Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нора Константинова: ArthuB - пресечна точка за свободните артисти и хората на изкуството

Нора Константинова
Снимка: Личен архив

"Историята на платформата е много интересна, а аз като човек "некултурен" в това сдружение, но технически грамотен, забелязах един много основен проблем, който имат артистите и това е липсата на комуникация между тях самите, липсата на комуникации с общински структури и особено с отдел "Култура" при по малките общини, каза за рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" Нора Константинова, съучредител на сдружение "Лаборатория за изкуство и култура"

ArthuB е специализирана културна платформа за обмен на информация, виртуален инструмент за комуникация между творци, културни организации и институции и реализиране на творчески партньорства помежду им. Тя стартира през 2022 година. 

Платформата е най-амбициозният проект на сдружение "Лаборатория за изкуство и култура". Реализиран е след направено проучване към проект „Как да направим комуникацията между държавата и гражданите по-добра”.

"Създадох тази платформа, в която творците могат да се срещнат, да потърсят пресечните си точки, за да могат да се стават по-добре културните процеси в България. 

Успяхме да привлечем доста свободни артисти, доста малки общини, които са регистрирани в нашата платформа, а също така и неправителствения сектор, който е доста активен в платформата. 

Нора Константинова

Идеята ни е не само да направим комуникацията между всички страни по-добра, идеята ни е самото взаимодействие между самите страни да стане по-добро

Да се изграждат високо стойностни културни продукти, да могат по-малките сдружения и свободните артисти да си подготвят своите проектни предложения, което е един огромен проблем, който стои пред сектора, разказа още Нора Константинова.

По думите й платформата публикува на своите страници проектни предложения, а в бъдеще се обмисля и идеята да им помага при подготовка на проектите

А сдружението  "Лаборатория за изкуство и култура" тръгва през 2016 г. с идеята да работят в областта на културата, туризъм, културен туризъм, защото по думите на Нора Константинова, в тази ниша има огромен потенциал за малките общини в България.

"Искаме да покажем, че България е една отлична туристическа дестинация, че има какво да се види, като акцентът ни е Североизточна България, допълни още Константинова.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Елена Алекова

Читателите потъват в неповторимата поезия на Елена Алекова

Дошла само на 22 години от с. Мугла, след Института за учители в Смолян, Елена Алекова като цяло се установява в София, омъжва в София и живее тук и досега. Стихосбирката й "Сянка на ангел" / "Щрихи от София" е създавана от 1989 година досега, като през 2024 г. са написани само две стихотворения. Десетилетия любов, взиране в обикновения..

публикувано на 05.05.24 в 06:23
Jeremy? получават две първи награди от класацията БНР Топ 20 - за най-дълго задържала се под №1 песен в чарта и за песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg

Jeremy?, Миро, Б.Т.Р., Любо Киров и HRISI с награди от БНР Топ 20

Jeremy? са носителите на голямата награда на музикалната класация за българска поп и рок музика БНР Топ 20.  Те бяха отличени за "Най-дълго задържала се под №1 песен в класацията" на БНР. Bury me deep in love беше на върха в продължение на девет седмици. Столичният клуб "Строежа" беше домакин на церемонията по връчването на Годишните..

публикувано на 03.05.24 в 21:57
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20