Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нещата изглеждат отчайващи за консерваторите, отбелязва политическият анализатор на BBC

Великобритания пред избор на по-малкото зло

Роб Уотсън: Лейбъристите печелят главно от това, че торите губят подкрепа

| Интервю
Изглед към сградата на британския парламент
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обединеното кралство не прави изключение тази година от очакванията за предстоящи изключително важни общи избори.       От доста време вече проучванията никак не са благосклонни към управляващата Консервативна партия на премиера Риши Сунак, но един от последните по-задълбочени сондажи на общественото мнение на YouGov очертава още по-мрачна картина - съкрушителна загуба на торите, още по-тежка от изборите през 1997 година, когато бяха разгромени от лейбъристите начело с Тони Блеър. Появиха се коментари, че нова такава загуба ще доведе до най-големия срив в подкрепата за Консервативната партия от 1906 година.

Темата коментира пред БНР политическият анализатор на BBC Роб Уотсън.

Има ли наистина място за сравнение на предизборните събития днес с тези през 1997 година?

"Единственият показател, по който са сравними, е мащабът на непопулярността на консерваторите, макар и днес те да са непопулярни по различни причини. Важна е, разбира се, и продължителността на управлението им. Когато загубиха през 1997-а, торите бяха управлявали от 1979 година - гигантски период от време. Сега са на власт от 2010-а. Така че и в двата случая консерваторите, наред с какви ли не други проблеми, се сблъскват и с бремето време в политиката - колкото по-дълго се задържиш на власт, толкова повече затъваш в беди."

Роб УотсънДен след като излезе тази тревожна прогноза за консерваторите, беше публикуван анализ, че всъщност победата няма да бъде толкова лесна за лейбъристите, защото в резултат на приетата нова електорална карта консерваторите ще бъдат доста облагодателствани. Какво означава това?

"Във Великобритания доста често се прекрояват избирателните райони. Имаме 650 района и съответно 650 депутати. Периодично, заради промени в числеността на населението - в Лондон например расте, а в някои градове на север намалява - се прекрояват границите на избирателните райони, за да се запази приблизително същият брой гласоподаватели в отделните райони. И това е справедливо. Специално за този анализ - ако се вгледате внимателно, ще си дадете сметка, че промените на избирателните райони наистина дават предимство на консерваторите. Но то е съвсем скромно в сравнение с това, което анкетите сочат, а именно колко те са омръзнали на хората."

Още не е ясно кога точно ще бъдат проведени изборите. Знае се единствено, че това по закон трябва да стане до края на януари 2025 година. Премиерът Риши Сунак заяви, че те ще бъдат през втората половина на годината, бившият министър на финансите Джордж Озбърн дори фиксира конкретна дата - 14 ноември. Други пък, включително опозицията, смятат, че те трябва да са по-рано - през май. Кога би било най-удобно за торите и съответно за лейбъристите да бъдат проведени изборите?

Снимка: АП/БТА

"Няма еднозначен отговор. Човешко е, според мен, Риши Сунак да говори чак за втората половина на годината. Защото нещата изглеждат толкова отчайващи за консерваторите, че е нормално да си мислят, че ако устискат, може нещо да се промени. Премиерът Сунак може в определен момент да си промени мнението и да реши, че нещата няма да са толкова зле и през май. Но това, което чувам от "Даунинг стрийт" 10 напоследък, дава да се разбере, че торите няма да бързат."

Анкетите отреждат преднина на лейбъристите на Киър Стармър с около 18-19 пункта пред консерваторите. Имам съседка, която е с лейбъристки убеждения, но която не харесва изобщо Киър Стармър, не на последно място, защото няма никаква харизма, по нейните думи. Смятате ли, че това в крайна сметка може да се окаже голям проблем в подкрепата за лейбъристкия лидер?

"Несъмнено. Не само вашата съседка, допитванията до електората по принцип показват, че лейбъристите печелят главно от това, че торите губят подкрепа. И дума не може да става британците да са силно вдъхновени от Киър Стармър и лейбъристите. Това може впоследствие да се окаже проблем. Но към момента хората си казват, че не ги е грижа колко зле са лейбъристите и Стармър, защото няма как да са по-зле от торите.

Киър Стармър  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вярно е, че Киър Сармър тепърва трябва да спечели сърцата на британците - повечето са скептични, че моделът на лейбъристите ще донесе значителни промени. Вярно е също, че хората не виждат харизма у Стармър. Но си мисля, че толкова много неща се случиха през последните 20-ина години във Великобритания, а това важи и за много други западни демокрации, че понастоящем едва ли би се намерил който и да било политик, който да съумее да въодушеви избирателите, както например Тони Блеър навремето."

