Дебатът се разгорещи, но той е доста по-слаб, отколкото преди 20 години, посочи пред БНР проф. Иван Атанасов, директор на Агробиоинститут.
Той припомни в предаването "Преди всички", че първите генно модифицирани организми се появяват през 1983 година.
"Следва бурно развитие. Има създадени много сортове при основни култури – царевица, памук, ориз и домати. Те са устойчиви към неприятели и хербициди".
От 2001 г. има регламент на ЕС, който практически забранява отглеждането на ГМО култури в Европа, отбеляза той.
"В България не се отглеждат ГМО култури. Глобата е огромна. Стига до 1 милион лева".
Но над 75% от соята в света е ГМО, такъв е 90% от памука и огромен процент от царевицата.
"Европа внася соеви продукти от САЩ. Оказваме се в цинична ситуация – не произвеждаме ГМО, но си храним животните с тази соя".
След 2000 г. се появиха нови геномни техники, които са по-прецизни и позволяват да се направи малка промяна и в полученото растение вече няма чужда ДНК, обясни проф. Атанасов.
"Новите геномни техники масово се използват в света. Реално присъстват в земеделието. По тази причина ЕК поръча разглеждането на риска при тях".
Продуктите на новите геномни техники се разделят на две категории, разказа той.
"Едната включва чужда ДНК и не може да бъде получена по естествен път. Тя ще бъде считана за ГМО и си остава под рестриктивния регламент.
Другата са продукти, които имат редактирана съвсем малка част от определен ген и може да бъде получена с методите на класическата селекция. Направената промяна вече съществува в друг сорт.
В елитни сортове ще бъдат пренесени характеристики, които вече съществуват".
Приложението на новите геномни техники в медицината поражда морални проблеми, но потенциалът е огромен, обясни проф. Атанасов.
Живеем в изключително динамично време и постоянно ще имаме сблъсък с нови технологии. Към всяка обществото би трябвало да вземе отношение, напомни той.
"Новият регламент е разписан доста детайлно. Евентуалното му въвеждане ще доведе до промени в редица съществуващи регламенти на ЕС".
"Борбата на анти-ГМО организациите доведе до това, че малки и средни фирми никога не успяха да регистрират сортове, които са генно модифицирани. Няколко мултинационални компании произвеждат семена от ГМО растения. Новите техники и регулаторна база дават възможност на малки и средни фирми да произведат растения и да ги комерсиализират", обясни още експертът.
Въпросът не би трябвало да има политическа окраска. Става въпрос доколко нашето земеделие ще бъде конкурентно, подчерта той.
"Приложението на такива техники изисква време. Това, което се прави, ще даде резултат след 5-6 години".
Цялото интервю на Веселина Миланова с проф. Иван Атанасов може да чуете в звуковия файл.
Пресслужбата на Светия престол съобщи за напредък в състоянието на папа Франциск, хоспитализиран от 14 февруари в римската болница "Джемели", където му бе поставена диагноза за двустранна пневмония. В прессъобщението на Ватикана се казва, че: "Клиничните състояния на Светия отец са стабилни. Кръвните изследвания, оценени от медицинския..
С Путин се преговаря, когато имаш мускули, имаш сила и си единен със съюзниците. И това ще се опитат да направят френският президент и британският премиер днес на среща във Вашингтон с Тръмп , коментира бившият дипломатът и политик Стефан Тафров в интервю пред БНР. "По-важното е, в тази ситуация европейските лидерите и България да запазят..
Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..
От днес на територията на цялата страна започват масирани проверки от смесени екипи на БАБХ, НАП и КЗП . Това се прави във връзка с мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки, съобщават от БАБХ. Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в..
Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..
Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..
В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12 т.
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..