"Единствената забрана е да изказваш лично мнение. Когато се присъединих към екипа, един от старите колеги каза:
"Каквито и да са ти политическите пристрастия, закачаш ги на закачалката в предверието, заедно с палтото.
На един журналист не би трябвало да му личи, че има политически пристрастия.
Ако работи в частна медия, ляв или десен вестник, тогава има право на собствено мнение.
Това, което Би Би Си прави, е да предостави всички факти и да остави слушателя сам да прецени кое е добро и кое лошо.
Ние сме под лупа през цялото време".
Би Би Си винаги е отстоявала независимостта на медиите, посочи още Владов.
"Имаше голямо недоволство от това, че не наричаме "Хамас" терористи. Би Би Си казва, че "Хамас" е определяна като терористична организация от британското правителство. Не използва термина "терористи", защото се смята, че ако го направи, изразява позиция – застава на нечия страна.
Това, че Би Би Си не назовава някой терорист, не означава, че не показва, ако той прави ужасни неща".
Отразяваме и Путин, когато произведе новина, разказа журналистът в предаването "РадиоТочка" по БНР.
"Както когато каза през лятото, че ще разположи ядрени оръжия в Беларус. Не го отразяваме, когато говори неща, които е казвал хиляди пъти или пък казва неистини, както не отразяваме неистините, изречени от всеки друг политик, независимо дали живее на Изток, или на Запад".
Андрей Владов коментира и обръщението "мистър Путин" което използва Би Би Си, и отрече по този начин руският президент да е иронизиран.
"Иронизирането също е вземане на страна", посочи той.
Владов смята, че би било непрофесионално Владимир Путин и други подобни политически лидери да не бъдат отразявани от медиите.
"Това, което Путин казва, засяга не само Русия, но и международната общност. Би било грешно и вредно да не отразяваме това, което казват хората със силно влияние върху световните събития".
Той анализира случая на Гари Линекер, който беше свален от екран след критики към правителството и след това отново беше върнат в ефир.
"Линекер е един от най-популярните спортни водещи, но не е журналист от Би Би Си. Това, което изрази, беше негово лично мнение. Той не е лъгал, не е клеветил. Просто е изказал мнение по даден въпрос, но не е използвал платформата на Би Би Си. Ако го беше направил водещ на политическо предаване, тогава скандалът щеше да бъде огромен.
В Би Би Си сме много внимателни как използваме социалните мрежи. Правилото е да не се изразяват политически пристрастия.
В социалните мрежи е пълно с всякакъв род забележки и изказвания, но професионално човек не бива да се поддава. Не бих казал, че има натиск от страна на публиката, по-скоро има натиск от страна на политиците".
Той отбеляза, че медията, в която работи, се радва на сериозно доверие.
"Когато има големи събития, както е сега войната в Украйна, и говорим за това масово настъпление на социалните мрежи и "гражданската журналистика“, аудиторията на всички платформи на Би Би Си рязко скача.
Доверието продължава да е високо заради спазването на стандарти. Знае се, че ако прочетеш нещо по Би Би Си, то е истина. Не е важно да си пръв, а да си точен и да подаваш вярна информация".
Владов обясни, че съществуват и анти - Би Би Си платформи, но никой не им обръща сериозно внимание.
Журналистът разказа и за кореспондентската мрежа, на която разчита обществената медия.
"Би Би Си има може би най-голямата кореспондентска мрежа в света. Когато избухна кризата в Газа, изпратихме много екипи. Повечето предаваха от Израел, но имаше и арабски журналисти – хора на място, които рискуваха живота си, но предаваха какво се случва там - хода на бойните действия и как ударите на Израел засягат мирното население. Екипите в Израел пък имаха среща със семействата на заложниците и пострадалите от нападенията на "Хамас" в началото на октомври.
След нахлуването на Русия в Украйна е много трудно да се разбере какво става, защото руският парламент прие драконовски закони за оскверняване на имиджа на въоръжените сили. Ако някой напише нещо, което властите сметнат, че е оскверняване, го грозят до 15 години затвор.
Ние следим медиите в над 100 държави по света с тази цел, включително и в такива, където режимът ги е стиснал здраво за гърлото, както в Русия.
Следим главно социалните мрежи. Най-популярната е "Телеграм" и в момента е източник на новини за това, което се случва в страната. Но проследяваме и какво казва Кремъл".
Руските сайтове на трите големи телевизии са достъпни в Обединеното кралство, както и тези на Кремъл и Путин, посочи още журналистът.
Цялото интервю на Илия Вълков с Андрей Владов може да чуете в звуковия файл.
Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..
Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната. Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..
Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...
Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..
11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления. Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..
Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес. От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
" Световният ред, какъвто го познаваме , в България, в ЕС, в т.нар. Колективен Запад, вече не съществува. В момента се създава нов световен ред..