Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Доверието продължава да е високо заради спазването на стандарти. Знае се, че ако прочетеш нещо по Би Би Си, то е истина"

Андрей Владов, Би Би Си: На един журналист не би трябвало да му личи, че има политически пристрастия

"Имало е много случаи, в които правителството се опитва да се намеси в работата. Даже сме излизали на протести"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"В Би Би Си е имало много случаи, в които правителството се е опитвало да се намеси в работата. Даже сме излизали на протести". 

Това разказа пред БНР журналистът Андрей Владов, който е част от екипа на британската обществена медия вече 32 години. 
Забранени теми обаче няма, отбеляза той.

"Единствената забрана е да изказваш лично мнение. Когато се присъединих към екипа, един от старите колеги каза:

"Каквито и да са ти политическите пристрастия, закачаш ги на закачалката в предверието, заедно с палтото.

На един журналист не би трябвало да му личи, че има политически пристрастия.

Ако работи в частна медия, ляв или десен вестник, тогава има право на собствено мнение.

Това, което Би Би Си прави, е да предостави всички факти и да остави слушателя сам да прецени кое е добро и кое лошо.

Ние сме под лупа през цялото време".

Би Би Си винаги е отстоявала независимостта на медиите, посочи още Владов. 

"Имаше голямо недоволство от това, че не наричаме "Хамас" терористи. Би Би Си казва, че "Хамас" е определяна като терористична организация от британското правителство. Не използва термина "терористи", защото се смята, че ако го направи, изразява позиция – застава на нечия страна.

Това, че Би Би Си не назовава някой терорист, не означава, че не показва, ако той прави ужасни неща".

Отразяваме и Путин, когато произведе новина, разказа журналистът в предаването "РадиоТочка" по БНР. 

"Както когато каза през лятото, че ще разположи ядрени оръжия в Беларус. Не го отразяваме, когато говори неща, които е казвал хиляди пъти или пък казва неистини, както не отразяваме неистините, изречени от всеки друг политик, независимо дали живее на Изток, или на Запад". 

Андрей Владов коментира и обръщението "мистър Путин" което използва Би Би Си, и отрече по този начин руският президент да е иронизиран. 

"Иронизирането също е вземане на страна", посочи той. 

Владов смята, че би било непрофесионално Владимир Путин и други подобни политически лидери да не бъдат отразявани от медиите

"Това, което Путин казва, засяга не само Русия, но и международната общност. Би било грешно и вредно да не отразяваме това, което казват хората със силно влияние върху световните събития". 

Той анализира случая на Гари Линекер, който беше свален от екран след критики към правителството и след това отново беше върнат в ефир.

"Линекер е един от най-популярните спортни водещи, но не е журналист от Би Би Си. Това, което изрази, беше негово лично мнение. Той не е лъгал, не е клеветил. Просто е изказал мнение по даден въпрос, но не е използвал платформата на Би Би Си. Ако го беше направил водещ на политическо предаване, тогава скандалът щеше да бъде огромен. 

В Би Би Си сме много внимателни как използваме социалните мрежи. Правилото е да не се изразяват политически пристрастия.

В социалните мрежи е пълно с всякакъв род забележки и изказвания, но професионално човек не бива да се поддава. Не бих казал, че има натиск от страна на публиката, по-скоро има натиск от страна на политиците". 

Той отбеляза, че медията, в която работи, се радва на сериозно доверие.

"Когато има големи събития, както е сега войната в Украйна, и говорим за това масово настъпление на социалните мрежи и "гражданската журналистика“, аудиторията на всички платформи на Би Би Си рязко скача. 

Доверието продължава да е високо заради спазването на стандарти. Знае се, че ако прочетеш нещо по Би Би Си, то е истина. Не е важно да си пръв, а да си точен и да подаваш вярна информация".

Владов обясни, че съществуват и анти - Би Би Си платформи, но никой не им обръща сериозно внимание.

Журналистът разказа и за кореспондентската мрежа, на която разчита обществената медия.

"Би Би Си има може би най-голямата кореспондентска мрежа в света. Когато избухна кризата в Газа, изпратихме много екипи. Повечето предаваха от Израел, но имаше и арабски журналисти – хора на място, които рискуваха живота си, но предаваха какво се случва там - хода на бойните действия и как ударите на Израел засягат мирното население. Екипите в Израел пък имаха среща със семействата на заложниците и пострадалите от нападенията на "Хамас" в началото на октомври. 

След нахлуването на Русия в Украйна е много трудно да се разбере какво става, защото руският парламент прие драконовски закони за оскверняване на имиджа на въоръжените сили. Ако някой напише нещо, което властите сметнат, че е оскверняване, го грозят до 15 години затвор. 

Ние следим медиите в над 100 държави по света с тази цел, включително и в такива, където режимът ги е стиснал здраво за гърлото, както в Русия. 

Следим главно социалните мрежи. Най-популярната е "Телеграм" и в момента е източник на новини за това, което се случва в страната. Но проследяваме и какво казва Кремъл". 

Руските сайтове на трите големи телевизии са достъпни в Обединеното кралство, както и тези на Кремъл и Путин, посочи още журналистът.

Цялото интервю на Илия Вълков с Андрей Владов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Турция отбелязаха годишнина от неуспешния опит за преврат през 2016 г.

Девет години след неуспешния опит за преврат в Турция на 15 юли 2016 г. турският президент Реджеп Ердоган обяви, че страната е написала "славна история" и е излязла от капана на терора на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен. Проповедникът, който живееше в изгнание в САЩ, отричаше съпричастност към преврата до смъртта си през октомври 2024 г...

публикувано на 15.07.25 в 17:07

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян за планиран ремонт

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор.  Спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ "Козлодуй", заяви пред БНР председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко..

публикувано на 15.07.25 в 16:57
Борис Бонев

"Спаси София" предлага промени в четири закона за спиране на презастрояването

За да се спре презастрояването в столицата, от "Спаси София" предлагат промени в четири закона. Това са Законът за публичните финанси, Законът за местните данъци и такси, Законът за устройство и застрояване на Столичната община и Законът за устройство на територията.  Всички средства, които постъпват от таксата за разрешително за строеж и от..

публикувано на 15.07.25 в 16:50

В Кюстендил откриха център за деца с високорисково поведение

Център за здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение беше открит в Кюстендил. Стойността на проекта е малко над 3,5 млн. лв. Финансирането е от Здравното министерство, а изпълнението му е започнало през 2018 г. В центъра ще работят 40 човека и те ще полагат здравна и резидентна грижа за деца и юноши от 8 до 18 години...

публикувано на 15.07.25 в 16:45
Стефан Дечев

Доц. Стефан Дечев: Стамболов е първият държавник, който влиза в учебниците по история

Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР. Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се..

публикувано на 15.07.25 в 16:30
Георги Тахов, земеделски министър

Министър Тахов: Осигурили сме 100 млн. евро за инвестиции в напоителни системи

Официално беше открит обновеният напоителен канал "Алеко-потока". Дългото 52 километра съоръжение осигурява вода за напояване на над 90 хиляди декара в Пловдивска и Пазарджишка област. Според министъра на земеделието Георги Тахов напояването е приоритет. Реконструкцията на напоителния канал "Алеко Потока" е в синхрон с амбициите ни за..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Съдийската колегия на ВСС: Пленумът на ВАС да предложи временен председател на съда

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в които изпълняващият функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост.  Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание да бъде..

публикувано на 15.07.25 в 15:58