Г-н Уотсън, споменахте, че Риши Сунак предпочита по-късна дата за изборите чисто тактически, с надежда нещата да се подобрят. В какви сфери основно е насочена тази надежда, какво може да се подобри?

"Неговата надежда е, че хората ще усетят, че икономиката започва да се възстановява. Че инфлацията се забавя и че брутният вътрешен продукт бележи ръст, макар и не голям. Основните послания на избори биват три вида: на прав път сме - гласувайте за нас; изберете познатото зло - то ще е по-малкото; и - време е за промяна! Консерваторите очевидно залагат на втория вид послание - икономиката е стабилна, не я подлагайте на риск, давайки я в ръцете на Лейбъристка партия."

Не можем да пропуснем драмите около законопроекта за депортиране в Руанда на търсещи политическо убежище на Острова, който, въпреки бунта в редиците на торите, все пак беше гласуван в Камарата на общините, но срещу високата цена на публичното достояние за голямо разделение в Консервативната партия. Дали обаче Риши Сунак има досатъчно основание да се притеснява за поста си от дясното крило в партията, което очевидно не харесва нито него, нито неговата политика?

"Няма никакво съмнение, че през последните дни битката по въпроса за мигрантите и Руанда навреди още повече на имиджа му. Но според мен той не бива да се притеснява дали ще оцелее на председателския пост, за да води торите на изборите. Наистина за голяма част от дясното крило на партията Сунак е безнадежден случай и трябва да се махне. Но по принцип повечето консерватори, макар и силно разочаровани и депресирани от перспективите пред тях, ще продължат да подкрепят своя лидер, дори това да донесе много тежка изборна загуба."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

76 години по-късно: Пренасят тленните останки на цар Фердинанд в България

Тленните останки на цар Фердинанд ще бъдат пренесени в България, траурната церемония ще се състои в царския дворец "Врана", съобщиха от Фонд "Цар Борис и Царица Йоанна". Траурната церемония започва в 15:30 ч. и е отворена за граждани. Тленните останки на цар Фердинанд ще бъдат пренесени от град Кобург в София с военен самолет. Ковчегът ще бъде..

публикувано на 29.05.24 в 07:41

МС решава за участието на военни кораби в операцията на противоминната група в Черно море

Предварителният дневен ред на правителството предвижда днес министрите да разрешат участието на военни кораби и военнослужещи в операцията на противоминната военноморска група в Черно море. Организацията беше създадена през януари от България, Румъния и Турция. Кораби на трите страни ще работят по отстраняване на минни заплахи в териториалните..

публикувано на 29.05.24 в 07:30

Продължават закъсненията на влакове след вчерашната катастрофа в София

В София се разследват причините за инцидента на Централна гара, при който маневрен локомотив удари пътнически влак. Гвоздейков: Не е имало челен сблъсък между двата влака Една от версиите е, че ударът е предизвикан след внезапно прилошаване на машинист. При инцидента пострадаха общо 12 души. Четирима от тях бяха откарани за преглед в различни..

публикувано на 29.05.24 в 07:23
5 блок на АЕЦ

Започва внедряването на алтернативно гориво в V блок на АЕЦ "Козлодуй"

В АЕЦ "Козлодуй" официално започна внедряването на алтернативен тип гориво в 5-ти блок на централата. В изпълнение на програмата за диверсификация - централата сключи договор с компанията "Уестингхаус Електрик Швеция" за доставката на ядрено гориво. Първата пратка пристигна миналия месец, а за горивото има лиценз от Агенцията за ядрено регулиране...

публикувано на 29.05.24 в 07:18

Жълт код за силни валежи в 7 области

Жълт предупредителен код за силни валежи е обявен за седем области - Пловдив, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Хасково, Ямбол и Бургас. Очакват се гръмотевични бури и градушки, предупредиха от Националния институт по метеорология и хидрология. Въздушната маса ще е неустойчива. Още преди обяд в Северна и Западна България, а след обяд и в Горнотракийската..

публикувано на 29.05.24 в 07:12

Зеленски предупреди, че е важно светът да не се умори от войната в Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че е много важно международната общност да не се умори от войната в Украйна. Белият дом увери, че администрацията на САЩ не се стреми към ескалация на конфликта в Украйна под каквато и да е форма. Същевременно руските удари срещу украински градове продължават, съобщава се за загинали и ранени хора...

публикувано на 29.05.24 в 07:06
Университетска спешна болница

КНСБ не е съгласна заплатите в здравеопазването да останат същите за една година

От КНСБ не са съгласни с идеята на здравното министерство - размерът на основните заплати на лекари, сестри и санитари да бъде запазен за още една година.   От синдиката настояват това запазване да действа няколко месеца, до подписването на нов колективен трудов договор.  Съгласие за такъв все още не е постигнато, а работодателските..

публикувано на 29.05.24 в 06:55