Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Аврам Агов: Който и да е следващият американски президент, САЩ и Китай ще продължат съперничеството си

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Първите за годината ключови избори са следващата неделя в Тайван.

Трима са основните кандидати в последния етап на кампанията. Единият е от водещата политическа сила в страната - Демократическата и прогресивна партия, понастоящем е вицепрезидент. Вторият е кандидатът на Националистическата партия – традиционната партия на Тайван и втора политическа сила, а третият е бивш кмет на столицата Тайпе и представлява Народната партия, сравнително нова политическа сила, трета по позиции в парламента.

Кандидатът за президент от Националистическата партия по време на кампанията си в Тайпе, 4 януари 2024 г. Вотът е насрочен за 13 януари. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Засега везните са леко наклонени към настоящия вицепрезидент, но разликата е прекалено малка, за да се смяна победата му за сигурна, поясни пред БНР проф. Аврам Агов, преподавател по История на Азия в "Лангара колидж" и в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър.

Китай няколко пъти предупреждава Тайпе да не предприема стъпки към обявяване на независимост. Управляващата партия води независима политика, но това не означава, че ще обяви независимост, изтъкна Агов.

Ако победи сегашният вицепрезидент, той ще следва досегашната политика на президента, която създаде напрежение в отношенията между двете страни на Тайванския пролив. От друга страна, китайският лидер поставя по-дългосрочен хоризонт за обединението с Тайван -2049 г., посочи още преподавателят.

Политическото време на Си изтича и при това напрежение с Тайван "изкушението да се предприеме нещо по-силово ще нараства във времето, но не в близките години", смята проф. Агов.

С оглед на задълбочаващите се изолационалистки тенденции сред американския политически елит и избирателите интервенция на Вашингтон изглежда по-малко вероятна, посочи той.

Както за Русия, така и за Китай е важно кой ще бъде следващият обитател на Белия дом, коментира проф. Аврам Агов. По думите му изборите в САЩ са непредвидими и няма да е неочаквано, ако Тръмп победи през ноември.

"Пекин има напрежение с администрацията на Байдън, но е разпространено мнението, че той е по-предпочитаният партньор на китайското ръководство. Тръмп би провеждал по-твърда политика към Китай, но който и да е президент на САЩ следващия януари, Вашингтон и Пекин ще продължат съперничеството си и разнобоят в техните стратегически интереси ще продължи да се задълбочава, както по време на Студената война. Реално светът навлезе в етап на втора Студена война по разломната линия между САЩ и Китай."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

публикувано на 11.05.24 в 14:03
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33