Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При новите вещества се привиква по-бързо и няма лекарствена опция, твърдят експерти

Новите дроги: Епидемия от зависимост, все по-често срещана сред младите

Специалисти подготвят жалба и петиция до ЕС, че у нас няма адекватна политика по проблема

| Интервю
Снимка: Pixabay

България оглавява печалната класация за ранна употреба на наркотични вещества едва на 12-13-14 години. Хората са склонни да експериментират. При новите дроги обаче изграждането на толеранс се случва много по-бързо, много по-бързо се привиква, за разлика от класическите като хероина например.

За това предупреди в интервю за БНР Желяз Турлаков, психотерапевт с дългогодишен опит в лечение на зависимости, преди пресконференцията "Новите дроги и зависимости - статистика, тенденции и решения", в която ще се включат широк кръг специалисти.

"На пазара има различни деривати, производни на всякакви алкалоиди и химикали, които дори и БАН не биха могли да кажат точно какво съдържат", каза Турлаков и подчерта, че когато говорим за новия профил на зависимите, става дума за полизависимости – хора, които експериментират и употребяват повече от едно вещество.

При новите вещества няма лекарствена опция. Единственото, което знаем, че работи, е психотерапията, психо-социалната рехабилитация, допълни специалистът. 

"На всеки ъгъл, включително на 100 метра от радиото, се продава райски газ", даде пример той.

"20 години сме в тази сфера и виждаме последствията. Навсякъде цигари, алкохол и райски газ носят изключително големи печалби – това е истината."

Иво Брекалов, Георги Минчев, Желяз Турлаков и Симеон Парлапанов Снимка: Юлияна Корнажева

"Това е епидемия от зависимост и става все по-силна измежду младите. Критичността на самите родители доста намалява", изрази мнение клиничният психолог Симеон Парлапанов.

"Информация има. Критичността я няма. Родители на детски рожден ден дават на децата си да дишат райски газ, защото не знаят за вредите. Ние говорим повече от 20 години. Първите случаи на новите дроги, които нашумяха първо в Америка, всичко започна с инфаркт на 16-годишно момиче."

"Проблемът не е проблем, докато не влезе в нашия дом. На Запад не е така. Има си някаква линия, политика на държавата", коментира консултантът Георги Минчев в предаването "Преди всички".

Желяз Турлаков изтъкна още, че по данни на Държавния департамент за България 300 000 души (без алкохолните зависимостиупотребяват различни вещества, а по думите му "това е една сериозна цифра". Според "зелените книги" на ЕС държавата трябва да участва заедно с НПО във всичко, свързано със зависимостите, подчерта той и заяви, че решението може да дойде за 24 часа с две наредби, но няма воля това да се случи.

Има достатъчно възможности за получаване на адекватна професионална помощ. Има специалисти, има как да се помогне, увери Симеон Парлапанов.

България обаче е единствената страна в ЕС, в която зависимите хора са вън от здравното осигуряване, а това е позор, изтъкнаха тримата експерти. Според тях хиляди хора не могат да си позволят да лекуват близките си от зависимости.

"Това е най-големият социален проблем, пред който е изправена България."

Предстои да се изготвят жалба и петиция до ЕС, че у нас няма адекватна политика по проблема, съобщиха Турлаков, Парлапанов и Минчев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01