„Звуците на нощта“, така се нарича новата книга Румен Стоичков посветена на „Нощен хоризонт“ по случай 40-годишнината от основаването предаването. В нея той проследява безкрайността на общуването през своята 22-годишна отдаденост на нощния блок.
Журналистът не претендира за всеобхватност на случилото се в първите 33 години, които по свой начин описва в книгата. „Звуците на нощта“ включва интервюта, публикации, графици, документи, много снимки и проследява важни периоди от историята на радиото, като размирните времена през 1996 г. и протестите 2001 г.
В съдържанието на тази трудна за реализиране книга, Румен Стоичков представя и много от колегите си, с които е работил, будувал и които са станали част от живота му.
"Дълго време умувах как точно да подредя материалите в тази книга. От една страна исках да напиша своеобразна история на „Нощен хоризонт“, но от друга, непрекъснато ме съпровождаше усещането, че тя не може да бъде обективна. Защото това са предимно моите спомени и няма как да избягам от тях. Да, аз познавам доста от останалите водещи през годините, някои от тях са били гости в студиото, други участват с интервюта тук – записвани от сътрудници и репортери, които също имат своя принос да събера това богатство."
Така започва своята нова книга "Звуците на нощта" Румен Стоичков и допълни:
„Слушателската ни аудитория е пъстра, голяма, интелигентна, а всичко, което чува, е провокация за размисли, за съучастие, за подмолната работа на въображението, което не признава граници. То си извайва свои представи, свои образи, свои картини, благодарение на тази уникална магия от звуци.
Затова нарекох тази книга „Звуците на нощта“. Не претендирам за изчерпателност относно цялостната история на 40-годишното предаване, но 22 години бях част от него и го водих около 1300 пъти. Това е моят поглед и моите събрани спомени. То ме обогати и аз го обичам заради цялата му непредсказуемост и полезност."
"Радиото е 30 години от живота ми...Много пъти сънувам, че водя и се събуждам разтревожен, че закъснявам за ефир. Нещо, което не ми се е случвало никога.
Тук в радиото съм получил всичко, което съм поискал, приятели, работа, срещи, репортажи, сега продължавам да репортерствам чрез книгите си.
Радиото е моят втори дом, понякога си мисля, че ми е бил първи дом. Дал ми е всичко, съчетах в него - мечта, професия, уважение, награди, обич, каза в "Нощен Хоризонт" Румен Стоичков.
Представяне на изданието "Звуците на нощта" ще има на 12 февруари 2024 година в 17 часа в читалище "Славянска беседа", в София.
"Книгата я писах една година. Доста трудно и мъчително я писах, защото не бях писал точно такава книга, в моите 8 книги има предимно репортажи.
Идеята за книга дойде от нашата колежка в "Нощен Хоризонт" Мая Данчева.
"Изрових всичко от моите истории и записи от "Нощен Хоризонт", като в последствие се опитах хронологично да разкажа и за попадането ми в БНР изобщо. Не съм нощна птица и за мен беше голяма изненада, че впоследствие станах водещ на това предаване, допълни още Стоичков.
"Оказа се, че имам интервюта от рождените дни на предаването и на първите трима водещи на "Нощен Хоризонт" - Константин Тилев, Величко Конакчиев, Петър Пунчев, репортажи ми бяха правили тогава Радостина Билярска и Божана Безлова, спомни си още Румен Стоичков.
Румен Стоичков е завършил специалностите „Българска филология“ и „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а 30 годишната му професионална кариера като журналист преминава в БНР. За различните програми и предавания, предимно в „Хоризонт“, е сътворил повече от 2000 интервюта и репортажи, правени предимно в малки населени места, чиято история и съдба винаги го е вълнувала. Има към 350 публикации в периодичния печат, някои от които са намерили място в досегашните му книги. От 2008 до 2016 г. е главен редактор на детското списание „Аз съм българче“. Румен Стоичков е носител на Годишната награда на СБЖ през 2007 г., в раздел „радиожурналистика“ - за репортерско разследване. Печели Наградата на журито от Медийния фестивал в „Албена“ през 2005-та година, номинации в челната тройка и грамоти през 2016, 2017 и 2018-та година от конкурса „Валя Крушкина – журналистика за хората“ в категория „радио“, „Пазител на традициите 2015“ в категория „личност“ на А.Р.И.З, Втора награда за репортаж от Източните Родопи – в конкурс на Проект „Новото тракийско злато“/2012 г./, Националната награда „Златна кана“ на Фондация „Съкровищата на Панагирик“ – за цялостно журналистическо и литературно творчество/2015 г./, Победител Направление „За професионална и гражданска етика“, награда „Самуел Франсес“ в категория „радио“ за 2018 г. на Журналистическия конкурс на Сдружението на испаноговорещите журналисти в България.
Румен Стоичков е дългогодишен водещ на предаването „Нощен хоризонт“, за което има към 1300 изяви пред микрофона му. Член е на СБЖ и е автор на книгите „Преди забравата“, „Из стръмнините на България“, „Някъде там“„ Сърце на длан“ „Ожадняла река“, „По билото на миналото“. „Полъх от дълбините“, „Броеница от гласове“, а „Звуците на нощта“ е неговата девета книга. Тя е своеобразна история на предаването „Нощен хоризонт“, което на 3 януари 2024 г. навърши 40 години от появата си в ефира на Българското национално радио.
В разговора ще чуете и репортажа на Мария Костова от връчването на Годишните награди на БНР - "Сирак Скитник" 2023 г.
"Сирак Скитник" - принос в развитието на БНР като обществена медия
Още по темата в звуковия файл.
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..