Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С възстановка на историческите събития София отбелязва 146-годишнината от освобождението си

| обновено на 06.01.24 в 19:46

По повод 146-тата годишнина от освобождението Столичната община кани жителите и гостите на София на възстановка на историческите събития от 13:00 часа в Северния парк. Организатори на събитието са район „Надежда“, Сдружение "Национален съюз "Единение" и Сдружение "Обединени Балкани", а входа е свободен, информира кметът на район "Надежда" Димитър Димов.


"Избрахме "Северен парк", входа откъм ж.к."Свобода", за историческата възстановка на наша територия. Ще се включат около 60 участника от двете сдружения, които ще потопят публиката в славни моменти, тъй като ние като българи сме длъжни да се връщаме в нашата история, едни славни времена, които са били в нашата история.

Част от празника също ще бъдат и танцьори от Клуба за народни хора и танци "Моето либе". Лично аз като българин вярвам, че корените на един народ могат да бъдат открити в неговата история. Нашето минало е пълно с героични победи, значими дати и велики личности.


Мисията ни е да го предадем на нашите деца, за да могат да помнят и да знаят нашата история. Каня всички в този ден да заповядат в 13.00 часа в "Северен парк", входа откъм "Свобода"", каза районният кмет.

Снимки: Район "Надежда".

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в трафика и транспорта и днес заради Софийския маратон

В столицата и днес са в сила промени в движението, заради провеждането на Софийския маратон , в който участват над 8 хиляди души от 66 страни.  Надпреварата е със старт и финал пред Националната художествена галерия и ще се проведе в три състезателни дисциплини. В най-масовата, която е на 10 километра, бегачите ще стартират в 9:10 часа, а за първи..

публикувано на 12.10.25 в 06:57

Пекин: Американските мита са лицемерни

Китай определи като "лицемерни" последните американски мита върху китайски стоки, въведени от президента Доналд Тръмп, и защити ограниченията си върху износа на редкоземни елементи, но не въведе ново митническо облагане за американските продукти. В изявление на министерството на търговията в Пекин се посочва, че китйският контрол е въведен след..

публикувано на 12.10.25 в 06:35
Наводнения в Мексико

Повече от 40 загинали при наводненията в Мексико

Над 40 души, а 27 се водят за изчезнали след проливните дъждове в Мексико, съобщиха от правителството на страната.. Стихиите са предизвикали сериозни щети в 117 общини в страната, предаде ЕФЕ.  Президентэт Клаудия Шайнбаум проведе виртуална среща с губернаторите на петте най-засегнати щата – Веракрус (на изток), Идалго, Пуебла, Керетаро и Сан Луис..

публикувано на 12.10.25 в 06:04

Хамдан: "Хамас" ще започне да освобождава заложници в понеделник

„Хамас“ потвърди, че ще започне да освобождава израелските заложници в Ивицата Газа в понеделник сутринта преди планирания форум в Египет на международните лидери за мир и стабилност в Близкия изток. „Съгласно подписаното споразумение размяната на затворници трябва да започне в понеделник сутринта, както беше договорено, и няма развитие по този..

публикувано на 12.10.25 в 05:55

От днес постепенно влиза в сила EES - Системата за влизане/излизане на ЕС

От днес започва поетапното въвеждане на новата Системата за влизане/излизане (СВИ) на Европейския съюз,  предназначена за граждани на трети страни, влизащи в Шенгенското пространство за краткосрочен престой - 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период. В рамките на шестмесечен преходен период, т.е. до 9 април 2026 година, всички външни граници на..

публикувано на 12.10.25 в 05:22

Жители на 6 пловдивски села излизат на протест, настояват за по-добра транспортна връзка с града

Жителите на 6 села от Пловдивска област излизат на протест заради състоянието на междуселищния транспорт до Пловдив. Организаторите настояват за промяна и подобряване на транспортната услуга, тъй като в момента стотици хора пътуват всеки ден в стари, неудобни и нередовни маршрутки. Пред читалището в Рогош ще се съберат жители на селото, както и..

публикувано на 12.10.25 в 04:22

В Пазарджик гласуват извънредно за общински съветници

В Пазарджик днес се провеждат извънредни изори за нов общински съвет с рекорден брой кандидати. Общо 29 партии и коалиции ще се борят за място в местния парламент, като се очаква и силен преференциален вот. Предизборната нощ премина спокойно, но общината остава със засилено полицейско присъствие. В днешния изборен ден ще има и рекорден брой..

публикувано на 12.10.25 в 04:11