Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все по-често в центровете за настаняване на бездомни попадат млади хора

| Репортаж
Снимка: Евелина Стоянова

У нас няма официална статистика колко души живеят на улицата. Различни са причините хора да остават без дом и да спят по пейките пред някой храм, до входа на театър, в подлези и други обществени пространства.

Новият заместник-кмет по социалните дейности Надежда Бачева съобщи, че до края на март бездомни и социално слаби ще могат да взимат своя обяд в храма "Света Параскева" в столицата.

Три са центровете за настаняване на бездомни на територията на Столичната община, но невинаги бездомните са съгласни да бъдат приютени в тях. Това е и причината мобилни екипи на Столичната община да отиват при тях и да им раздават топли напитки, плодове и сандвичи.

Един от центровете се намира в кв. "Красна поляна".

"Тази инициатива за настаняване на бездомни хора не е само през зимните месеци", уточнява неговият директор Валентина Рунева.

Валентина Рунева

"Винаги се настаняват. Към Столична община има създадени мобилни групи, които реагират на всеки подаден сигнал, 24 часа в денонощието могат да отреагират и да бъде оказана необходимата помощ."

СО е сключила договор и два пъти седмично се доставят пакети с храна, казва Рунева.

"Има създадена микрокухня. Разполагаме с печки. Който желае, може да си сготви това, което на него му се яде."

Бездомните са съхранили чувството си за гордост и се срамуват да контактуват с медиите. Не желаят техни близки да научат, че са стигнали дотук, споделя Валентина Рунева.

"Голяма част от домуващите имат близки и роднини, които нямат възможност да им осигурят подкрепа или подслон, затова те се обръщат към нас. Те имат някакво доверие в социалната институция, че може нещо да се направи, да им се помогне", коментира директорът на дома.

Поддържа се тясна връзка с общинските болници, които да поемат бездомни хора при здравословен проблем, отбелязва още Рунева.

По думите ѝ, някои от обитателите разказват своите истории – защо са останали на улицата. "Премълчават някои неща, но споделят. Осъзнават, че казвайки проблема, ние бихме могли най-адекватно да ги информираме, да ги насочим къде да отидат."

По-възрастните се насочват успешно към социални и здравни заведения, но напоследък се забелязва, че все по-голяма част от бездомните са млади хора, и то с много ниска степен на грамотност, изтъква своите наблюдения Валентина Рунева.

"Има семейства с деца. Много голяма част желаят да им се осигури общинско жилище, но това не е от нашата компетентност. Препращаме ги към съответните районни общини. Ние няма как да им осигурим така мечтаното жилище."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Евелина Стоянова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рестарт на санирането в Кюстендил

Саниране на два блока се прави  в Кюстендил - така дейностите по внедряване на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в града са подновени. Финансирането е по първия етап на Плана за възстановяване и устойчивост за около 27 млн. лева. Одобрените сгради са 23. По досегашните програми за енергийна ефективност в града са..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Илияна Йотова: Резултатът от гласуването показа, че моята прогноза се оправда

"Резултатът от гласуването показа, че моята прогноза се оправда. Преди няколко седмици казах, че след решението на КС и влизането на девета партия в парламента, мнозинството ще се радва на още по-голяма стабилност. Днешният резултат е поне с 25 гласа повече, отколкото беше гласувано самото правителство на Росен Желязков. Моето разбиране винаги е..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Парламентът одобри три проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица

На първо четене парламентът одобри три проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица. Приемането на такъв закон е сред условията България да получи от ЕС второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.  Проектът на Министерския съвет предвижда, че човек, който е изпаднал в неплатежоспособност, може да поиска за него да..

публикувано на 03.04.25 в 16:11
Георги Марков

Близки и приятели се простиха с барабаниста на "Щурците" Георги Марков

Близки и приятели си взеха последно сбогом с музиканта Георги Марков. Легендарният барабанист на "Щурците" почина във вторник на 73 годишна възраст. Поклонението днес беше в столичния катедрален храм "Света Неделя". С кончината на Георги Марков българската музикална сцена понесе тежка загуба, споделиха колеги-музиканти дошли да се сбогуват с него. Сред..

публикувано на 03.04.25 в 15:59
Министър-председателите на Унгария Виктор Орбан (вляво) и на Израел Бенямин Нетаняху - Будапеща, 3 април 2025

Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд

Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд. Изявлението дойде по време на посещението в Будапеща на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото съдът издаде заповед за арест заради войната в ивицата Газа. "Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд", обяви в кратко изявление началникът на канцеларията на унгарския..

публикувано на 03.04.25 в 15:47
Регионален исторически музей – София

Регионалният исторически музей в София с вход свободен

По повод 146 години от обявяването на София за столица на България Дирекция "Култура“ на Столична община организира празнични събития. Редица от тях се провеждат в Регионалния исторически музей. 146 години от обявяването на София за столица на България В интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Ерина Кръстева от Регионалния..

публикувано на 03.04.25 в 15:47
Регионален исторически музей - София

Вход свободен в Регионален исторически музей – София

София отбелязва днес 146 години от обявяването си за столица на България. В празничния ден могат да бъдат резгледани документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото.  С вход свободен гражданите могат да разгледат и Регионалния исторически музей. Ирина Кръстева, Регионален исторически музей – София, посочи пред БНР,..

публикувано на 03.04.25 в 15:40