Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ректорът на УНСС: Бройките за държавна поръчка и начинът на прием остават същите

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

Управителният съвет на Съвета на ректорите се събира днес, за да обсъди предложението на правителството да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти (държавна поръчка) в държавните висши училища. За целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование, съобщиха от правителствената пресслужба. 

Ще излезем с общо становище по темата, каза пред БНР ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров. Той допълни, че на срещата ще бъдат обсъдени и други проблеми, свързани с начина на финансиране на университетите и исканията към новия бюджет. Има по-голям потенциал за разговори с управляващите, смята той. 
Идеята за отпадане на таксите за студентите, учещи държавна поръчка, ректорът коментира:

"Почти всички ректори бяха на срещата в Министерския съвет, когато беше анонсирана идеята за отпадането на таксите. Всъщност те не отпадат, а се компенсират от държавния бюджет. Тази мярка е насочена повече към студентите, не толкова към университетите, с цел да се улесни достъпа до висше образование за социално слаби категории и хора, които нямат такива възможности за доходи". 

Мярката обхваща всички около 180 хил. студенти, които учат държавна поръчка, подчерта проф. Димитров. По думите му платеното обучение остава

"Няма голяма промяна за университетите. Дали те ще получат тези пари от студентите или от бюджета, горе-долу нещата са едни и същи", обясни той. 

Правителството явно разполага с такъв ресурс, има консенсус в управляващото мнозинство за подобен ход, отбеляза ректорът на УНСС в интервю за предаването "Преди всички". И добави:

"Ако тръгнем да търсим алтернативно използване на тези средства - те са около 120-150 млн. за компенсация, може би ще отидем в друга посока. По-добре е да търсим цялостно решение на въпроси, свързани с финансирането на висшето образование. Днес с това ще се занимава и Управителният съвет. Тези въпроси стоят, сега е моментът те да бъдат поставени. Към края на годината вече ще е късно, защото проектобюджетът е готов и трудно се правят промени в методиката и начина на планиране. Моето виждане е да търсим цялостно решение на тези проблеми, а това е една от мерките, която би могла да стимулира и достъпа на младите хора до висше образование, но обвързано с качеството на висшето образование".

Според него със сигурност има и друга алтернативна употреба на тези средства, но това е правителствена политика: 

"Нашето искане беше да се разглеждат комплексно нещата. Идеята е да се търсят допълнителни средства, а не да противопоставяме алтернативното използване на тези пари". 

По думите му бройките за държавна поръчка остават същите. В този смисъл си остава и същият начина на прием.

Матурата е по-универсален изпит, който предполага едно и също качество на кандидатите, коментира проф. Димитров. Според него ако всеки университет си прави свои изпити и оценки, системата съвсем може да бъде изкривена. Някои университети и специалности, където има по-голям наплив от кандидат-студенти, правят допълнителни изпити към матурата, което улеснява селекция, обясни той. По думите му обаче проблемът е, че преди са кандидатствали около 100 хил. души, а сега - 40 хил., а капацитетът на университетите е почти същият. 

За УНСС ректорът подчерта, че имат повече кандидат-студенти отколкото могат да приемат. Студентите, които искат да учат при нас, трябва да са спокойни, че имат добро развитие и почти 100% реализация, изтъкна той.

Интервюто на Спас Крайнин с проф. д-р Димитър Димитров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аукцион за 7-годишни дългови книжа за 100 млн. лв. на 24 февруари

Още 100 милиона лева нов дълг ще бъдат предложени на аукцион следващия понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Предлаганите книжа са 7-годишни и са с фиксиран лихвен процент от 3,25 на сто. В края на януари книжа за 300 милиона лева бяха предложени и постигнаха среднопретеглена доходност от 3,47 на сто. Общо от началото на годината страната ни е..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

БНБ остро осъди опита на "Възраждане" за намеса в независимостта ѝ

Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..

публикувано на 17.02.25 в 15:42
Папа Франциск

Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища

Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..

публикувано на 17.02.25 в 15:32
Весела Чернева, зам.-директор на на Европейския съвет за външна политика

Весела Чернева: Рано или късно Европа ще трябва да влезе в преговорите за Украйна

Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово дали ще имаме миротворческа мисия, или ще участваме във възстановяването  на Украйна, или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС. Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева,..

публикувано на 17.02.25 в 15:31

Марош Шефчович отива на визита в САЩ

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер.  Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС.  Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния..

публикувано на 17.02.25 в 15:20

Радев прекръсти с указ Летище София на името на Апостола - Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..

публикувано на 17.02.25 в 15:15

Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна

Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..

публикувано на 17.02.25 в 14:53