Единият от експертите е Красимир Коцев. Пред БНР той подчерта, че е изключително важно, че България вече има свой изкуствен интелект:
"Ние като държава с кирилица и славянска писменост малко по-късно въвеждаме нововъведенията, свързани с изкуствен интелект, поради факта, че моделите, които се тренират в днешно време, масово работят с чуждоговорящи езици. Това е изключително важно за българската аудитория. Ние като технологична нация смятам, че сме доста напред в световен мащаб в развитието на технологиите. Една такава новина всъщност изстрелва България доста напред спрямо други балкански и източни държави".
Според него навлизането на изкуствения интелект има добри и лоши страни. Той изброи ползите, като подчерта огромния ефект за киноиндустрията. По думите му изкуственият интелект може да ни даде достъп до огромна база данни, както и да създаде т.нар. виртуални учители.
"Толкова бързо се създава съдържание, че ние не можем без помощта на изкуствения интелект да насмогнем и да намерим това, което е най-подходящо за нас", уточни експертът.
Красимир Коцев посочи и недостатъците:
"Голяма част от политическия елит има множество на брой изяви в интернет пространството, в медийното пространство. Злонамерени хора биха могли много лесно чрез изкуствения интелект да копират образа и гласа на дадена политическа личност и да подмамят избирателите, с което да манипулират вота и да наклонят везните към конкретна партия".
По думите му софтуерът, който генерира фалшиви образи, е все по-достъпен за средностатистическия потребител. Според него е изключително лесно някой да се представи за друго лице чрез новите технологии. Това обаче става с известните личности. По-сложно е да създадем собствен алгоритъм и да копираме случаен човек, защото не разполагаме с неговите данни (снимки, видеозаписи, звукозаписи и т.н.), уточни експертът. Той отбеляза, че копирането на глас става много по-лесно. А за да се предпазим от измами, можем да задаваме специфични въпроси и така да разберем дали сме обект на измама. По думите му изкуственият интелект няма да знае отговорите на всички въпроси, а освен това и не е достатъчно добър в промяната на интонацията.
Коцев заяви, че в следващите месеци и години очакваме много бурно развитие на изкуствения интелект. Според него инструментите и алгоритмите ще стават все по-бързи и адекватни, съответно това ще става много по-широкодостъпно.
По думите му вече има и доста инструменти, които разпознават лицевите показатели и разпознават съдържанието като фалшиво.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...