Американският държавен секретар Антъни Блинкън каза, че ситуацията в Близкия изток е изключително нестабилна, както и че страната му не търси конфликт с Иран, но ще отговори категорично на атаката с дрон срещу американска военна база в Йордания, при което загинаха трима военни, а над 30 бяха ранени.
"Предприехме стъпки, за да защитим себе си и партньорите си, и за да предотвратим ескалация. Президентът беше кристално ясен – ще отговорим решително на всяка агресия и ще потърсим отговорност на хората, които нападнаха нашите войници, в момент и на място, които ние ще изберем", каза Антъни Блинкън на пресконференцията във Вашингтон заедно с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
По думите му, има надежда за постигане на споразумение за освобождаване на още от заложниците, които държи групировката "Хамас". По-рано за напредък по темата съобщи и катарският премиер.
Американският държавен секретар каза и че очаква Унгария да ратифицира скоро присъединяването на Швеция към НАТО.
"Швеция допринася за Алианса с невероятни способности във всяка сфера. Сега Унгария трябва да действа, за да завърши процеса с присъединяването на Швеция. Изцяло очаквам това да се случи през следващите седмици, когато унгарският парламент се завърне", посочи Блинкън.
Унгарските депутати са във ваканция до средата на февруари, но опозиционните партии настояват за извънредно заседание.
Междувременно - украинският президентски съветник Андрий Ермак след посещението на унгарския външен министър Петер Сиярто, каза, че Украйна и Унгария са заинтересовани от възможно най-скорошна среща между премиерите на двете страни - Виктор Орбан и Володимир Зеленски.
Доналд Тръмп и Владимир Путин ще се срещнат в Аляска следващия петък - 15 август. Това съобщи американският президент. Информацията за мястото и датата на срещата беше потвърдена и от съветника на Путин Юрий Ушаков. Тръмп намекна за възможна размяна на територии между Русия и Украйна при въпроса за решаването на конфликта между страните:..
Армения и Азербайджан се договориха за постигането на траен мир, обяви на пресконференция в Белия дом американския президент Доналд Тръмп. На пресконференцията присъстваха и лидерите на двете кавказки държави - президентът на Азербайджан Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян. По-рано през деня Тръмп проведе двустранни срещи с двамата..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в петък, че Киев и съюзниците му споделят разбирането, че вече е възможно да се постигне поне прекратяване на огъня, но добави, че в крайна сметка това ще зависи от "правилния натиск върху Русия", съобщава Ройтерс. Във вечерното си видеобръщение към украинския народ Зеленски заяви, че е провел..
Турция временно затвори протока Дарданели в двете посоки заради бушуващи пожари в северозападната провинция Чанаккале, които обхванаха големи територии заради силния вятър. Евакуирани са били три села и дом за възрастни хора, в който са били настанени 52-ама души. На кадри, излъчени от турски медии, се вижда как огнеборци са принудени да..
България изразява дълбока загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа и призовава за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия. Това се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа "X". Хуманитарната..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е обсъдил с италианския премиер Джорджа Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим следващата седмица, съобщи Sky News, позовавайки се на източници от италианското правителство. Добавя се още, че това най-вероятно би се случило във Ватикана. Италия е готов да подкрепи "искрено и..
Авиокомпания е свалила дете с инвалидна количка от самолет на летището в София. За скандалния случай съобщи транспортният министър Гроздан Караджов в профила си във Фейсбук. Българско семейство с трудноподвижно дете на 9 години е избрало да пътува до Тулуза през Бергамо с полет на нискотарифна авиокомпания. Семейството е било качено на борда..
Промените в Закона за еврото са изключително вредни и ефектът им върху цените в България ще е в посока нагоре, т.е. заради тези промени цените ще са..
Министърът на финансите не знае колко са магистратите, държавните служители и военните, за които плаща здравни вноски. Това обясни пред БНР д-р Стойчо..
В определени браншове - малки производители и търговци, семейни фирми, които ползват външно счетоводство - е необходимо повече време за обявяване на..