Наричат го най-велик измежду родените от жена, Йоан по думите на Спасителя ще бъде по-малък от най-малките в Царството небесно, обещано на повярвалите. Йоан е човешката сянка на Христос, ревнител на изобличението, но не и на опрощението.
В изображенията той е ангел на пустинята, но крилата му са натежали от греховете на света и от съдбата му на съдник. Той има привилегията да кръсти самия Иисус и да извърши на река Йордан първото тайнство, с което Бог Отец показва чрез Духа природата на Сина си.
В деня след Богоявление църквата въздава почит на последния от пророците и пръв от последователите на Христа – св. Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Денят е известен като Ивановден.
Светецът подготвя хората за чудото на Божията милост, неговата личност стои на границата между древния закон и новата благодат и именно той, подобно на Моисей, води народа си към Обетованата земя, но не влиза в нея - Йоан проповядва за Христа и загива, преди да види чудото на Възкресението.
" Йоан Кръстител е живеел скромно, хранел се е с див мед, в обстановка на уединение, на пост и молитва, тоест молитвата е връзката му с Бога, а постът е тази ограничена храна, защото само тогава идват благочестивите мисли.
На 30 години той е озарен Свише и започва да проповядва. Започва духовното очистване чрез покайно потапяне във водите на река Йордан.
Първите думи на св. Йоан Предтеча, записани в трета глава от Евангелието на Матей са: "Покайте се, защото се приближи Царството небесно". А дейността на Исус Христос сред обществото, неговата проповедническа дейност също започва с думите на Йоан Кръстител - покайте се, защото се приближи Царството небесно...
Покайната проповед на св. Йоан отправя към тези, които го слушали – предвид идващото Божие Царство, – е обобщение и същност на закона и пророците. Целта на закона в Стария Завет е разкриването на греха, „понеже чрез закона се познава грехът”, разказа още проф. Иван Желев.
Проф. д-р Иван Желев Димитров e завършил Духовна семинария и Духовна академия в София (1970), а след това и Класическа филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. После специализира Нов Завет в Гърция, защитава докторат на тема „Първосвещеническата молитва на Господ Иисус Христос” в София. Преподава класическите езици, Въведение и Тълкувание на Новия Завет в Духовната семинария и Духовната академия, сега Богословски факултет на Софийския университет. Хабилитира се с труд „Единството на Христовата църква според Ефесяни” и преподава като доцент и професор в Богословския факултет. Бил е декан на БФ и заместник-ректор на СУ. През учебната 1997-1998 г. преподава като гост-професор по Нов Завет в Лудвиг-Максимилиановия университет в Мюнхен. Успоредно с това е работил като началник-кабинет на българския патриарх, главен редактор на периодичните издания на Българската православна църква „Църковен вестник“ и „Духовна култура“, директор на Дирекция на вероизповеданията на Министерския съвет (2002-2008 г.). Бил е член на Висшата атестационна комисия на България (за даване на научни степени и звания). Създава с помощта на Studiorum Novi Testamenti societas и ръководи уникалната за българските условия Bibliotheca biblica към БФ с вече 15000 тома съвременна научна книжнина на немски, английски, френски, гръцки, руски и други езици. Участва в екипа, извършил новия превод на Библията на български език.
Десетилетия наред е работил в междуцърковните и междурелигиозните връзки на Българската православна църква, участвал е в подготовката на Всеправосрлавния събор (на остров Крит в 2016 г.), както и различни комисии на Световния съвет на църквите. След промените от 1989 г. е съучредител и председател на няколко неправителствени организации в областта на религията и културата. Участва в редица международни научни организации. Doctor honoris causa на Атинския университет (2008 г.)
Освен български говори гръцки, руски, немски и английски, писмено владее старобългарски, староеврейски, старогръцки и латински език.
Още по темата в звуковия файл.
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..