Това са част от изводите в доклада "Неравенства ООД" на неправителствената огранизация "Оксфам". Традиционно по повод годишните срещи на Световния икономически форум тя обръща внимание на неравното разпределение на благата. Политическите и бизнес лидерите - най-богатите и влиятелни хора - се събраха тази седмица в швейцарския курорт Давос, за да изложат визиите си за бъдещето. Те включват решения на най-големите световни проблеми - от войните, през биологичните заплахи и климатичните промени, до обществените разделения.
Темата коментира пред БНР Мат Лоусън – главен политически съветник на "Оксфам" по въпросите на неравенствата.
"Не виждаме неравенството да е голяма тема в Давос тази година. Опитват се да говорят за всичко останало. Популярни теми като политическата поляризация или влиянието на инфлацията върху заплатите имат очевидна връзка с неравното разпределение на икономическите блага, но за него не се говори. Това не е изненада за нас. Да искаш от милиардери да разрешат въпроса с неравенствата е като да искаш от подпалвач да стане пожарникар. Тези властни хора са проблемът, а не решението", изтъква Лоусън.
"Тази година искахме да покажем, че в своето начало настоящото десетилетие е по-различно от предишните. Натрупването на богатство в най-високите подоходни групи расте, сякаш имаме двигател за неравенства и някой е натиснал педала за газта до ламарината. В предишните десетилетия заедно с това натрупване на върха, имахме и намаляване на бедността, а сега най-бедните по света стават по-бедни. 60 процента от световното население притежава по-малко, отколкото през 2019 година. Прогресът за всички тях е спрял, докато този за богатите е увеличил скоростта си", коментира Мат Лоусън в предаването "Събота 150".
Френският президент Макрон иска страните от Евросъюза да вземат нов общ дълг, както през Covid-кризата, които пари да инвестират заедно в иновации и да решават общите си проблеми. Това добра идея ли е?
"Подкрепяме идеите за по-големи публични инвестиции в Европа и навсякъде по света. Правителствата не трябва да се страхуват от публичен дълг и от това да преразпределят средства между по-бедните и по-богати части на Европа. Но в допълнение на това, ние трябва да видим и повишено облагане на най-богатите, защото през последните 30 години имаме огромно преминаване на публични средства в частни ръце. За да се случат нужните инвестиции, трябва да обърнем този процес, който от 2020 година насам се усили - огромно количество публични пари се изля в глобалната икономика. Част от тях послужиха за опазване на работни места и социална защита, но заедно с това цялостно увеличиха частни състояния."
Ще цитирам ръководителя на вашата организация Амитах Бехар - "Светът не е забравил как фармацевтичните монополи лишиха милиони хора от ваксини за Covid-19, създадоха ваксинационен апартейд и едновременно с това формираха нов милиардерски клуб." Това се случи и с помощта и на споменатите от Макрон еврооблигации.
"Това е фантастичен пример как по време на пандемията правителствата предприеха правилната стъпка да емитират дълг и на практика да напечатат доста пари, но сгрешиха, като ги дадоха на някои от най-големите фармацевтични компании. "Пфайзер" регистрираха рекордни печалби и се появиха 9 ваксинационни милиардера. И най-лошото - самото разработване на ваксините беше финансирано с европейски и американски пари. Фармацевтичните фирми взеха пари, за да завършат разработките, а впоследствие спечелиха милиарди, като продаваха ваксините на най-платежоспособния купувач."
Как оценявате напредъка по приемане на глобален 15-процентов данък върху корпоративните печалби?
"Притеснителното е, че напредъкът е почти спрял. Самото споразумение за въвеждане на такова облагане беше голяма стъпка. 15 на сто е крайно недостатъчна ставка, но в момента много корпорации работят при практическо облагане под нулата. Надяваме се да бъде въведен през тази година. Същевременно бразилското председателство на Г-20 настоява за въвеждане на подобна ставка върху състоянието на най-богатите. Възможно е освен глобално корпоративно облагане, да видим и глобален данък "богатство". Защото това е същият проблем - те ползват армии от счетоводители, за да крият средства в данъчни убежища и да избягват облагане. После обществените системи, например здравеопазването или образованието, са лишени от тези пари."
Бразилия има ляво управление, но новият ръководител на другата най-голяма икономика в Латинска Америка, аржентинският президент Хавиер Милей, по-скоро се притеснява от подобен политически курс. В Давос Милей нарече милиардерите "герои". Някои от най-богатите хора в света са технологични предприемачи и от техните начинания има обща полза. Един пример е мрежата Старлинк на Илон Мъск, чрез която можем да получим интернет навсякъде. Друг е филантропията на Бил Гейтс. Джеф Безос пък осигурява разнообразие от стоки, достъпни навсякъде. Тези трима души, а и всички други са били повече от щедро възнаградени за своите геройства, но толкова лошо нещо ли е натрупването на богатство, когато имаме предвид, че на много места по света публичните системи са тежко болни от корупция и неефективно управление?
"Но корупцията и лошото управление не се намират само в държавния сектор. Най-много милиардери се появяват от икономически сектори с пазарен монопол, близки отношения с политическата власт и липса на регулаторен контрол. Както изтъкваме и в доклада - ако съсредоточиш власт в няколко фирми: във фармацевтичната индустрия големите са 4; семената за земеделието, които се ползват от всички фермери по света, идват от 2 компании - това съсредоточаване е лошо както за бедните, така и за демокрацията изобщо. На всеки държавен служител, взел подкуп, съответства човек от частния сектор, който му го е дал.
По някакъв начин съм съгласен с новия аржентински лидер. Ние наистина виждаме някаква форма на държавен социализъм в Глобалния север. Това обаче е социализъм за богатите. Публичните пари спасиха банките при финансовата криза, а по време на пандемията огромни публични средства бяха излети във фармацевтичната и други индустрии. На най-високото си ниво частният сектор не поема рискове и не се притеснява от фалити. Просто получава държавна подкрепа винаги, когато му потрябва. Подобен социализъм е от полза само на големите акционери в корпорациите."
Освен призив за по-голямо облагане на огромните натрупвания на богатство, докладът ви съдържа и позицията, че "демократично-притежаваният бизнес" разпределя печалбите по-ефективно и честно. Можете ли да поясните?
"Това е идеята да имаме повече компании, които са кооперативна собственост и в които самите работници имат право на мнение за управленските решения, включително как се харчат печалбите - бизнес, чиято основна цел не е да повишава вече голямото състояние на богати акционери. Един от популярните примери е основаната в Испания корпорация "Мондрагон" - тя изцяло се притежава от своите 35 000 служители по цял свят, а заплатата на изпълнителният директор не може да е повече от 9 пъти по-голяма от тази на най-нископлатения работник. Пак е капитализъм, пак е частна собственост, пак е пазарна икономика, просто е по-добра организация от преобладаващата, която е основана на неолибералната логика - възможно най-малко регулации, без пречки пред концентрацията на капитали, държавата да не се пречка. Не мисля, че това е от полза на човечеството."
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..