Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Стоянов: Добре извадихме водометните машини на протеста, не допуснахме жертви

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.
Снимка: БТА

МВР е предвидило използването на водометните машини по време на протеста на футболните запалянковци срещу ръководството на БФС през ноември, за да се презастрахова при евентуално засилване на напрежението. 

Това обясни министърът на вътрешните работи Калин Стоянов по време на парламентарния контрол - в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Кристина Петкова: 

"И добре че го направихме, тъй като не допуснахме човешки жертви. И аз считам, че постъпихме правилно с това, че изкарахме машините. И както ви стана ясно, тези машини, ако работят по начина, по който трябва да работят, при тях всичко става на кълбета. Имам предвид, интензивността, с която ние ги използвахме, беше изключително малка. Просто ги охладихме. Нищо повече", коментира вътрешният министър.

Стоянов изтъкна, че водометните машини са били заредени само с вода без добавени оцветители, лют спрей и други вещества и са използвани с контролирана водна струя, много под пълната им мощност. 

Ексцесиите по време на протеста доведоха до искане на оставката на Калин Стоянов и създаване на временна парламентарна комисия, която да разследва твърденията за полицейско насилие. 

В рамките на парламентарния контрол министърът отчете, че през миналата година двойно са се увеличили досъдебните производства за нелегален трафик на мигранти спрямо 2022 година, като в същото време намалява броят на българските граждани, участващи в такива схеми. 

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Полската гранична полиция проверява автомобили на границата с Германия.

Полша ще удължи до 4 октомври проверките на границата си с Германия

Полша ще удължи до 4 октомври срока на проверките на границата си с Германия, съобщи полският министър на вътрешните работи Марчин Кервински, цитиран от полската новинарска агенция ПАП.  Първоначално проверките се планираше да бъдат прекратени на 5 август, но имаше също очаквания, че срокът на граничния контрол може да бъде удължен. Полското..

публикувано на 03.08.25 в 14:19
Гранично-пропускателен пункт

Два камиона с общо над 100 тона дизел се очаква да влязат в Ивицата Газа

Два камиона с общо 107 тона дизел се очаква да влязат днес в ивицата Газа след месеци на силно ограничен достъп до хуманитарна помощ и стоки за палестинския анклав. Това съобщава египетската телевизия "Ал Кахера нюз", цитирана от БТА. Все още няма информация дали камионите са минали границата, предаде Ройтерс.. Министерството на..

публикувано на 03.08.25 в 14:13

КРС: 251 предприятия предоставят услуги за разпространение на радио- и телевизионни програми у нас

Трите мобилни оператора в страната остават лидери за разпространение на платена телевизия. Това сочи годишният доклад на Комисията за регулиране на съобщенията. 251 предприятия предоставят услуги за разпространение на радио- и телевизионни програми у нас. В момента реално предоставящи кабелна телевизия предприятия възлизат на 208. Абонатите..

публикувано на 03.08.25 в 14:01
В Санта Крус де Тенерифе, Канарски острови, Испания, юли 2025 г.

Испания в очакване на нова гореща вълна

Испания посреща втората гореща вълна за това лято. В шест региона се очакват температури над 40 градуса. Оранжев код за опасни горещини е обявен в четири автономни области. Максималните температури в Кордоба, Севиля и Хаен в Андалусия ще достигнат 42 градуса. В област Естремадура се очакват между 40 и 42 градуса в районите на Касерес и Бадахос...

публикувано на 03.08.25 в 13:53

Събуди се вулканът Крашенинников на п-в Камчатка - изригва за първи път от 600 години

Вулкан изригна на полуостров Камчатка в Русия за първи път от 600 години насам. Става дума за вулкана Крашенинников, предава РИА. Според учени, цитирани от агенцията, причината вероятно е мощното земетресение от над осма степен, което разтърси района преди седмица. Тогава се образуваха цунами и изригна най-високият и активен вулкан в Евразия -..

публикувано на 03.08.25 в 13:26
Крайнодесен протест пред хотел с кандидати за убежище, Лондон, 2 август 2025 г.

Англия: Арести на протести пред хотели за мигранти

15 души са арестувани при протести на различни места в Англия пред хотели, в които са настанени кандидати за убежище. Активисти на антимигрантски организации влязоха в сблъсъци с контрадемонстранти в Лондон и Нюкасъл и преди шествие в центъра на Манчестър. Полицията в Лондон въведе ограничения преди демонстрацията, като определи специални зони за..

публикувано на 03.08.25 в 12:58
Главнокомандващият на иранските въоръжени сили Амир Хатами.

Главнокомандващият иранските въоръжени сили: Израел продължава да е заплаха

Израел продължава да е заплаха за Иран, заяви днес главнокомандващият на иранските въоръжени сили Амир Хатами, цитиран от Ройтерс.  През юни Израел предприе военна операция, в рамките на която нанесе удари по ирански ядрени обекти. В отговор Техеран извърши масирани атаки срещу Израел с ракети и дронове. "Дори един процент вероятност за заплаха..

публикувано на 03.08.25 в 12:35