Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция засилва контрола на собствениците на недвижими имоти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гърция засили контрола спрямо собствениците на недвижими имоти по отношение на задълженията им към хазната. По закон държавата има право да конфискува нерегистриран имот.

Анализ на данъчните служби за миналата година показва, че над 80 хиляди имота не са регистрирани, не са плащани данъци и са отдавани незаконно под наем. Те не фигурират в електронните досиета, независимо че всеки собственик е задължен от закона да обяви имотите си в годишната данъчна декларация. 

Имотите са с различно предназначение - складове, офиси, апартаменти и собствениците им не са плащали данъци, съобщават проверяващите. 

В случаите на разкрити недекларирани имоти се начисляват данъци за минал период, глоба за нарушения и предполагаем приход от наеми. 

Законът позволява и конфискуване на недвижима собственост.

От данъчната агенция припомнят, че всички граждани - и гърци, и чужденци, притежаващи недвижими имоти, са длъжни да подават имотна декларация и да плащат данъци. 

При отдаване под наем е задължително да се получи разрешение от местните власти. Много нарушения са открити и при собственици - чужденци, които не са освободени от имотни данъчни задължения. 

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трима младежи са арестувани в София при акция срещу наркотиците

Трима младежи, двама от които непълнолетни, са били отведени в Шесто РПУ в столицата вчера. Това е станало в рамките на операция срещу разпространение на наркотици в София, която продължава от седмици. По информация на БНР у тях е била открита марихуана. От СДВР не разкриват самоличността на задържаните. В рамките на операцията, която тече в столицатаq..

публикувано на 15.11.25 в 16:33
Министър-председателят Росен Желязков (вдясно) и кметът на Тутракан д-р Димитър Стефанов

През април 2026 г. ще бъде поискана нова дерогация за "Лукойл"

През април следващата година отново ще бъде поискана дерогация за отлагане на санкциите срещу "Лукойл“, заяви в Тутракан министър-председателят Росен Желязков. Темата за замразените руски активи ще се разглежда на всеки шест месеца, като ще се преценява доколко са постигнати целите.  Министър-председателят бе на посещение в Силистра, където се срещна с..

публикувано на 15.11.25 в 16:08

Конкурсът "Пътен полицай на годината“ се провежда в Кърджали

Над 70 младши автоконтрольори от страната участват в провеждащия се в Кърджали 31-ви национален конкурс "Пътен полицай на годината“. Те показват знания и умения в няколко дисциплини, най-атрактивните от които са майсторско управление на автомобил и на мотоциклет. За първи път в демонстрациите полицаите използват новите коли на МВР.  Според комисар Мария..

публикувано на 15.11.25 в 15:39

Протести срещу насилието над животни в София и Варна

В София и Варна днес се проведоха протести срещу насилието над животни. Пред Съдебната палата в столицата граждани настояха за строги наказания срещу насилниците. Протестите са провокирани от прегазването в столичния квартал "Разсадника" на бездомното куче Мая. Част от участниците споделиха:  - Ако имахме конкретен закон, който да защитава без..

публикувано на 15.11.25 в 15:30
Стрелба на украинската противовъздушна отбрана в небето на Киев по руски дронове камикадзе

Най-малко двама души са загинали при масирани руски атаки в Украйна

Най-малко двама души са загинали при масирани руски атаки с дронове през изминалата нощ срещу тринайсет области на Украйна. И Русия съобщи за щети на своя територия от украински нападения.  Украинските военновъздушни сили съобщиха, че през нощта са унищожили две руски балистични ракети "Кинжал“ и 91 дрона. Една ракета и над 40 дрона са поразили целите..

публикувано на 15.11.25 в 15:15

Хиляди поклонници се стекоха за празника на Зографския манастир

Хиляди поклонници от страни на Балканския полуостров заминаха да почетат есенния празник на Зографския манастир в Света гора. "Св великомъченик Георги Зограф“ е български православен манастир, който се намира в монашеската република на полуостров Атон. Той е един от най-големите на Света гора и стои на 9-о място в йерархията на Светогорските..

публикувано на 15.11.25 в 14:54
Луиза Славкова

Луиза Славкова: Историята винаги е пряко свързана с настоящето

"Историята винаги е пряко свързана с настоящето. В момента както местата на памет, свързани с нацизма, така и местата на памет, свързани с комунизма в Германия, се превръщат в сцени на ново тълкуване на историята. "Алтернатива за Германия" се опитва да открадне разказа за тези места, да го натовари с други смисли".  "Троянски кон на Кремъл": Общ..

публикувано на 15.11.25 в 14:20