Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галина Барова: Оказа се, че почти всички деца знаят какво е кибертормоз

Реалните престъпления станаха дигитални: Най-засегнатата група са 15-17-годишните

"Безопасно бъдеще" изследва проблемите, свързани с дигиталния тормоз

| Интервю
Дария Яхимовска, Мирела Хитова и Галина Барова
Снимка: Силвия Великова
Проект "Безопасно бъдеще“ изследва проблемите, свързани с дигиталния тормоз. В него участват партньори от Полша, Португалия, Хърватия, Турция и България. Проучването е финансирано по програма "Еразъм+“. 

Дария Яхимовска, финансов мениджър на проекта, разказа пред БНР, че в продължение на 16 месеца са събрани мненията на деца, учители и родители.

Галина Барова, директор на ОУ "Христо Смирненски“ в гр. Пазарджик, обясни в предаването "Преди всички", че още преди 4-5 години е издала заповед, с която забранява използването на мобилни телефони по време на час.

Така телефоните на учениците започват да се събират.

"Тогава получих голям отпор от родителите. Сега това е факт и никой вече не роптае. Децата свикнаха. Всяка мярка в България не се приема добре, но с времето се уверяваме, че има смисъл". 

Учителите от училището в Пазарджик са преминали през обучение и по друг подобен проект на "Еразъм, разказа Галина Барова. 

"Вече имахме представа какво представлява емоционалната компетенция и култура. Реших, че е необходимо да назнача и психолог в училището. Виждам резултат". 

В проектното проучване се включват ученици на възраст от 7 до 14 години. 

"Трябваше да мотивираме децата да бъдат абсолютно откровени при отговорите на въпросите. Обяснено им беше, че анкетата е анонимна и че това ще даде насоки – ние ще им бъдем полезни, а и те ще бъдат полезни. Анкетата ме шокира. Оказа се, че почти всички деца знаят какво е кибертормоз и че ако те не са били обект на такъв, то техни близки са били. По-големите говорят и за емоционалното си състояние – били са гневни, мразели са целия свят и не са искали да ходят на училище"

Мирела Хитова, експерт по проекта, разказа, че подборът на партньорите е извършен така, че да бъдат обхванати различни социални групи. 

"Бяха избрани едно голямо професионално училище от мегаполис като Истанбул, една професионална гимназия в малко градче близо до Лисабон, една малка гимназия в Хърватия и основното училище от Пазарджик. Децата бяха обособени по възраст. Бяха им зададени едни и същи въпроси. Имаше въпроси и към група възрастни – училищни директори, учители и родители. Резултатите бяха сходни. Тенденциите, които успяхме да установим са, че като време прекарано в интернет пространството – от най-малките към най-големите, то се увеличава. При големите е най-малко 4 часа. Някои ученици споделиха, че са в интернет и в час. При всяка възможност те са в мрежата. Най-големите ученици се оказаха по-малко информирани за възможностите да сигнализират от средната група ученици, които са на възраст 9-10 години. За България резултатите бяха много добри като информираност". 

Яхимовска отбеляза, че е изготвен доклад с резултатите от изследванията на фокус групите във всички партньорски държави.

"12,5% от анкетираните са дали положителен отговор на въпроса дали са били жертви на дигитален тормоз. Смятаме, че има малко изкривяване в данните, защото голямата част от децата не искат да споделят. Друга част бъркат дигиталния тормоз с дигиталната закачка. Най-засегнатата група от дигитален тормоз са 15-17-годишните. Реалните престъпления станаха дигитални". 

Една от негативните констатации на проучването е, че нормативната база при такъв тип престъпления е много слабо развита. 

"Все още дигиталните престъпления не се третират като такива. Направили сме препоръки към институциите". 

Хитова смята, че най-важната полза от този проект е фиксирането на общественото внимание върху проблема за дигиталния тормоз.

"Предлагаме един проект на Национална стратегия за справяне с дигиталния тормоз и езика на омразата".

Барова разказа, че са проведени родителски срещи и е обяснено какво се случва. 

"Интересът беше много голям. Когато има проблем, ние трябва да го решаваме заедно".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли, съобщава БТА.  Правителство даде зелена светлина на новия ценоразпис на държавната компания "Путеви Сърбие".  Цената за ползване на магистралата от Белград до Цариброд вече ще бъде 1670 динара или около 14 евро, а за магистралата Белград - Ниш - близо 10 евро. В Сърбия днес беше дадено..

публикувано на 06.07.24 в 20:47

Интензивен трафик на част от граничните пунктове

Интензивен е трафикът на част от граничните пунктове на границите ни с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия, съобщават от "Гранична полиция".  На "Кулата" трафикът е интензивен в посока България. През пунктовете "Маказа", "Златоград" и "Ивайловград" могат да преминават само леки коли и микробуси.  Интензивен трафик на леки автомобили в посока България има..

публикувано на 06.07.24 в 20:40

Национален протест на мигранти - работници в италианския град Латина

В италианския град Латина се проведе национален протест на мигрантите – работници, в голямата си част работещи на черно. Той бе организиран от най-големия синдикат "Италианска генерална конфедерация на труда" ( CGIL). Присъстваха и представители на опозицията. Демонстрацията се проведе под лозунга "Спиране на система за правене на бизнес,..

публикувано на 06.07.24 в 20:36

13 загинали при израелски удар срещу училище в Газа

Най-малко 13 души са загинали при израелски удар срещу училище в Газа, в което са приютени разселени палестинци в Ал Нусейрат в централната част на Газа, съобщава Ройтерс, позовавайки се на официална местна информационна агенция. Израелските военни съобщиха, че проверяват информацията. Атаката идва, след като по-рано палестинското ислямистко движение..

публикувано на 06.07.24 в 20:22

Домашен арест за жена от Монтана, издирвана за предполагаемо съучастие в трафик на хора

Окръжен съд-Монтана постанови "домашен арест" на жена от Монтана, издирвана от гръцките власти за предполагаемо съучастие в трафик на хора. Окръжен съд-Монтана отказа искането на Окръжна прокуратура за вземане на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на В. Й. А. от Монтана, като взе по-лека - "домашен арест"...

публикувано на 06.07.24 в 20:16

4 хиляди участници в международния фолклорен конкурс "Пауталия-2024" в Кюстендил

Около 4 хидяли индивидуални изпълнитеил и групи участват в международния фолклорен хестивал "Пауталия-2024",чието 18-о издание ще продължи и утре на две сцени - на сцена "Олга Борисова" до площад "Велбъжд" и в читалище "Пробуда-1961" в Кюстендил.  За пръв път участва и група от Швейцария, която представя обработен български фолклор...

публикувано на 06.07.24 в 20:05

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи в морските спортове

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи при туристи, упражняващи различни морски спортове. Променят условията за наемане на морски съдове. "Морето не е опасно, опасно е поведението на хората, когато влизат в него", това е любимият израз на гръцките моряци. Тази година от началото на сезона зачестиха тежките случаи на..

публикувано на 06.07.24 в 19:58