Стефан Стефанов познаваме като автор на книги като „Орисия“, „Край до край“, а преди време ни накара да погледнем към мрачната страна на човешката душа в психологическия трилър „Уендиго“. Стефан успешно ползва различни жанрове, за да ни покаже съвременния човек с неговите вътрешни конфликти.
Новата му книга се казва „Нови басни“ – сборник от поучителни истории, с универсални послания, в които всеки може да намери ценен урок. Стефанов е роден през 1986 в София, завършва „Журналистика“ в Университета за национално и световно стопанство.
„Аз мисля, че тези малки парченца мъдрост ги имаше и в „Уендиго“ също така, но те просто бяха разпръснати из цялата история. Нарекъл съм ги „Нови басни“, защото това са разкази, в които има поука. Аз много обичах басни като дете. Много харесвах и приказките на Оскар Уайлд, в които има много силен баснов елемент. В един момент стигнах до идеята, че имам подобни истории и искам да ги събера в една книга, която ще бъде в този дух, но ще съдържа истории, повлияни от нашето време", сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ Стефан Стефанов.
За това как се пише съвременна басня, Стефан Стефанов каза: „До голяма степен баснята има нещо общо със сатирата. Тя е вид сатира, за мен. Първите ми две книги бяха сатира, черна комедия. Басните при мен са завръщане към корените, но под някаква друга форма. Човек трябва да е наблюдателен и да има усет за обществото и за хората. За да посочи движещите сили на човека и на обществото, и техните недъзи. Баснята и сатирата, точно това правят“.
Героите в „Нови басни“ се изправят пред определени трудности, за да стигнат до поуката, която среща и читателя на страниците на книгата.
„Много хора могат да припознаят обстановката или хора, които познават, може би дори и себе си в част от героите.
Това е силата на баснята по принцип, тя поставя човека в обстановка, която той разбира. По този начин – съпоставяйки своите действия или бездействия, това му влияе на емоционално ниво – идеята на баснята е да ни накара да се замислим и да променим своето поведение към по-добро, допълни Стефан Стефанов.
Още за „Нови басни“ на Стефан Стефанов, чуйте в звуковия файл.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..