Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аржентинският президент е говорил с Дейвид Камерън за Фолклендските острови

Президентът на Аржентина Хавиер Милей в Давос - 17 януари 2024
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новият президент на Аржентина Хавиер Милей заяви пред "Скай нюз", че е започнал дискусии с Обединеното кралство за Фолкландските острови и че очаква бъдещи преговори за суверенитета на британската територия.

Коментарите, направени в кулоарите на Световния икономически форум в Давос, последваха първата двустранна среща на Милей с представител на Обединеното кралство - външния министър лорд Камерън. 

Хавиер Милей, радикалният либертарианец, който наскоро спечели изборите в Аржентина, обеща по време на кампанията си, че ще се бори за суверенитета на островите. Малко след срещата си с Дейвид Камерън той каза: 

"Говорихме за Фолклендските острови и това е нещо за бъдещи дипломатически преговори."

"Скай нюз" коментира, че думите му ще предизвикат полемика, тъй като Великобритания заяви в миналото, че няма планове за дипломатически преговори за бъдещето на островите. Британски служител от своя страна заяви след срещата, че позицията на Обединеното кралство и продължаващата подкрепа за правото на самоопределение на жителите на Фолкландските острови остават непроменени. 

Въпросът за суверенитета над Фолклендските острови отдавна е източник на спор между Великобритания и Аржентина, които водиха кратка война за тях през 1982 година.

Буенос Айрес многократно се е опитвал да възстанови преговорите за суверенитета на Фолклендските острови, които Аржентина нарича Лас Малвинас, но Обединеното кралство твърди, че преговорите не са на масата, докато жителите на островите искат да останат британски. На референдум за суверенитета на островите през 2013 година 99,8% гласуваха да останат британска територия, само трима гласуваха против. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мигранти, прекосяващи Ламанша на малка лодка

Мигрантите през Ламашна надхвърлиха 50 хиляди, откакто британските лейбъристи са на власт

Броят на мигрантите, прекосили Ламанша с малки лодки, откакто лейбъристите в Обединеното кралство дойдоха на власт миналото лято, надхвърли 50 000. Данните на Министерството на вътрешните работи показват, че 50 271 души са предприели опасното пътуване, като само в понеделник 474 мигранти са акостирали на английския бряг. Отделно френските..

публикувано на 12.08.25 в 19:24

В Плевенско 7 населени места ще бъдат снабдени с водоноски заради авария на водопровод

В Плевенско седем населени места ще бъдат снабдени с водоноски от ВИК. Причината е голяма авария на магистрален водопровод "Черни Осъм", която се отстранява. Отстранена е аварията между помпена станция "Крушовица", заради която беше нарушен обявения режим в Плевен. От ВИК –Плевен съобщиха, че заради авария водата от водоснабдителна група..

публикувано на 12.08.25 в 19:18
Три екипа са гасили пожара, който по първоначална информация е причинен от късо съединение.

Пожар изпепели 2 къщи и стопански постройки в с. Голяма Желязна, Троянско

Две къщи и две стопански постройки са изгорели този следобед при пожар в троянското село Голяма Желязна.  По първоначална информация пожарът е тръгнал от една от стопанските постройки и е причинен от късо съединение. Три екипа на пожарната са гасили пламъците.  Пожарът е локализиран и няма опасност за други къщи и сгради.  Няма пострадали..

публикувано на 12.08.25 в 19:10
Йохан Вадефул

Германският външен министър заяви, че е важно Тръмп да се вслуша в eвропейския глас

 Външният министър на Германия Йохан Вадефул заяви, че е важно Доналд Тръмп да се вслуша в eвропейския глас, предаде  Ройтерс.  В интервю за обществената телеlизия  ZDF  ( Цет Де Еф ) той се противопостави на твърденията, че европейците са просто странични наблюдатели, когато става въпрос за бъдещето на Украйна. Тръмп: Ще кажа на Путин да..

публикувано на 12.08.25 в 19:05
Пламъци са обхванали район, който е близо до бензиностанция, в село Териано край град Патра, Западна Гърция, 12 август 2025 г.

Усложнява се пожарната обстановка в Гърция, огънят стигна индустриалната зона на Патра

Огнеборците в Гърция продължават борбата с пожарите. Днес  огънят на полуостров Пелопонес изпепели и къщи.  Над 70 нови пожара са избухнали за денонощие в Гърция Усложнява се пожарната обстановка в страната от нови огнища и силен вятър, информират от Гражданска защита. Властите съобщават, че 16 села и туристически райони са евакуирани в област..

публикувано на 12.08.25 в 18:48

Две нови огнища на шарка по дребни преживни животни в Пловдивско

В рамките на седмицата са установени две нови огнища на заболели от шарка дребни преживни животни в Пловдивско, но вземането на проби продължава, защото постъпват нови сигнали. Това стана ясно на днешното заседание на Областната епизоотична комисия. В 86 обекта животните вече са унищожени в съответствие с действащите..

публикувано на 12.08.25 в 18:14
Станимир Стоев, директор ТП на НОИ Монтана

НОИ - Монтана стартира разяснителна кампания за въвеждане на еврото

Служители на Националния осигурителен институт нямат право да обменят левове в евро. Екипи на осигурителния институт започват разяснителна кампания във всички населени места в област Монтана за въвеждане на еврото. Целта е да не се допуснат злоупотреби с възрастните хора.  По график от началото на септември ще се правят информационни кампания..

публикувано на 12.08.25 в 18:09