Съединените щати са поискали са Испания да преразгледа отказа си за участие в международната мисия, насочена към гарантиране на сигурността в Червено море. Това е станало в телефонен разговор между председателя на Съвета на началниците на генералните щабове на САЩ Чарлз Браун и началника на Генералния щаб на отбраната на Испания адмирал Теодоро Лопес Калдерон.
През декември Съединените щати обявиха военна коалиция от повече от 20 държави под името „Пазител на просперитета", за да се противопоставят на атаките на хутите в Червено море и да предложат защита на преминаващите кораби. Позицията на Испания, която отказа да се включи е, че всяка мисия в региона трябва да е специално сформирана от военноморските сили на европейските държави, а не просто продължение на мисията "Аталанта" срещу пиратството в Индийския океан.
Министерството на отбраната, ръководено от Маргарита Роблес, отрече операцията да получава вето, но сметна за "съществено" създаването на нова. Според испанските медии неизказаната причина за отказа е нежеланието на правителството техни кораби да бъдат под командването на Съединените щати.
След разговора от посолството на Вашингтон в Мадрид обявиха, че не операцията "Пазител на просперитета" е била основна тема и че двама командири са обсъдили стратегическото сътрудничество по въпросите на сигурността, със специален акцент върху ситуацията в Европа и Близкия изток.
Генерал Браун е повторил желанието на Съединените щати да работят с всички нации, които споделят интереса за поддържане на принципа на свобода на корабоплаването и осигуряване на безопасно преминаване“ като е изтъкнал ролята на Испания като "незаменим съюзник в НАТО, партньор и приятел на САЩ".
В последната си публична реч обаче министър Роблес подчерта, че страната ѝ винаги се е показвала като "сериозен, отговорен и ангажиран съюзник" във всички операции в чужбина, но търсенето на мир е приоритет на испанските въоръжени сили.
Еманюел Макрон оказва натиск върху Киър Стармър да признае Палестина за държава, пише "Дейли телеграф". Френският президент ще бъде във Великобритания на тридневно държавно посещение следващата седмица, което ще включва обръщение към двете камари на парламента. Централното политическо събитие от посещението се очаква да бъде споразумение за връщане..
Най-малко 13 души са загинали при наводнения в американския щат Тексас, предизвикани от проливни дъждове. Бедствието засегна окръг Кер в южната част на щата. Според губернатора на Тексас сред жертвите има както възрастни, така и деца. Някои от телата са открити в автомобили, отнесени от придошлите води. Властите допълниха, че има и хора в..
Американският президент Доналд Тръмп подписа знаковия за управлението му законопроект за бюджета на САЩ. Утвърждаването на нормативния акт беше кулминацията на церемония, организирана в Белия дом по случай националния празник на страната 4-ти юли или Деня на независимостта. Тя включваше и прелитане на бомбардировачи Б-2 като тези, използвани..
Палестинското движение "Хамас" съобщи, че е готово веднага да започне преговори за реализиране на най-новото предложение за прекратяване на огъня в ивицата Газа. Отговорът е предаден на посредниците за уреждането на конфликта в Газа - Египет, Катар и САЩ. "Хамас" посочи, че решението е взето след вътрешни разговори и консултации с другите палестински..
Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване. Бюджетът е близо 12 млн.евро и за финансиране могат да кандидатстват собственици на земи и гори, местни поделения на вероизповеданията, общини и държавни предприятия. Финансиране ще се предоставя за подготовка на почвата за залесяване, закупуване..
С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването. Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което..
МВР- Плевен издирва 4-годишно момиченце. Сигнал за изчезването на детето е подал бащата преди повече от месец, но подробности за случая бяха оповестени днес. Сигналът е подаден от бащата, след като майката не го връща в срок, определен от съда. МВР започва действия, детето е обявено за издирване. Говорителят на полицията Мариана Цветкова обясни:..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..