Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Искаме да се въведе принципът едно дете – едно дело"

Адвокат Карло Луканов: Най-големите жертви на родителските войни са децата

"Съдебната практика е като голям кораб – трудно завива"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Винаги най-големите жертви на родителските войни са децата. Родителите са изградени личности и повече разбират какво им се случва. Децата не разбират защо любимите им хора се карат помежду си, защо не могат да ги виждат от един момент нататък и страдат най-много."

Този коментар направи пред БНР адвокат Карло Луканов преди насрочените за днес два протеста на бащи заради убийството на Пейо Пеев.

Трябват законови промени. Искаме на първо място да се въведе презумпция за споделено родителство, защото това би изкарало много хора от родителските войни, подчерта Луканов в предаването "Преди всички". Според него е много важно неизпълнението на съдебните решения, както и бързината, с която се действа.

"Искаме да се въведе принципът едно дете – едно дело. Всичко да влиза в едно дело и то да не бъде приключвано, докато детето не стане на 18 години. Ако се наложи да се променя решението, да се отваря същото дело. Сега има ситуации, в които едни и същи хора водят помежду си 5-6 дела. Детето расте и то има нужда от много бърза реакция, за него времето върви по друг начин."

Чиста случайност е, че се получиха два протеста. Първият ще се влее във втория, обясни адвокатът преди планираните за тази вечер две прояви по един и същи повод. Единият протест е насрочен за 17.00 часа пред Министерството на правосъдието, а другият е планиран за 18.00 часа пред Министерския съвет.

Според него дискриминацията между майките и бащите тръгва от съдебната практика през 70-те години, от тълкувателно постановление, което е било много добро за времето си, но по думите му, "съдебната практика е като голям кораб – трудно завива".

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Пеевски: Управлението на ПП-ДБ е причина за протеста в градския транспорт в София

Управлението на ПП-ДБ е причина за ситуацията в София и протеста на работещите в градския транспорт. Това заяви председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски в кулоарите на парламента. "Виждам страхотното управление на пуделите. Където те са управлявали, всичко е крах. Какво се случва в София? Управлението на пуделите. Където има..

публикувано на 15.05.25 в 11:20
Снимката е илюстративна, архив

Въоръжен обир в София

Въоръжен обир е извършен в София, научи БНР. По първоначални данни се издирват няколко човека, заподозрени за извършването на деянието. Към момента от МВР не дават информация, но наши източници информираха, че е обрано ателие за бижута в района на стадион "Георги Аспарухов".  Очаквайте подробности!

публикувано на 15.05.25 в 11:14

Костадинов: Радев да пита КС дали решението на Киселова за рефендума противоречи на Конституцията

Председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов настоя президентът да попита Конституционния съд дали решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне предложението му за референдум за еврото не противоречи на основния ни закон.  "Очакваме това нещо да се случи максимално бързо, защото ако не се случи, ще означава, че това е..

публикувано на 15.05.25 в 10:44
Киър Стармър

Киър Стармър разширява мерките срещу нелегалната миграция към Острова в Албания

Британският премиер Киър Стармър е в Албания, за да обяви разширени мерки срещу бандите за трафик на мигранти на Балканите - ключова междинна точка по пътя към Острова, съобщи Скай нюз. При първото официално посещение в страната на британски премиер, очакванията са, че Стармър ще отстоява твърдо категоричното послание от тази седмица за..

публикувано на 15.05.25 в 10:37

Гърция: Облекчиха правилата за почивка с кемпер

След силна обществена реакция гръцкото министерство на туризма обяви облекчаване на условията за почивка с кемпери в страната. Облекчават се условията за спиране и паркиране на кемпери, които се разделят от караваните и вече се разглеждат отделно. Изграждат се специални зони за временен престой на кемпери и каравани. Гърция: Каравана..

публикувано на 15.05.25 в 10:25
Жечо Станков

Жечо Станков: В договора с "Боташ" няма клауза за развалянето му

В договора с турската газова компания "Боташ" няма клауза за развалянето му, освен ако страната ни не плати цялата сума от  над 4 милиарда лева. Това подчерта по време на изслушване в Народното събрание министърът на енергетиката Жечо Станков. Той съобщи, че "Булгаргаз" ще плати по инфлационeн индекс за тази година 20 милиона лева повече от..

публикувано на 15.05.25 в 10:24

В Свищов задържа румънски гражданин с марихана, хероин, метамфетамин и амфетамин

Полицията в Свищов задържа румънски гражданин с големи количества марихуана, хероин и други наркотици. Румънецът е задържан при специализирана полицейска операция в Свищов. В хотелската му стая са открити и иззети 15 килограма растителна маса с мирис на тютюн и пет бутилки с вместимост от по 1 литър, в които течността е била с мирис на..

публикувано на 15.05.25 в 10:23