев: Скъпи софиянци, готвят ни следващата криза

След края на транспортната блокада на София кметът Васил Терзиев предупреди, че се задава по-сериозна криза със сметосъбирането, защото тази година изтичат 7 ключови договора за сметосъбиране и почистване в 20 от 24 района на София. Кметът обвини Министерството на финансите, че бави обществените поръчки за тази дейност. Дългът на Столичната община..

публикувано на 20.05.25 в 16:42

Жителите на планински села в района на Севлиево се оплакват от набези на мечки

Жителите на планинските села в района на Севлиево се оплакват от набези на мечки. Зачестилите случаи станаха повод за среща между представители на различни институции в общината в търсене на решение. Пролетните студове измразили плодните дръвчета и хищниците слизали при хората, за да търсят храна. От мечешките набези в севлиевските села..

публикувано на 20.05.25 в 16:21

Потребители във ФБ настояват за компенсации за времето на протест в столичния транспор

Десетки потребители в социалните мрежи настояват Центърът за градска мобилност да ги компенсира за загубите от месечните и годишни карти, заради шестте дни, в които не работеше наземният градски транспорт в София. Някои от столичани предлагат срокът на картите да се удължи с една седмица безплатно, а други директно призовават пътниците да не показват..

публикувано на 20.05.25 в 16:03

Още 21 лица и 6 образувания са включени в санкционния списък на ЕС срещу Русия

Още 21 лица и 6 образувания са включени в списъка заради дестабилизиращи действия в чужбина. Там е и бившият украински политик и бизнесмен Виктор Медвечук, както и неговите сътрудници Артьом Марчевский и Олег Волошин заради контрол над украински медии, които са използвани за разпространение на руска пропаганда в Украйна и в чужбина. Включени..

публикувано на 20.05.25 в 15:54

Само 2 км остават за изграждане от българската страна на Коридор №8

Само 2 километра остават да бъдат изградени от от българска страна от железопътния коридор, известен като Коридор номер 8, който трябва да свързва Адриатическо с Черно море, през Албания. Това съобщи постоянният секретар на Министерството на външните работи Иван Кондов на конференция, обсъждаща външната политика, отбраната и отбранителната индустрия...

публикувано на 20.05.25 в 15:52

В новите санкции на ЕС са включени още близо 200 кораба от сенчестия флот на Русия

Още близо 200 кораба от сенчестия флот на Русия са включени в 17-ия санкционен пакет, който получи одобрението на министрите на външните работи на ЕС. Ограничителните мерки обхващат още ключови военни технологии, а също така са насочени срещу нейните хибридни атаки и вътрешни нарушения на човешките права. Това е най-крупният санкционен пакет..

публикувано на 20.05.25 в 15:34