Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Копнежът по свободата в "Клети създания"

2
„Клети създания“
Снимка: Форум Филм България

Още преди да видя „Клети създания“ разбрах, че това е филм, който няма да ви остави безразлични. Част от познатите ми, които вече го бяха видели, го наричаха глупав и дори вулгарен. Другата част пък възхваляваше чудесната режисура, пъстрите декори, актьорската игра и, въобще, цялостното послание за свободата на индивида, закодирано в сценария и заснемането. Та, след като видях филма – на чия страна застанах аз?

Сюжетът на „Клети създания“ е нещо като съвременна трактовка на „Франкенщайн“ – култовата творба на Мери Шели, в която доктор Виктор Франкенщайн дава живот на своето ужасяващо творение.

В „Клети създания“ обаче чудовището е млада жена с елегантното име Бела, върната към живота от брилянтно – лудия учен доктор Годуин Бакстър. В началото Бела е със светоусещането на малко дете – любопитно към всеки детайл от света около него. Скоро обаче младата жена осъзнава колко силно е желанието й да разгледа и опознае в детайли този свят, въпреки негодуванията на нейния създател и помощника му – Макс. Привлечена от чара на адвоката Дънкан Уедърбърн, Бела се впуска в едно приключение, в което ще открие красотата на пътуването и колко е важно да отстоява своята собствена свобода.

„Клети създания“, уважаеми слушатели е филм, който определено би провокирал много размисли в зрителя, готов да чете между редовете. Или между сцените, които вижда, както в този случай. Въпросът – какво сме готови да пожертваме, за да усетим вкуса на свободата – витае във всяка дума на главните герои. И в един момент зрителят усеща, че пътуването на Бела, всъщност е неговото собствено пътуване. Или онова, към което не е тръгнал, а, може би винаги е искал.

Филмът е по романа на Алистър Грей, а режисьорът Йоргос Лантимос гради история, която засища сетивата с цвят и смела визуална поезия. Ема Стоун, виждаме в ролята на Бела Бакстър. Тя напълно заслужено спечели Златен глобус за изпълнението си. Където трябва е наивната, глупава и бавно развиваща се Бела, която носи душата на дете в тялото на възрастен. След това е смелата, готова на всичко, за да защити своето право на съществуване горда жена, желаеща да опита от всичко. Уилям Дефо е в ролята на нейния създател Годуин Бакстър и в нея той е повече от блестящ със своите модерни джаджи и дръзки идеи.

„Клети създания“ е филм, който провокира. Според мен – трябва да бъде видян, дали на голям екран или от удобството на домашната техника – това решавате вие. Един филм, който ще ви накара да мислите, стига да го гледате с чисти сетива. И това е най-важното.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21