Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разнопосочни реакции в НС по казуса с "Булсатком". КЗК излезе с позиция

Снимка: Добромир Видев

Очакваното решение на Комисията за защита на конкуренцията по придобиването на "Булсатком" от собственика на "Виваком" и призивите за промени антимонополната комисия предизвикаха реакции в Народното събрание. 

Държавните регулатори, в това число и Комисията за защита на конкуренцията, не работят както трябва. Това заявиха пред журналисти в парламента депутатите от "Продължаваме промяната" - "Демократична България" Ивайло Мирчев и Мартин Димитров. 

Коментарът им е по повод вчерашното изказване на Кирил Петков, че е притеснен от евентуално одобряване от страна на КЗК на сделката по придобиване на "Булсатком" от "Юнайтед груп", който е собственик и на "Виваком". Петков определи тези решения като опасни и се обяви за бързи промени в регулаторите с изтекли мандати. 

Ивайло Мирчев посочи: 

"По отношение на Комисията за защита на конкуренцията и по част от останалите регулатори по-скоро трябва да има първо нормативни промени, след това да се пристъпва към персонални смени, което не означава, че те работят. Те не работят. Не просто това. Те не работят в полза на обществото и не подобряват и конкурентната среда в България".

По-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че днес не е имало среща с партньорите в управлението, въпреки че Кирил Петков се обяви за бързи промени в КЗК: 

"Аз като лидер на политическа партия няма да коментирам решение на независим регулатор, преди то да е решено".

А председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски смята, че е недопустимо политиците да се бъркат в независимите регулатори: 

"Реално, политиците нямаме работа там. То има много изтекли мандати. Нека да започнем да разговаряме за какво става въпрос. Има време. Нищо към момента не е толкова спешно". 

Лидерът на БСП Корнелия Нинова определи като недопустимо и политическа намеса вчерашното изказване на Кирил Петков: 

"Изказването: "Ще сменим КЗК. Не трябва да взимат такова решение друго!", е още едно доказателство за политическа намеса в работата на независимите органи, за овладяване на държавата, за разпределяне на порции между тях. Това не е управление".

А според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов държавните регулатори винаги са били регулирани от управляващите.

Комисията за защита на конкуренцията излезе с позиция след изявлението на Кирил Петков за работата ѝ. От регулатора изразяват сериозното си притеснение от думите на съпредседателя на "Продължаваме Промяната", които "представляват опит за сериозна намеса в дейността на комисията и в независимото упражняване на правомощията ѝ". 

Оттам допълват, че по същество подобни изявления показват непознаване на процедурите, в рамките на които комисията работи, и изразяват тенденциозна невярна оценка за дейността и изпълнението на правомощията ѝ.

Позицията на КЗК можете да видите тук. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Главен комисар Любомир Николов

СДВР: 28 сигнала за агресивно поведение от страна на "локали"

От МВР отчетоха, че от началото на годината в София са регистрирани близо 30 случая на агресивно поведение от страна на т.нар. "локали". Става дума банди от деца и ученици на възраст между 14 и 19 години, обяви директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи Любомир Николов и посочи, че при повечето от тези случаи има задържани и се водят..

публикувано на 07.05.25 в 16:29
Председателят на Комисията по труда и социалната политика Деница Сачева (вдясно) по време на заседанието в НС на 7 май 2025 г.

Социалната комисия: Да се разработи Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система

С 14 гласа "за", трима "въздържал се" и един "против" депутатите от парламентарната Комисия по труда и социалната политика одобриха проект на решение за задължаване на социалното и финансовото министерство, НОИ, НАП и Комисията за финансов надзор за разработване на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Министър Гуцанов се..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Кола блъсна двама ученици на пешеходна пътека в Кюстендил

Кола блъсна двама ученици на пешеходна пътека пред Езиковата гимназия в Кюстендил. Те не са пострадали сериозно - водачът, 78-годишен мъж, е карал бавно, но не е могъл да спре навреме и ги ударил, каза за БНР началникът на Регионалното управление по образованието Мая Стойчева. От полицията допреди малко нямаше подадена информация. Инцидентът..

публикувано на 07.05.25 в 16:01

Какъв е профилът на българския потребител при онлайн търговията?

Обемът на онлайн търговията в България расте.   Нараства и доверието на потребителите към търговците.  Все по-често клиентите са склонни да плащат преди доставка, както и с карта.  Определящ фактор  за осъществяването на покупка  е цената . Даните са част от проучване на "Маркет линкс" за потребителските навици сред повече от 1000 души,..

публикувано на 07.05.25 в 16:00
Филмът

Николай Стоичков: Мълчанието е най-големият проблем, мълчиш за 100 неща и избухваш в шофирането

С гала премиера на 8 май в столичното кино "Одеон" тръгва късометражният филм "Това, което остава", съобщи продуцентът Николай Стоичков в интервю пред БНР. След това лентата ще има премиера в няколко големи града в страната - в Стара Загора на 13 май, Пловдив на 20 май и на 25 май в Бургас. Там ще бъдат и режисьорът Димитрис Георгиев и..

публикувано на 07.05.25 в 15:59

ЕК даде България на Съда на Европейския съюз по два случая

Европейската комисия даде България на Съда на Европейския съюз по два случая. Единият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а другият - на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп..

публикувано на 07.05.25 в 15:49

На първо четене: Частните болници ще провеждат обществени поръчки при закупуване на медикаменти

На първо четене мнозинството в Народното събрание задължи частните болници да провеждат обществени поръчки при закупуване на лекарства.  Промените в Закона за обществените поръчки, внесени от ПП-ДБ, бяха прокарани на първо четене с гласовете на ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП-Обединена левица", ДПС-ДПС, МЕЧ и "Величие". Водещият вносител Надежда..

публикувано на 07.05.25 в 15:46