Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кай-Олаф Ланг: Правното двувластие, въведено от "Право и справедливост", ще доведе Полша до институционална криза

Проф. Клаус Бахман: Ако Туск иска да спазва буквата на закона, на практика не може да управлява свободно и да върне Полша към демокрацията

| Интервю
Снимка: БНР

След като спечели изборите през октомври, новият премиер на Полша Доналд Туск обеща да отмени политиките на своите предшественици. Бившите управляващи от "Право и справедливост" бяха обвинени в подкопаване на демокрацията по време на два мандата начело на Полша. Преди Коледа новото правителство уволни ръководствата на националните радио и телевизия и на полската информационна агенция ПАП. Тази седмица герои в поредния епизод от драматичната смяна на властта станаха бивш министър, неговият бивш главен секретар и настоящият президент. 

Мариуш Камински и Мацей Вансик - осъдени на последна инстанция за злоупотреба с власт - потърсиха и временно намериха убежище в двореца на президента Анджей Дуда. Той пък прекъсна срещата си с беларуската опозиционна лидерка Светлана Тихановска, за да се снима с двамата "политически затворници", и обяви, че ще ги помилва, за да ги отърве от решетките. Полицията обаче все пак влезе в президентския дворец със съдебна заповед за задържане и отведе депутатите от вече опозиционната националконсервативна партия "Право и справедливост".

Противопоставянето между бивши и настоящи управници доведе до отлагане на заседанията на парламента, където тази седмица трябваше да се приеме бъджета за годината. За хаоса в Полша Весела Владкова разговаря с политолога проф. Клаус Бахман, преподавател във Варшавския Университет за социални и хуманитарни науки, и с анализатора от Института за международна политика и сигурност в Берлин Кай-Олаф Ланг.

Случаят можеше много бързо да приключи, ако Дуда просто беше помилвал двамата сега, след влизането в сила на присъдата. Дори правителството му намекна, че това е приемливо за тях, казва проф. Клаус Бахман. 

- В четвъртък вече опозиционната партия "Право и справедливост" свика протест пред парламента срещу задържането на бившия министър на вътрешните работи и неговият заместник. Но това не беше първата демонстрация срещу новата власт - преди това партията организира митинг срещу промените в държавните медии - радио, телевизия и агенция ПАП. Демонстрантите издигнаха плакати, че новото правителство потъпква свободата на словото и демократичния ред в Полша. А от лагера на Доналд Туск им отговориха, че поляците имат къса памет и не помнят, каква разрушителна за демокрацията политика водеше "Право и справедливост" през последните осем години на управление. Така ли е, проф. Бахман?

Според мен, положението е много по-тревожно, защото бившите управляващи на практика премахнаха разделението на властите в Полша. Те концентрираха почти цялата власт в ръцете на правителството. За сметка на парламента, на президента, на медиите. Това, което "Право и справедливост" не може да преглътне е, че тази прекомерна власт сега е в ръцете на политическия враг, на правителството на Доналд Туск. Новото правителство е чудовището, което създаде падналата от власт партия. И това чудовище сега се обръща срещу създателя си.

- Протестиращите от сегашната опозиция казват, че са изненадани от недемократичните действия на новите властимащи. Става дума не само за осъдения бивш министър, а за изчегъртването в държавните медии и поголовната смяна на висши чиновници. Преминава ли новият полски премиер Доналд Туск червени линии?

Бившите отслабиха съдебната система и сега това се обръща срещу тях. Правителството може да избира между две крайни възможности. Първата възможност е Туск да се придържа към буквата на закона, създаден от "Право и справедливост", където има умишлено създадени капани за новата власт. Правителството зависи от ветото на президента, който е бивш член на "Право и справедливост", от оборването на решенията му в Конституционния съд, който отдавна не е независим, от вече сключени договори от бившите управници, от техни решения за приватизиране на държавни компании и т.н.

Резултатът е, че ако Туск иска да спазва буквата на закона, на практика не може да управлява свободно и не може да върне Полша към демокрацията, с каквато заявка дойде на власт.

Другата възможност пред новото правителство е да насъска чудовището, което създадоха бившите управляващи срещу тях самите. "С твоите камъни по твоята глава", така да се каже. Но това не са демократични действия, просто защото правилата, създадени от "Право и справедливост" не са демократични. Но пък са ефективни.

