Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трагедията на Гладомора в изложба и филм в Европейския парламент

"Мислех, че най-страшното е войната, но се оказа, че е гладът", казва авторката Йона Тукусер

| Репортаж
Инсталация с изгоряло украинско зърно при ракетен обстрел в сегашната война в Украйна
Снимка: Ангелина Пискова

Майка готви на децата си 6 грахови зърна и една обувка - тази зловеща история е част от изложбата "Глад" на бесарабската българка Йона Тукусер. Изложбата бе открита в Европейския парламент и описва в образи и документи трагедията на преживели Гладомора в три периода от историята на Украйна - 1921-1923 г., 1932-1933 и 1946-1947 година, като прави паралели с днешната война на Русия.

По покана на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП д-р Андрей Ковачев украинско-българският артист представя резултата от 14-годишен труд - картини, инсталация с част от руски дрон, видеоспомени на преживели ужасите. В продължение на години Тукусер изследва държавни архиви и разговаря с оцелели от Голодомора.

"Името на всяка картина е името на документа, който съм намерила. Изживяла съм всяка история и я пресъздавам в изкуство", отбелязва за работата си тя.

17 картини разказват 17 трагични истории, 6 от които на българи. 

Йона Тукусер

"Рисувам спомена на тези българи в Украйна", казва авторката Йона Тукусер пред БНР и допълва, че картините са рисувани по време на сегашната война в Украйна и боята по тях още не е изсъхнала.

"Мислех, че най-страшното е войната, но се оказа, че по-страшен е гладът. Открих нова истина", споделя художничката.

Една от картините носи името "6 грахови зърна и една обувка за вечеря". Тази история, преживяна от нейната майка, е разказала на Тукусер българката Татяна Стоянова от с. Голица, Одеска област. Тя е имала късмета да оцелее, за разлика от други 100 000 българи, които третият Гладомор е погубил. В резултат във всяко село е имало канибализъм. Над 100 са делата за човекоядство само в Исмаилския регион, за които художничката е открила следи в архивите.

Трагичното минало има своята проекция и в момента. Това се вижда от инсталацията с автентично изгоряло зърно в резултат на руски ракетен обстрел върху склад за жито на пристанище на Дунав миналата година. Изобразена е и историята на 6-годишния Иля, който преди две години губи майка си и се крие в бомбоубежище, но гладът го принуждава да изяде мечето на свой приятел. Тази картина е изпратена на главния прокурор на Международния наказателен съд в Хага като доказателство за престъпление срещу човечеството от страна на Русия.

"Историите ще се повтарят, докато човекът не желае да разбере истината. Истината е толкова жестока. Трябва да сме смели да погледнем истината в очите", смята Йона Тукусер.

Снимки: Ангелина Пискова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ одобри новия Управителен съвет на БНР

Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..

публикувано на 28.07.25 в 13:14

Голям брой пожари продължават да бушуват на Балканите

В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три самолета и 16 хеликоптера се борят с огъня в района при трудни условия. За първи път в югоизточната..

публикувано на 28.07.25 в 13:12

Пожар е пламнал в база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово

Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово.  В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми.  За потушаването на огъня се борят шест екипа на противопожарните служби от  Сливен, Нова Загора и Твърдица, които не позволяват пламъците да..

публикувано на 28.07.25 в 13:02

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева.  Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се дължи на някакъв процес на дефлация, изрично подчертавам. Дължи се на сезонни колебания, които са..

публикувано на 28.07.25 в 13:01
Росен Желязков и Игор Гросу в Кишинев, 28 юли 2025 г.

България е готова да сподели с Молдова опита си от преговорния процес с ЕС

България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Росен Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес, който изисква сериозна институционална подготовка и устойчив политически ангажимент". В..

публикувано на 28.07.25 в 12:51
Окръжният прокурор на Монтана Росен Петков /в ляво/ и директорът на полицията ст. комисар Пламен Томов

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи.  Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая.  Водят се действия по разследване за опит за..

публикувано на 28.07.25 в 12:48
Стефан Караджа

Теодора Дачева: Необходими са 40 000 лв. за поставяне на паметник на Стефан Караджа в гр. Тулча

 40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..

публикувано на 28.07.25 в 12:37