Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Ковачева: Минавам на по-високо ниво в работата с хората, оплакващи се от нарушени права

| Интервю
Диана Ковачева
Снимка: БГНЕС

Минавам на по-високо ниво в работата си с жалбите на хората, които се оплакват от нарушени права.

Това каза пред БНР националният омбудсман проф. Диана Ковачева, преподавател по международно право, която беше избрана от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа за български съдия в Европейския съд по правата на човека. По думите ѝ ЕСПЧ за много хора е като последно спасение в търсенето на справедливост.   

Тя категорично отрече да има политически контекст на избора ѝ за съдия в ЕСПЧ и уточни, че никога не е била член на партия или депутат, а за министър на правосъдието е била избрана от позицията на експерт и директор на "Прозрачност без граници", а кандидатурата ѝ за омбудсман е била подкрепена от всички партии в парламента и от неправителствени организации.

"Опитът ми като омбудсман ще ми бъде много полезен, защото това е орган, който се занимава с всички въпроси, свързани с нарушения на основните права, а една не малка част от тях стигат до Съда в Страсбург", обясни тя и припомни, че през 2012 г. като министър на правосъдието в правителството на Бойко Борисов е въвела механизъм за обезщетяване на хората, които са пострадали от бавното правосъдие, което тя определи като бич и практически отказ от правосъдие. 

Диана Ковачева подчерта, че винаги е отстоявала мнението, че министърът на правосъдието не може да попада в ресора на нито един силов вицепремиер.

Според нея това, че България често е осъждана от ЕСПЧ, е индикатор, че е необходимо по-задълбочено познаване на Европейската конвенция за защита на правата на човека и прилагането ѝ:

"Конвенцията трябва да бъде разглеждана в светлината на днешния ден, защото много от въпросите, които се разглеждат от Съда в Страсбург, не са съществували в началото на 50-те години, когато тя е била създавана. ЕСПЧ трябва да е много гъвкав и да реагира на проблемите на хората днес. Тук е важната роля и на всеки национален съдия, който работи в Страсбург, да помага на националната система, в контекста на едно съдебно сътрудничество, да прилага по-ефективно Конвенцията и практиката на ЕСПЧ". 

Интервюто на Илия Вълков с Диана Ковачева в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42