Имаме дълг към Алеко Константинов, защото, когато той написа своите произведения, ни помоли да прогледнем към красивото и към лошото, но дали успяхме да го направим? Със сигурност в родния град на Щастливеца за свищовлии той е часовникът, по който се сверяват и за родното, и чуждото и търсят прозрението за мирогледа си.
Тази година на 13 януари, по нов стил, се навършват 161 години от рождението на Алеко Константинов. Тази вечер в Свищов ще се проведе факелно шествие от къщата-музей на Алеко до паметника му в градската градина в центъра на града и общоградско поклонение.
За Свищов казват, че е градът на 100-е първи неща, но неизменен символ е Алеко Константинов, коментира кметът Генчо Генчев:
"Най-важното и символът на нашия град е сърцето на Алеко. Всички знаем, че сърцето е съхранено в специална стъкленица в музея и това само по себе си говори по какъв начин свищовлии тачат и почитат Алеко. С всички инициативи, които са създадени през годините за Алеко Константинов, които пазим, помним и тачим, какъвто е днешният ден, неговото рождение, ние почитаме и се прекланяме пред живота и делото на този велик българин, на този велик човек. Много бихме искали да приличаме, но, за съжаление, трудно се случват нещата в днешно време. Още през онова време той го е описал, а и в днешно време много от нещата са актуални. Най-важното е, че ние трябва да отнесем за бъдещото поколение това, което ни е оставил Алеко. Да пренесем ценностите и морала, които той ни завеща, защото това е ярка диря, която по никакъв начин никой няма право да зачеркне, да я сложи в страни. Напротив – тя трябва ярко да блести, както неговият образ блести в нашия град“.
Цяла седмица с различни ученически прояви и културни събития в Свищов отбелязваха годишнината от рождението на Алеко Константинов и 130 години от написването на пътеписа "До Чикаго и назад".
Тази вечер от 18 часа в първото българско читалище "Еленка и Кирил Д. Аврамови" ще бъдат отчетени резултатите от международния конкурс за къс хумористичен разказ "Алеко", който по традиция се организира от международната фондация "Алеко Константинов", вестник "Стършел" и Община Свищов. Тазгодишният лауреат е унгарският писател с български корени Тошо Дончев, съобщи Таня Ликова, изпълнителен директор на международната фондация. Отличието е за разказа "Между гулаша и шкембето" сред общо 104 творби на 42 писатели от 21 страни.
Активни участници в честването на годишнината от рождението на Щастливеца, по традиция, са учениците и учителите от свищовската гимназия "Алеко Константинов".
"За нас е много свят човек. Той е пример за подражание с неговия морал, с неговото отношение към българския народ, към родината, към природата, към културата". "
Примерът му е важен и общовалиден, тъй като всичко, което е написал, важи, може би, с още по-голяма сила и днес. Ние сме щастливи и щастливци да бъдем съграждани на Щастливеца", заявиха ученици и учители от едноименното училище.
Празникът в Свищов за 161-ата годишнина от рождението на Алеко Константинов тази вечер ще завърши с благотворителен спектакъл. Постановката е "Докато ти спеше" на пазарджишкия театър. Събраните средства ще бъдат използвани за преиздаване на Алековите книги "Бай Ганьо" и "До Чикаго и назад".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов, предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..