Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският акт за свободата на медиите: Комисия в ЕП одобри временното споразумение

Снимка: Pixabay

Комисията по култура в Европейския парламент одобри постигнатото през декември временно споразумение със Съвета на ЕС за Европейския акт за свободата на медиите. Според него властите в страните членки няма да имат правото да се месят в редакционните решения на медиите. С някои изключения им се забранява да искат от журналистите и издателите да разкриват източниците си на информация, включително чрез арест, санкции, претърсвания на офиса или инсталиране на подслушвателна апаратура. Медиите ще бъдат задължени да публикуват информация за своите преки и непреки собственици.
Върху забраната за държавна намеса в работата на медиите могат да бъдат налагани дерогации. Те обаче ще бъдат разрешавани за всеки отделен случай, ако става дума за висш обществен интерес. Разрешенията ще се дават от съдебен орган, ако е необходимо за разследването на сериозно престъпление, което се наказва с лишаване от свобода в съответната страна членка. Дори обаче в такива случаи субектите ще имат правото да бъдат информирани за извършваното наблюдение и ще се ползват със съдебна защита.
Законодателният акт ще задължи всички медии да публикуват в националната база данни информация за своите преки и непреки собственици, включително дали са пряко или непряко притежавани от държавата или от обществен орган.
Страните членки трябва да гарантират редакционната и оперативната независимост на медиите. Това ще става по няколко начина. На първо място - чрез назначаване на председатели и членове на бордовете чрез прозрачни и недискриминиращи процедури. Мандатът им трябва да бъде достатъчно дълъг, за да гарантира независимостта на медиите. 
Публичните органи ще публикуват всяка година информация за разходите по държавното финансиране, цялата изразходвана сума, както и сумите, предоставени на доставчиците на медийни услуги и онлайн платформите.
Евродепутатите договориха и създаването на система, която да гарантира, че решенията на най-големите онлайн платформи за регулиране на съдържанието нямат отрицателен ефект върху медийната свобода.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Тревожно висок остава броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи в Германия

В Германия броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи остава тревожно висок. Според най-новия доклад на Федералната криминална служба през 2024 година полицията е регистрирала близо 18 хиляди жертви. Повечето жертви на сексуално насилие в Германия са деца, предимно момичета. В повече от половината случаи извършителят е бил..

публикувано на 21.08.25 в 20:05
Снимката е илюстративна

Очаква се значително забавяне в доставката на пратки за САЩ, съобщават от "Български пощи"

Във връзка с нови изисквания от страна на администрацията на САЩ ще има значително забавяне в доставката на пратки за Америка, съобщават от "Български пощи". Възможно е връщане на пратки и необходимост от повторното им изпращане. Завишени са и изискванията към предварителните електронни данни за митническа декларация, изпращани към..

публикувано на 21.08.25 в 19:36
Зам.-министърът на транспорта Димитър Недялков (вляво) обясни мерките за сигурност при превалутирането в село Бели извор.

Полиция ще помага за охраната на пощите при обмяната на левове в евро

На места към охраната на пощенските клонове, които ще обменят левове в евро,  ще се присъединят и полицаи, каза Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта. Във врачанското село Бели извор той участва в първата среща от съвместната информационна кампания на "Български пощи" и местните власти за въвеждането на новата валута...

публикувано на 21.08.25 в 19:33

Прокуратурата ще иска постоянен арест за пияния шофьор, катастрофирал на детска площадка в София

Прокуратурата ще иска постоянен арест за пияния шофьор, който тази нощ – след гонка с полицията, катастрофира на детска площадка в столичния кв. "Христо Смирненски". Освен с обвинение за шофиране след употреба на алкохол, той има и обвинение за закана за убийство към жена, която води скитнически начин на живот. Именно заради заплахите към..

публикувано на 21.08.25 в 19:06
Извънредно заседание на Комисията по околната среда и водите в Народното събрание

Създават Национален борд по водите за справяне с кризата с безводието

До две седмици ще бъде създаден Национален борд по водите, който ще координира действията на институциите за преодоляване на водната криза. Това е една от спешните мерки, които народните представители от Парламентарната комисия по околната среда и водите, прие на днешното си извънредно заседание. С 12 гласа "за", един "против" и трима въздържали..

публикувано на 21.08.25 в 19:05

Израелските военни обявиха, че е започнала втората фаза на операцията срещу "Хамас" в Газа

Израелското военно командване обяви, че е започнала втората фаза на операция "Колесниците на Гидеон", целяща унищожаване на терористичната групировка "Хамас" в ивицата Газа. Призивите на местното палестинско население, на роднините на все още неосвободените заложници и на международните организации Израел да се откаже да превзема град Газа..

публикувано на 21.08.25 в 18:41
Снимката е илюстративна

В Ямбол продължава кампанията за безплатно изследване за СПИН и вирусни хепатити B и C

В Ямбол до края на август продължава кампанията за безплатно изследване за СПИН и вирусните хепатити B и C. До момента са взети проби от над 220 лица на различна възраст. За да бъдат обхванати по- широк кръг от хора, служителите на Регионалната здравна инспекция изпращат мобилни екипи във фирми, институции и търговски обекти, както и в..

публикувано на 21.08.25 в 18:29