Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова международна дипломатическа активност за решаване на Кипърския въпрос

Снимка: Pixabay

В Кипър от тази седмица започва интензивен период на нова международна дипломатическа активност за решаване на Кипърския въпрос. Усилията под егидата на ООН се подновяват след като преговорният процес бе прекратен преди 6,5 години.

Перспективата и възможните сценарии за рестартиране на преговорите ще обсъдят президентът Никос Христодулидис и лидерите на парламентарно представените партии на заседанието на Националния съвет днес.

Възобновяването им се свързва със започващия мандат на новия личен пратеник на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш по Кипърския въпрос. Назначаването на този пост на бившия външен министър на Колумбия Мария Анхела Олгин Куеляр бе официално обявено в петък.

Очаква се тя да пристигне в Кипър до средата на януари за първи контакти с лидерите на двете кипърски общности Никос Христодулидис и Ерсин Татар. Задачата й е „да търси обща основа по пътя напред“.

От тази сряда в ООН в Ню Йорк текат консултации по двата проектодоклада на Антонио Гутериш - по Кипърския въпрос и по резолюцията за подновяване на мандата на мироопазващите сили на ООН в Кипър (UNFICYP) с още една година. Планира се Съветът за сигурност да гласува решението на 30 януари.

През юли се навършват 50 години от турската инвазия в Кипър и разделянето му.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарите на Балканите и митата на САЩ за европейските стоки белязаха седмицата

През изминаващата седмица, природата за пореден път показа на човека, че е по-могъща от него. В сряда, на руския полуостров Камчатка в Далечния Изток беше регистрирано едно от най-големите земетресения, регистрирани в историята -  8,8 по Рихтер. Няколко бяха ранените там. Въпреки опасенията по крайбрежието на целия Тихоокеански регион,..

публикувано на 02.08.25 в 10:04
Петър Ганев

Петър Ганев: Размахвайки плашилото за ръст на цените, властта си разписа празен чек

По-високи цени и по-малко избор за потребителите – такъв ефект от новите текстове в Закона за въвеждане на еврото и законопроекта за веригите на доставки прогнозира икономистът Петър Ганев, който е част от екипа на Института за пазарна икономика. В своя публикация Ганев изследва потенциалните последици от текстовете върху ценообразуването и..

публикувано на 02.08.25 в 09:55

Празник на минералната вода в с. Шипково

В 19 ч. в троянското село Шипково тази започва традиционният празник на минералната вода. Шипково е един от най-старите балнеоложки курорти в страната създаден още в началото на миналия век, а празникът на минералната вода се организира за пети път, поясни кметът на селото Наталия Керембова. "Има за цел да популяризира минералната вода и..

публикувано на 02.08.25 в 09:01

Четирима застреляни при стрелба в бар в САЩ

Четирима души са застреляни при нов случай на масово убийство в Съединените щати. Полицията издирва мъж в щата Монтана и предупреждава, че той е въоръжен и опасен. Той е открил стрелба в бар в град Анаконда - бивш индустриален център с 10 000 души население. Жителите му са призовани да останат вкъщи, да заключат вратите си и ако..

публикувано на 02.08.25 в 08:43

122 години от Илинденско-Преображенското въстание

122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани в село Попови ливади над Гоце Делчев. Честванията ще започнат със заупокойна молитва за загиналите и молебен за здраве, която ще бъде отслужена от Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим. Венци и цветя на признателност ще бъдат поднесени пред..

публикувано на 02.08.25 в 08:36
Доналд Тръмп

Тръмп уволни ръководителя на бюрото по статистика заради неочаквани данни за безработицата

По-слаби от очакваните данни за новооткритите работни места в САЩ, които бяха изнесени от Бюрото по трудова статистика станаха причина Доналд Тръмп да заяви, че ще уволни неговият ръководител. Според последните данни на Бюрото по трудова статистика през юли американската икономика е добавила по-малко работни места от очакваното, като вместо..

публикувано на 02.08.25 в 08:14
Доставка на хуманитарна помощ по въздуха в Газа.

Италия стана четвъртата страна, доставяща хуманитарни помощи в Газа

Италия стана четвъртата европейска страна, която започва въздушни хуманитарни доставки в Газа.  От ООН оспорват този метод за ограничаване на масовия глад в палестинския анклав Най-малко 21 души са убити в Газа от началото на днешния ден.  Помощи от шест държави са били пуснати над Ивицата Газа Според статистиката на местни палестински..

публикувано на 02.08.25 в 08:05