На 17 януари се навършват 90 години от рождението на забележителния български музикант Иван Спасов - композитор, диригент, педагог. Той си отиде твърде рано от този свят - през 1996, само на 62 години.
Иван Спасов беше духовно извисена личност - беше мъдър, впечатляваше не само с творбите си, но и с начина, по който се изразяваше и пишеше. В Златния фонд на БНР за запазени негови изказвания за музиката, за живота, за това, което се случва около нас и в нас.
Роден в София през 1934 г., той завършва Музикалната академия в класа по хорово дирижиране на Георги Димитров и композиция при Панчо Владигеров. След това учи и във Варшавската консерватория – композиция и дирижиране при Сикорски и Вислоцки.
От 1962 г. е диригент в Пловдивския симфоничен оркестър, а през 70-те години създава камерен оркестър и фестивала „Зимни музикални вечери“ в Пазарджик, където за първи път у нас се изпълняват творби от съвремени автори, вючително и от Пендереци. През 1967 г. Иван Спасов посещава летните курсове за нова музика в Дармщадт, а следващата година Франкфуртският радиооркестър изпълнява неговата творба - „Епизоди за 4 групи тембри“.
От 1989 г. е преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, бил е и неин ректор. Изнася лекции върху проблемите на съвремената музика в САЩ, има награди от Трибуна на композитора при ЮНЕСКО и Международната академия за изкуства в Париж.
Творбата си „Човечеството ХХ век“ лично връчва на генералния секретар на ООН Хавиер Перес де Куеляр. Композициите на Иван Спасов предизвикват интерес по цял свят, а у нас е популярно хоровото му творчество - с неговите песни прочутите ни хорове печелят много международни награди.
В звуковия файл можете да чуете изказване на проф. Иван Спасов, записано в годината на смъртта му и съхранено в Златния фонд на БНР, както и негова песен, изпълнена от Женския хор при АМТИИ - Пловдив с диригент Крикор Четинян.
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..