- След като осъдените депутати Камински и Вансик се скриха при президента, премиерът Туск упрекна президента Дуда, че е готов да вкара страната в криза. Толкова ли е опасна ситуацията в Полша, проф. Бахман?

В момента не се случва нищо изненадващо и нищо крайно драматично. Но не е изключено градусът на напрежението да се покачи. Между двата политически лагера прехвърчат искри и ако това продължи прекалено дълго, ако президентът, който е кадър на бившите управляващи, продължи да блокира всяко решение на новия кабинет, тогава правителството може да премине към управление с декрети. Така беше по време на пандемията.

"Нищо крайно драматично", казва проф. Бахман. Не съвсем така изглежда ситуацията според анализатора от Института за международна политика и сигурност в Берлин Кай-Олаф Ланг.

- По всичко личи, че напрежението скоро няма да спадне. Застрашено е приемането на бюджета за тази година. Правителството има срок до края на месеца да представи на президента закона за държавния бюджет. А Дуда вероятно ще наложи вето заради съмнения за начина, по който е бил приет от парламента, защото двама депутати са били възпрепятствани да участват в гласуването.

Следващата стъпка на Дуда би била да поиска мнението на конституционните съдии, а те са приближени на бившите управляващи. Ако съдът обяви закона за бюджета за противоконституционен, президентът има право да насрочи предсрочни парламентарни избори. Това е предвидено в Конституцията.

Новото правителство на Доналд Туск от своя страна може да оспори правомощията на Конституционния съд и да не приеме решението на съдиите, които вероятно ще заемат страната на президента. 

По този начин правното двувластие, което въведе "Право и справедливост" със спорната съдебна реформа, ще доведе Полша до ръба на институционална криза.

- Ако Полша - голяма и влиятелна държава в ЕС и НАТО - изпадне в институционална криза, как ще се отрази това на Общността и на Алианса?

Особено трудно ще бъде за ЕС да тръгне по пътя на реформите, които са крайно належащи. Полша дълго време ще се занимава със себе си, а не с европейските дела. Доналд Туск обеща, че ще се справи сравнително бързо с връщането на Полша към върховенството на правото, което пък е условие за размразяването на еврофондовете.

Сегашната опозиция в лицето на "Право и справедливост" обаче контрира, че след като ще възстановяваме върховенството на правото, трябва да го правим спазвайки законите на страната. Така че очаквам забавяне на този процес.

А по редица други, важни за ЕС въпроси, като миграцията или реформите в европейските институции, новото правителство също ще бъде подлагано на критика от опозицията.

- Как ще се отрази това на подкрепата на Полша за Украйна? Полша е един от основните поддръжници на Украйна в отбраната срещу Русия.

Колкото вътрешните теми разделят управляващите и опозицията в Полша, толкова по геополитическите въпроси, като отношението към Русия и подкрепата за Украйна, те са единодушни. Така че помощта за Украйна - както политическа, така и икономическа и хуманитарна, ще продължи.

Същото важи и за полската подкрепа за влизането на Украйна в ЕС, макар да очаквам известни трудности заради предстоящите тежки преговори по пиперливи теми като земеделието. Опозиционната "Право и справедливост" със сигурност ще използва тази тема срещу новото правителство, още повече че полските фермери в голямата си част са нейни избиратели. Но по големите теми, като сигурността по източния фланг на НАТО и войната в Украйна, управляващите и опозицията в Полша са на едно мнение.

- А как гледа Русия на една нестабилна Полша?

Това може само да радва Русия. Защото Полша е ключов играч в западната коалиция в подкрепа на Украйна срещу руската агресия. За Русия ще е добре дошло, ако Полша изпадне в криза и по този начин разклати евроатлантическия съюз. Защото колкото повече Полша се вглъбява в собствените проблеми, толкова по-малко ще може да бъде опора в западната проукраинска коалиция.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36

До 20 февруари приемат заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през май

От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват.  Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..

публикувано на 06.02.25 в 19:27
Гроздан Караджов

Правителството иска среща с представители на ЕК заради поръчка за 35 влака по ПВУ

Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..

публикувано на 06.02.25 в 19:20
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..

публикувано на 06.02.25 в 18:27