Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украинските власти съобщиха за трима загинали при масираното руско ракетно нападение тази сутрин

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинските власти съобщиха за трима загинали при масираното руско ракетно нападение тази сутрин. Има информации и за множество ранени при обстрела на жилищни и промишлени обекти в различни региони.

Около 06.00 ч. в цяла Украйна беше обявена въздушна тревога заради опасност от ракетни нападения. Военни власти в редица региони съобщиха за експлозии. Улучени са промишлени обекти във втория по големина град Харков. Засегнат е и Запорожие.

Областният управител написа в "Телеграм", че ракети са ударили жилищни райони и има ранени. Военни представители в други градове като Кривой рог, Днепър и Хмелницки също информираха за масирани ракетни атаки и нападения с дронове.

Украинските сили унищожиха 18 от 51 ракети от различни видове, изстреляни по време на днешната вълна от руски въздушни удари, съобщиха военновъздушните сили на Украйна, предаде Ройтерс. В изявлението се посочва, че Русия е изстреляла 32 крилати ракети през нощта, както и осем дрона "Шахед", и че всички дронове са били свалени.

Врагът удря цивилни цели - многоетажни сгради, частни къщи, търговски център, подчертаха след атаките от кабинета на президента Володимир Зеленски и допълниха, че лошото време усложнява обстановката.

Самият Зеленски призова европейците да обединят усилия и да увеличат военната продукция:

"Виждаме, че агресивните амбиции на Русия могат да бъдат спрени само ако разполагаме с достатъчно сила и затова трябва да бъдем заедно, с оръжейно производство в много по-голям мащаб, каза Зеленски".

От руска страна твърдят, че Белгородска област отново е многократно атакувана с артилерия и дронове за денонощието. 350 километра е границата между двете държави в областта. По района от украинска страна са изстреляни над 110 снаряда и 4 взривни устройства от дронове.

Наблюдатели отбелязват, че близо две години след пълномащабното руско нахлуване и при патова ситуация на фронта двете страни все повече преминават към нанасяне на въздушни удари по територията на противника.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна мащабният ремонт на общежитието към ПГ "Цанко Церковски" в Павликени

В Павликени започна мащабният ремонт на общежитието към Професионалната гимназия "Цанко Церковски". Финансирането от 6 милиона лева от по Плана за възстановяване и устойчивост. Ремонтът включва цялостно обновяване на ученическото общежитие. На покрива ще има фотоволтаична система, посочи при започване на работите кметът на Павликени Емануил..

публикувано на 28.08.25 в 17:27

Росен Желязков и Урсула фон дер Лайен обсъждат в неделя европейската сигурност и отбрана

Премиерът Росен Желязков и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще посетят в неделя най-голямото държавно военно предприятие в страната – "Вазовски машиностроителни заводи", съобщиха от Министерския съвет. Двамата ще проведат среща, на която ще обсъдят въпроси, свързани с европейската сигурност и отбрана. След това..

публикувано на 28.08.25 в 17:18

Пет екипа пожарникари и горски се борят с голям пожар до Якоруда

Поредният пожар в Югозападна България вдигна огнеборците на крак.  Малко преди 16 часа е регистрирано запалване в урбанизираната територия на град Якоруда, в района на минералните бани. Силният вятър  е пренесъл огъня в близката борова гора. Потушен е пожарът край благоевградското село Селище Пет екипа на пожарните служби от Якоруда,..

публикувано на 28.08.25 в 17:12

Арестуваха 55-годишен, нападнал полицай в София

Полицията задържа 55-годишен криминално проявен мъж от София за нападение срещу полицай. Инцидентът е станал днес около 11:20 часа в квартал "Люлин" при опит за проверка. Пострадалият служител на МВР е с наранявания на ръката и рамото. Пристигналият екип на Девето РПУ е арестувал нападателя. Предстои докладване на случая в районната..

публикувано на 28.08.25 в 17:04

Остава в ареста учителят, обвинен в сексуална връзка с малолетна ученичка

Софийският районен съд остави в ареста учителя от София, който е обвинен в сексуална връзка с малолетно момиче. Това съобщи след заседанието прокурор Йордан Стоянов. Във вторник Софийската районна прокуратура привлече 31-годишния учител към наказателна отговорност за сексуално престъпление спрямо момичето. Обвинението към мъжът е, че през юни..

публикувано на 28.08.25 в 17:02

Михаил Михайлов: Няма контрол при пръскането и отравяне на пчели, проблемът е неразрешим

Няма контрол върху фирмите, които пръскат растения и умират пчели. Ние сме алармирали институции, включително и ДАНС, каза в интервю пред БНР Михаил Михайлов, председател на УС на Обединен български съюз на пчеларите. От бранша сигнализират за висока смъртност при пчелите - от 70 до 90%, а някъде и 100%. В интервю пред БНР Михайлов..

публикувано на 28.08.25 в 16:55