Тя сподели още, че е била обичано дете и ако трябва да си избере родителите, пак би ги избрала, защото е имала пълна подкрепа и напътствия от тях.
"От тях съм се научила на дисциплина и добри обноски, да владея езици, български, немски, френски, английски и малко италиански, като не обичах много училището, ходех там само да се видя с приятелките си, разказа още певицата.
"От малка слушам джаз, защото баща ми слушаше джаз. Когато влязох в Консерваторията, хората започнаха много да искат да слушат точно този стил тази музика...Тогава реших, че този тип музика "ми лежи" и започнах да репетирам с моята преподавателка.
Една година след като влязох в Консерваторията, беше и първата ми музикална изява, когато Людмил Георгиев сформира група и започнахме първите репетиции. С Людмил Георгиев, Теодоси Стойков, Марио Станчев, Симеон Щерев репетирахме и втората година вече имахме концертни изяви, разказа още джаз певицата Камелия Тодорова.
"За мен музиката е начин на съществуване, на дишане...Тя ми действа и терапевтично, като медитация ми действа пеенето, особено когато съм в лошо настроение...
До песните си стигам като ги преживявам, като композитор имам само три - четири песни. Иначе ги избирам като музика, после текста. За мен основното е мелодията, хармонията на една песен, категорична е певицата.
Тя сподели още, че обича да репетира поне една седмица и то с композитора, за да е сигурна, че като влезе в студиото всичко ще е наред, допълни Камелия Тодорова.
Камелия Тодорова има и авторски музикален спектакъл "Моят глас".
Музикалният спектакъл "Моят глас" е личен разказ в музика и видео. В него певицата споделя моменти от своя път в света на музиката и киното, и как животът вдъхновява творчеството ѝ. Публиката я познава като изпълнител и малцина знаят, че тя е и автор на някои от най-обичаните ѝ песни. Зрителите се потапят в споделени спомени, едни от най-обичаните й песни, както и най-известните ѝ изпълнения на джаз и соул музика.
"Всичките ми спомени са свързани с музиката. Всички преживявания, премеждия, емоции и вълнения са се случвали в различни периоди от историята на моята музика", каза Камелия Тодорова.
Турнето на авторския музикален спектакъл е част от юбилейната програма на именитата певица.
Премиерата на „Моят глас" е на 22.11.2021 г., в театър Азарян, зала 2 на НДК, в условията на извънредна епидемиологична обстановка, но въпреки това предизвиква голям зрителски интерес.
На 12.12.2023 г. е първото представяне на спектакъла. През 2024 г. предстоят още дългоочаквани срещи с публиката в Бургас (28 февруари), Плевен (26 март) и други градове.
Наричат Камелия Тодорова прима и гранд дама на българската джаз музика, но репертоарът й включва различни стилове – джаз, поп, рок, соул, фънк, ар енд би. В първите часове на 21 януари /нощта на 20 срещу 21/, на връх рождения си ден, Камелия Тодорова ще е гост на „Нощен хоризонт“.
През 1979 г. тя печели първата си голяма награда на конкурса за млади джаз певци в Люблин, Полша. Следват „Златен Орфей“ (1980) и още много други във Варшава, Братислава, Бомбай и голямата награда на „Шлагерфестивал“, Дрезден.
Камелия Тодорова работи с най-добрите български музиканти, сред които Людмил Георгиев, пианистите Милчо Левиев, Марио Станчев и други творци.
В кариерата си извън България, Камелия Тодорова има съвместни изпълнения и възможност да пее с джаз легенди като Алберт Мангелсдорф, триото на Стан Гетц, Чарлз Мингъс, импровизира със Сара Воун, Майлс Дейвис, Били Престън, Луи Белсън. Музиката ѝ я свързва и с много интересни личности от световния шоу-бизнес като Фреди Меркюри, Майкъл Болтън, Джордж Майкъл, Бой Джордж, Робърт Де Ниро, Никита Михалков и др.
Тя е първата българска певица подписала договор с Virgin Records, Germany (като Кеми Тодоров).
Познаваме Камелия Тодорова и като актриса във филмите „Бон шанс, инспекторе“, „Прилив на нежност“, в епизоди в „Синята лампа“ и др., а ролята й във филма „Търновска царица“ става емблематична.
С повече от четири десетилетия присъствие на музикалната сцена, 9 албума и множество сингли, тя продължава да изненадва публиката. В юбилейната за нея 2024 г., тръгва на турне с авторския си музикален спектакъл „Моят глас“.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..