"Кръстен съм на моя дядо Йордан, от него мисля, че съм взел да цениш доброто, честта, чувствителността, с радост нося името му, а от баба ми, която беше учителка и от ранни години ме учеше на много песнички и стихотворения, от нея съм взел любовта към театъра, литературата, културата, разказа в "Нощен Хоризонт" незрящият журналист Йордан Георгиев, който е и театрален експерт.
Той е водещ на авторското предаване "Без маски" по радио "Алма матер".
"Миналата година отбелязахме 15 години от създаването на "Без маски". Спазихме отново традицията да поканим гостувалите на предаването хора на изкуството, слушателите, разбира се, като отбелязахме годишнината в театрална работилница "Сфумато" с помощта на проф. Маргарита Младенова и проф. Иван Добчев, на които съм изключително благодарен.
Залата беше пълна. Имаше програма, с откъси от постановки, песни, откъси от самото предаване, оказа се, че това е единственото специализирано предаване за театър в българския ефир, сподели още Йордан Георгиев.
"За мен театърът от мое любимо развлечение от младостта се превърна в източник на смисъл и убежище, на спасение. Именно благодарение на професионалната ми среща с хората от театъра чрез предаването "Без маски".
Това е най-важното нещо - че театърът ме срещна с хора, които са безценни за мен, те за мен са и приятели, и спасители, хора, които ме вдъхновяват, и хора, които ми помагат да намеря смисъла, тогава, когато съм се уморил да постигам, да се блъскам в стени, да доказвам някакви неща на някакви хора, да се чувствам точно така, както Томас Елиът казва в едно стихотворение - "Аз повече не се стремя, да се стремя".
Тези хора са много ценни, а другото нещо, което ми даде предаването и театъра, е да ме срещне с големи режисьори като Николай Поляков...
Предаването "Без маски" е посветено на театъра като цяло, с четири основни направления, то се излъчва веднъж седмично, то има актуални теми, второто направление е портретните интервюта, третото направление е посветено на историята на театъра, а четвъртото направление е насочено към младите актьори, разказа още за "Хоризонт" Йордан Георгиев.
В предаването ще чуете още запис на Йордан Радичков от Златния фонд на БНР, откъс от пиесата на Радичков "Кошници", режисьорът Николай Поляков, композитора Мишо Шишков, Ронит Алмагор, част от театралната школа на Йордан Георгиев.
Йордан Георгиев е роден във Варна. На 5-годишна възраст загубва зрението си. Оттогава е напълно незрящ. Получил е средното си образование в училище за деца с нарушено зрение във Варна, след което завършва право (2004), журналистика (2008) и магистърска програма „Литература, кино и визуална култура“ (2012) в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2019 г. защитих докторска степен в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ с дисертация на тема „Театралният път на режисьора Слави Шкаров“. От 1 септември 2008 г. до сега е автор и водещ на единственото специализирано предаване за театър в българския ефир – „Без маски“, излъчващо се по радио „Алма матер“. Автор е на две книги с интервюта – „Без маски“ (2014) и „Младите театрали говорят в „Без маски“ (2016), както и на книгата „Геният и зануленото време (2019) – и трите са издание на „Жанет 45“. От 2013 г. е член на Съюза на артистите в България – част от гилдията на театроведите и драматурзите. В три поредни години – 2016, 2017 и 2018 е бил член на комисията, определяща номинациите и лауреатите за наградите „Икар“ на Съюза на артистите в България. През 2020 година книгата му „Геният и зануленото време“ е номинирана за награда „Икар“ в категория „Критически текст“. От края на 2020 година до края на 2021 е бил водещ на авторската рубрика „Без маски в киното“ част от проекта „Кино с думи“ – копродукция на Българското Национално Радио и Noblink. От май 2021 г. до май 2023 г. е бил автор и водещ на предаването „Среднощен експрес“ в ефира на програма „Христо Ботев“ на Българското Национално Радио. От месец ноември 2023 г. предаването продължава живота си под формата на подкаст в интернет пространството. През 2022 г. му е присъдена наградата в категория „Културна журналистика“ на сайта за култура artakcia.bg.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...