Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия може да разположи военноморска база в отцепилия се от Грузия регион Абхазия през 2024 г.

Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руска военноморска база в Абхазия, отцепническа територия, която е международно призната като част от Грузия, може да започне да функционира през 2024 г., съобщи в петък руската държавна информационна агенция РИА, цитирайки Съвета за сигурност на Абхазия, предаде Ройтерс.

Руските и абхазките власти се споразумяха през октомври, че Русия може да открие постоянна военноморска база в град Очамчира.

РИА цитира секретаря на Съвета за сигурност на Абхазия Сергей Шамба, който каза, че строителството на базата все още не е започнало, но че "функционирането й може да започне тази година".

Подобна военна база в Очамчире, градче с 5000 жители близо до затворената граница на Абхазия с Грузия, ще осигури ново, по-сигурно пристанище за Черноморския флот на Русия, след като базите ѝ в Крим бяха подложени на многократни, разрушителни атаки от Украйна след началото на руската инвазия в страната.

Абхазия се радваше на широка руска подкрепа в поредица от войни, които води, за да се отдели от Грузия през 90-те години на миналия век и отново през 2008 г., а руските сили отдавна са разположени на територията на Кавказ, отбелязва Ройтерс.

Грузия, която смята Абхазия за своя територия, осъди руските планове като нарушение на нейния суверенитет.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първите страници на 22 април 2025 г.

Италианското правителство обяви петдневен национален траур след смъртта на папа Франциск

Правителството на Италия обяви петдневен национален траур след смъртта на папа Франциск. Траурът ще продължи до събота, когато погребението на 88-годишния католически лидер ще се състои пред базиликата Свети Петър, стана ясно след заседание на кабинета. Траурът е по-дълъг от трите дни, обявени след кончината на папа Йоан Павел II през 2005 г...

публикувано на 22.04.25 в 15:13

Жена загина, а 15 души са ранени при руска атака в Запорожие

Жена загина в украинския град Запорожие при нова руска атака срещу Украйна. При нападението в гъсто населен район на града са били ранени 15 души, сред тях и две деца на 14 и 4 години, съобщи областният управител Иван Фьодоров.  Запорожие е важен логистичен и индустриален център в Югоизточна Украйна и честа цел на засилени руски бомбени удари. Запорожска..

публикувано на 22.04.25 в 15:12
Красимир Янков

Гражданското движение за президентска република създаде своя структура в Ловеч

Гражданското движение за президентска република създаде своя структура и в Ловеч. Това е шестият областен център, в който  движението вече  има Граждански съвет след Стара Загора, Бургас, Плевен, Видин и Велико Търново. Целта на Гражданското движение за президентска република е да промени държавното устройство, каза създателят му и национален..

публикувано на 22.04.25 в 14:52

Продължава притокът на мигранти към Гърция

Продължава потокът от мигранти към гръцкия остров Крит. Само за няколко часа днес бреговата охрана съвместно с екип на европейската гранична агенция "Фронтекс" участва в три спасителни операции. Лодка със 74 души на борда, сред тях три жени и две деца, беше забелязана в гръцки води между остров Гавдос и Крит. Бежанците са настанени в приемен..

публикувано на 22.04.25 в 14:52
Борислав Гуцанов

Министър Гуцанов: Няма възможност за увеличение с 10% на заплатите в бюджетния сектор

Държавата не може да си позволи заплатите в бюджетния сектор   да бъдат увеличени с 10 % още тази година, за което настояват синдикатите. Това коментира социалният министър Борислав Гуцанов и припомни, че данъците не са променяни, пенсиите се увеличават по Швейцарското правило, а за заплатите са намерени средства за ръст от 5 процента:..

публикувано на 22.04.25 в 14:40

Първичните имунни дефицити включват над 300 редки заболявания

По повод Седмицата на първичните имунни дефицити пред лабораторния блок на Александровска болница съвместно с Алианса по редки болести бяха пуснати балони в небето, които символизират всеки един новодиагностициран пациент.  Първичните имунни дефицити включват над 300 редки заболявания, при които има нарушение в структурата или функцията на определени..

публикувано на 22.04.25 в 14:39

Христо Георгиев: Шествието е срещу задължителното религиозно образование

Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София , съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев. "Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия", държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и..

публикувано на 22.04.25 в 14:13