"Възможно е да има сътресения по линия на гражданско общество спрямо кандидатурите за регулаторите. Ще видим напрежение по линия на състава на кабинета със сигурност. Това ще бъде един необходим театър, който да убеди всички – колко тежки и големи отстъпки те правят в името на това стабилно управление".
Това коментира пред БНР политологът Христо Панчугов – преподавател в НБУ. Той обаче изрази надежда накрая да се види ясно поемане на отговорност към това управление, а пропастта между правителство и управляващо мнозинство да бъде преодоляна.
"Основна характеристика на управлението до този момент беше, че управляващото мнозинство се разделяше някак от правителството. Правителството функционираше самостоятелно, а партиите в парламента си приписваха или заслугите, или обвиняваха другите за провалите си, без да се обвързват явно с управлението. Това ще бъде основна характеристика и на преговорите, които ще се случват оттук нататък", смята той.
Политологът напомни факта, че това правителство трябва да мине през оставка и ново гласуване. Според него това го поставя в пряка зависимост от настроенията не само на партийните лидери, но и на парламентарните групи.
Той е категоричен, че оценката на министрите няма да бъде давана само от Николай Денков и Мария Габриел.
"Дълбоко се съмнявам, че тяхното влияние в партиите, които следва да подкрепят следващото правителство, е чак толкова голямо. Ние ще видим процес, в който ще се обсъждат не само качествата на министрите, но и настроенията на партийните активи, на парламентарните групи и в крайна сметка решението до голяма степен ще бъде определено в много тънък баланс между всички тези фактори".
В интервю за предаването "Преди всички" Панчугов напомни, че до този момент подкрепата на ДПС е била необходима за конституционните промени. Те обаче вече се случиха, подчерта той и изрази надежда:
"Оттук нататък имаме съвсем реална възможност управлението да върви по ясен политически план и дневен ред, който силно се надявам да видим в рамките на ротацията, да се види подписано коалиционно споразумение с ясно поети ангажименти и съответно да е ясно кой носи отговорност за успехите и провалите в управлението оттук нататък".
ДПС е странната карта, която всички разиграват, изтъкна политологът и добави: "Те се наместват като удобен отдушник на противоречията, на липсата на доверие между останалите два партньора".
Според него ДПС демонстрира своето присъствие в българската политика от няколко месеца насам, очевидно тествайки обществените реакции.
"Очевидно това обяснение – необходимостта от подкрепа за определени реформи в сектор "Сигурност", едва ли може да бъде обяснение за вкарването на ДПС в разговорите за следващото коалиционно управление, което предстои".
По думите му отношението към Асен Василев отразява осъзнаване и разбиране на реалностите не само в ПП, но и в коалицията ПП-ДБ:
"Очевидно това отношение към Василев демонстрира осъзнаването, че той е основният човек при вземането на решения в тази коалиция и в самата партия ПП, където балансът съпредседателство очевидно се е изместил. Може би по тази причина всички си дават сметка, че каквито и решения да предстоят, те без подкрепата на Василев, не могат да бъдат реализирани".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 година, докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп в четвъртък. В неочаквано изявление в парламента Киър Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните 2,3% на..
Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е отклоняване на вниманието от важните проблеми , защото подготовката, която видяхме, свързана с тази..
Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши доброто име, че е координирана, целенасочена атака. Политическа, а защо не и икономическа", каза кметът..
При закрити врата Софийският районен съд разпита Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева. Тя е обвинена, че в нощта на 5 юли 2022 година, когато Семерджиев блъсна и уби с джипа си две момичета на столичния булевард "Черни връх", му е занесла стълба, за да се скрие в дома си. Софийският районен съд даде ход на делото срещу..
Управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, съобщиха от двете институции. Писмото е изпратено до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Вчера..
Програмата за саниране се чака от хиляди българи, а от МРРБ дори не са я обявили ще има ли или не, въпреки че е от голям обществен интерес. Трудна е комуникацията с министъра на МРРБ, н яма и една дума от новото ръководство, какво се случва с т. нар. безплатно саниране, финансирано по ПВУ, няма информация какво се случва с втория етап за ПВУ,..
Ако българският политически елит умишлено се съпротивлява срещу развитието на държавата и не предприема реформи, икономиката ни ще си остане част от периферията на ЕС . Това каза пред БНР икономистът и финансов експерт Юлиан Войнов и добави: "По-голямата икономическа свързаност и натиск на конкурентните сили на ЕС при влизането ни в..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...