Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трагедията на Гладомора в изложба и филм в Европейския парламент

"Мислех, че най-страшното е войната, но се оказа, че е гладът", казва авторката Йона Тукусер

| Репортаж
Инсталация с изгоряло украинско зърно при ракетен обстрел в сегашната война в Украйна
Снимка: Ангелина Пискова

Майка готви на децата си 6 грахови зърна и една обувка - тази зловеща история е част от изложбата "Глад" на бесарабската българка Йона Тукусер. Изложбата бе открита в Европейския парламент и описва в образи и документи трагедията на преживели Гладомора в три периода от историята на Украйна - 1921-1923 г., 1932-1933 и 1946-1947 година, като прави паралели с днешната война на Русия.

По покана на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП д-р Андрей Ковачев украинско-българският артист представя резултата от 14-годишен труд - картини, инсталация с част от руски дрон, видеоспомени на преживели ужасите. В продължение на години Тукусер изследва държавни архиви и разговаря с оцелели от Голодомора.

"Името на всяка картина е името на документа, който съм намерила. Изживяла съм всяка история и я пресъздавам в изкуство", отбелязва за работата си тя.

17 картини разказват 17 трагични истории, 6 от които на българи. 

Йона Тукусер

"Рисувам спомена на тези българи в Украйна", казва авторката Йона Тукусер пред БНР и допълва, че картините са рисувани по време на сегашната война в Украйна и боята по тях още не е изсъхнала.

"Мислех, че най-страшното е войната, но се оказа, че по-страшен е гладът. Открих нова истина", споделя художничката.

Една от картините носи името "6 грахови зърна и една обувка за вечеря". Тази история, преживяна от нейната майка, е разказала на Тукусер българката Татяна Стоянова от с. Голица, Одеска област. Тя е имала късмета да оцелее, за разлика от други 100 000 българи, които третият Гладомор е погубил. В резултат във всяко село е имало канибализъм. Над 100 са делата за човекоядство само в Исмаилския регион, за които художничката е открила следи в архивите.

Трагичното минало има своята проекция и в момента. Това се вижда от инсталацията с автентично изгоряло зърно в резултат на руски ракетен обстрел върху склад за жито на пристанище на Дунав миналата година. Изобразена е и историята на 6-годишния Иля, който преди две години губи майка си и се крие в бомбоубежище, но гладът го принуждава да изяде мечето на свой приятел. Тази картина е изпратена на главния прокурор на Международния наказателен съд в Хага като доказателство за престъпление срещу човечеството от страна на Русия.

"Историите ще се повтарят, докато човекът не желае да разбере истината. Истината е толкова жестока. Трябва да сме смели да погледнем истината в очите", смята Йона Тукусер.

Снимки: Ангелина Пискова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задълбочават се проблемите с питейната вода за Кюстендил

Задълбочават се проблемите с питейната вода за Кюстендил и някои от селата, а квартал "Герена" е без водоподаване повече от 50 часа. На 5 пункта ще се доставя бутилирана вода, както и вода за санитарно-битови нужди. Днес и утре централната "Чифте баня" и тази в кв. "Изток" ще работят безплатно, обяви градоначалникът инж.Огнян Атанасов...

публикувано на 25.07.25 в 10:06

Депутатите ще разгледат промените в Закона за лечебните заведения

Депутатите включиха в дневния си ред законопроекта, който урежда увеличение на парите за младите лекари-специализанти. Промените в Закона за лечебните заведения ще са точка трета в днешната програма. Три са проектите, които бяха одобрени в ресорната Здравна комисия. Предложението на управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН предвижда заплатите..

публикувано на 25.07.25 в 09:40
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Ключово е, как наши производители влизат в консорциум с чужди по механизма SAFE

Ключов е въпросът по инструмента "Мерки за сигурността за Европа" (SAFE), защото ние имаме доста работа вътре в страната, така че нашата отбранителна индустрия да бъде въвлечена в производството от индустрията ни, каза в интервю пред БНР Йордан Божилов, експерт по национална и международна сигурност, основател на Софийския форум за..

публикувано на 25.07.25 в 09:31
Марта Кос

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос ще посети Турция

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос ще направи днес първата си официална визита в Турция, откакто встъпи в длъжност на първи декември миналата година, съобщи сайтът "Тюркийе тудей". Тя ще се срещне с турския министър на външните работи Хакан Фидан. Очаква се двамата да обсъдят въпроси, свързани с отношенията между Анкара и Брюксел, както..

публикувано на 25.07.25 в 09:30
Главен комисар Антон Златанов, директор на Граничната полиция

Антон Златанов: Стоя зад действията на колегите, нашата мисия е да пазим границата

Граничен полицай е прострелял снощи около 19,30 часа нелегален мигрант от Мароко на границата с Турция край Звездец. Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов уточни, че е била засечена група от двадесетина души, които са се опитали нелегално да преминат границата. При появата на полицаите, повечето от нейните..

публикувано на 25.07.25 в 09:06
Габриела Руменова

Габриела Руменова: Можем да регулираме пазара със своето поведение и избор от кого да пазаруваме

Търговците трябва да бъдат стимулирани да се придържат към добрите практики . Това заяви пред БНР Габриела Руменова, "Ние, потребителите". "Потребителите трябва да бъдат най-активната страна. Бихме могли да регулираме до голяма степен пазара със своето поведение и избор от кого да пазаруваме. А когато имаме сериозни опасения за нелоялни..

публикувано на 25.07.25 в 09:00
Президентът на Румъния Никушор Дан

Румънският президент Никушор Дан пристига на посещение в Австрия

Предложенията на Европейската комисия относно многогодишната финансова рамка след 2027-ма година, миграцията и подкрепата за процеса на разширяване, както с държавите от Западните Балкани, така и с Молдова и Украйна - това ще бъдат част от темите, които ще обсъдят румънският президент Никушор Дан и австрийският му колега Александър ван дер Белен...

публикувано на 25.07.25 в 08:54