Със 121 гласа "за", 55 "против" и 2-ма въздържали се парламентът реши пленумът на Висшия съдебен съвет да продължи да съществува и да осъществява правомощията си съгласно действащото законодателство до избирането на нови състави на Висш съдебен и на Висш прокурорски съвет.
Този текст е записан в Преходните и заключителни разпоредби на Наказателно-процесуалния кодекс, но с тях се променя Законът за съдебната власт.
До поправката се стигна въпреки приетите през декември промени в Конституцията, които прекратиха съществуването на Висшия съдебен съвет и го разделиха на два съвета - съдийски и прокурорски. От опозицията предупредиха, че ще сезират КС.
Промените бяха приети въпреки яростната съпротива на опозицията, чийто основен аргумент беше, че с тях се нарушават Конституцията и правилника на НС. Правилникът, който е с ранг на закона - защото предложенията, внесени преди второ четене, противоречат на предмета на промените от първо, Конституцията - защото я "суспендират".
Петър Петров, "Възраждане":
"Това ако не е поправката на поправката на поправката на Конституцията, здраве му кажи. Не знам какво още трябва да се случи в тази зала, за да разберат мнозинството народни представители, че така не трябва да се прави законодателството, защото освен че ставаме за смях, ние подкопаваме устоите на държавата и това законопроектче ще отиде в Конституционния съд".
Мая Димитрова, БСП:
"С това предложение не само нарушавате Конституцията, но и вместо да ускорите съдебната реформа както бяха първоначалните ви заявки, вие създавате още по-голям хаос в съдебната система".
А Тошко Йорданов от ИТН предложи:
"Утре вероятно ще гледаме законопроект за изменение и допълнение на Закона за фуражите. Предлагам през него да променим Конституцията в посока президентска република и да направим избора на главния прокурор пряк. Законът за фуражите е много добър повод, тъй като юридическата мисъл на ПП-ДБ е на ниво просо".
От опозицията оспориха и мотивите на вносителите от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС - че поправките се налагат по настояване на членове на ВСС, които в разговор с правосъдния министър Атанас Славов предупредили, че не е уредено кой се разпорежда с бюджетните средства. Гроздан Караджов от ИТН цитира съдия Атанаска Дишева:
"Това, което съдия Дишева добави, е, че такъв проблем - управляване на бюджета на съдебната власт, не съществува, защото бюджетът на съдебната власт и сега си е разделен по пера".
От опозицията дори поканиха досегашния председател на ВСС Боян Магдалинчев, който от парламентарната трибуна обясни, че членовете на Съвета са на различни позиции:
"Дали с влизането в сила на Конституцията преустановява съществуването си ВСС или не".
Въпреки многократните поименни подканяния на опозицията нито един от представителите на управляващото мнозинство не излезе да защити промените.
Двама депутати от ПП-ДБ гласуваха "въздържал се".
Правителството ще остане нетърпимо към всяка форма на корупция. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова относно разследването на Европейската прокуратура за разширението на подземното газохранилище "Чирен". Бориславова попита дали липсата на реакция на..
В Румъния от днес започва предизборната кампания за президентските избори, които са насрочени за 4 и 18 май. За поста ще се борят 11 кандидати, сред които четирима независими и седем кандидати, издигнати от партии и коалиции. Изборите ще се проведат за втори път, след като в края на миналата година Конституционният съд на страната анулира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия Богданова, която ръководи Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет. "Това поставя нашето здравеопазване в риск ", подчерта тя. Общият брой на..
Фериботната връзка Кипър - Гърция започва четвъртия си сезон. Днес започват онлайн резервациите за предстоящите 22 двупосочни плавания от май до септември. Първият кораб по фериботната линия ще отплава от най-голямото кипърско пристанище Лимасол за гръцкото пристанище Пирея на 31 май, а последният ще акостира на острова на 3 септември. Цените..
С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..
В рамките на петъчния парламентарен контрол в Народното събрание участие ще вземат 13 министри. Първи на депутатски въпроси се очаква да отговарят заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и Мирослав Боршош, министър на туризма. 29 са въпросите към министъра на регионалното развитие и..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..