Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галина Барова: Оказа се, че почти всички деца знаят какво е кибертормоз

Реалните престъпления станаха дигитални: Най-засегнатата група са 15-17-годишните

"Безопасно бъдеще" изследва проблемите, свързани с дигиталния тормоз

| Интервю
Дария Яхимовска, Мирела Хитова и Галина Барова
Снимка: Силвия Великова
Проект "Безопасно бъдеще“ изследва проблемите, свързани с дигиталния тормоз. В него участват партньори от Полша, Португалия, Хърватия, Турция и България. Проучването е финансирано по програма "Еразъм+“. 

Дария Яхимовска, финансов мениджър на проекта, разказа пред БНР, че в продължение на 16 месеца са събрани мненията на деца, учители и родители.

Галина Барова, директор на ОУ "Христо Смирненски“ в гр. Пазарджик, обясни в предаването "Преди всички", че още преди 4-5 години е издала заповед, с която забранява използването на мобилни телефони по време на час.

Така телефоните на учениците започват да се събират.

"Тогава получих голям отпор от родителите. Сега това е факт и никой вече не роптае. Децата свикнаха. Всяка мярка в България не се приема добре, но с времето се уверяваме, че има смисъл". 

Учителите от училището в Пазарджик са преминали през обучение и по друг подобен проект на "Еразъм, разказа Галина Барова. 

"Вече имахме представа какво представлява емоционалната компетенция и култура. Реших, че е необходимо да назнача и психолог в училището. Виждам резултат". 

В проектното проучване се включват ученици на възраст от 7 до 14 години. 

"Трябваше да мотивираме децата да бъдат абсолютно откровени при отговорите на въпросите. Обяснено им беше, че анкетата е анонимна и че това ще даде насоки – ние ще им бъдем полезни, а и те ще бъдат полезни. Анкетата ме шокира. Оказа се, че почти всички деца знаят какво е кибертормоз и че ако те не са били обект на такъв, то техни близки са били. По-големите говорят и за емоционалното си състояние – били са гневни, мразели са целия свят и не са искали да ходят на училище"

Мирела Хитова, експерт по проекта, разказа, че подборът на партньорите е извършен така, че да бъдат обхванати различни социални групи. 

"Бяха избрани едно голямо професионално училище от мегаполис като Истанбул, една професионална гимназия в малко градче близо до Лисабон, една малка гимназия в Хърватия и основното училище от Пазарджик. Децата бяха обособени по възраст. Бяха им зададени едни и същи въпроси. Имаше въпроси и към група възрастни – училищни директори, учители и родители. Резултатите бяха сходни. Тенденциите, които успяхме да установим са, че като време прекарано в интернет пространството – от най-малките към най-големите, то се увеличава. При големите е най-малко 4 часа. Някои ученици споделиха, че са в интернет и в час. При всяка възможност те са в мрежата. Най-големите ученици се оказаха по-малко информирани за възможностите да сигнализират от средната група ученици, които са на възраст 9-10 години. За България резултатите бяха много добри като информираност". 

Яхимовска отбеляза, че е изготвен доклад с резултатите от изследванията на фокус групите във всички партньорски държави.

"12,5% от анкетираните са дали положителен отговор на въпроса дали са били жертви на дигитален тормоз. Смятаме, че има малко изкривяване в данните, защото голямата част от децата не искат да споделят. Друга част бъркат дигиталния тормоз с дигиталната закачка. Най-засегнатата група от дигитален тормоз са 15-17-годишните. Реалните престъпления станаха дигитални". 

Една от негативните констатации на проучването е, че нормативната база при такъв тип престъпления е много слабо развита. 

"Все още дигиталните престъпления не се третират като такива. Направили сме препоръки към институциите". 

Хитова смята, че най-важната полза от този проект е фиксирането на общественото внимание върху проблема за дигиталния тормоз.

"Предлагаме един проект на Национална стратегия за справяне с дигиталния тормоз и езика на омразата".

Барова разказа, че са проведени родителски срещи и е обяснено какво се случва. 

"Интересът беше много голям. Когато има проблем, ние трябва да го решаваме заедно".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кочериново

Подменят уличното осветление в Кочериново и селата в общината

Подписан е договорът за подмяна на уличното осветление във всички населени места на територията на община Кочериново, обявиха от администрацията. Финансирането е по Националния план за възстановяване и устойчивост за 914 000 лева. Уличното осветление във всички единадесет населени места в общината ще бъде с подменени светодиодни осветители за..

публикувано на 24.11.24 в 19:12
Дим се издига след израелски въздушен удар в южен Бейрут, 23 ноември 2024 г.

Най-малко 29 са убитите, а 67 - ранените след израелски удар в Бейрут в събота

Най-малко 29 са убитите, а 67 - ранените в резултат на вчерашния израелски удар по район в централен Бейрут, съобщиха местните власти. Равносметката не е окончателна, тъй като раздигането на развалините продължава, уточнява АФП.  Увеличава се броят на жертвите на израелския удар в Бейрут Продължават и боевете в южен Ливан, където израелската..

публикувано на 24.11.24 в 19:09

В Русия са избрали кандидат за нов посланик в САЩ

В Москва са избрали кандидат за поста посланик във Вашингтон и най-вероятно това е директорът на департамента за Северна Америка в руското външно министерство Александър Дарчиев. Това съобщи "Комерсант", като се позова на три свои източника.  На 20 ноември говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред журналисти, че кандидатурата е определена,..

публикувано на 24.11.24 в 19:04

Неофициално: Висш руски генерал е уволнен

Украйна и Русия си размениха нови въздушни удари. 73 руски дрона бяха отразени през изминалата нощ, а от началото на седмицата - общо 460. Украинските атаки бяха съсредоточени в Курска област, от където вече близо 4 месеца руските войски се опитват да изтласкат украинските. Битките в Донбас се развиват неблагоприятно за Киев - според популярния..

публикувано на 24.11.24 в 18:51

Извънредно положение в части от Южен Уелс поради наводнения след бурята Берт

Извънредно положение е обявено в части от Южен Уелс поради наводнения, предизвикани от бурята Берт. Вече има две жертви на природната стихия, връхлетяла в събота Британските острови.  Депутатът от районите Ронда и Огмор Крис Брайънт заяви, че наводненията са безпрецедентни по своите мащаби. Водите на реките в няколко уелски долини се покачиха..

публикувано на 24.11.24 в 18:35
Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку

Президентските избори в Румъния: Очертава се балотаж

Румънците гласуват днес на първия тур на президентските избори. Кандидатите са общо 13. В Букурещ паралелно се провежда и местен референдум. В страната предстои и парламентарен вот, както и балотаж на президентската надпревара.  "Гласувах за нови победи на румънците, каквато беше последната - пълно влизане в Шенген", заяви премиерът и..

публикувано на 24.11.24 в 18:18

Продължава размяната на удари между Израел и "Хизбула"

Около 160 ракети и снаряди бяха изстреляни от ливанска територия към Тел Авив днес. Съобщава се за 11 ранени и разрушения в околностите на израелския град. "Хизбула обяви, че е атакувала с "рояци" дронове и ракети щаб на израелското военно разузнаване край Тел Авив, както и военноморска база в южния град Ашдод. От израелската армия не коментираха, но..

публикувано на 24.11.24 в 18:01