Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Битката за регулаторите в парламента се очертава да е тежка"

Ивайло Мирчев: Регулаторите са подвластни на политиците или на определени бизнес групи

КЗК, КЗП и КРС в момента не работят, заяви депутатът във връзка с поредното увеличение на цените от мобилните оператори

| Интервю
Ивайло Мирчев
Снимка: БГНЕС

Индикации за картел на пазара на мобилните оператори има от доста време, но не изпълнителната власт трябва да се намеси, за да противодейства. Това е работа на регулаторите.

Това мнение изрази пред БНР депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. Според него именно затова са необходими не персонални, а нормативни промени.

Регулаторите в момента са подвластни на волята на политиците или на определени бизнес групи, посочи Мирчев в предаването "Преди всички". По думите му, политическият елит в момента оказва натиск върху регулаторите, те се превръщат във функция на политиците или отделни бизнес групи успяват да им влияят.

Влиянието върху самите регулатори на ниво политици в момента е огромно, смята той.

Мирчев изказа очакване законодателен пакет от промени да бъде представен в средата на годината. Според него при новите правила на избор "няма да има такава концентрация на власт".

КЗК, КЗП и КРС в момента не работят, заяви Ивайло Мирчев по случая с поредното увеличение на цените от страна на мобилните оператори.

Битката за регулаторите в парламента се очертава да е тежка, прогнозира Мирчев.

"Дали борим (корупцията – бел. ред.) с г-н Пеевски? Г-н Пеевски може да говори, каквото си прецени. Нито някой може да го спре, той си е решил по този начин да действа. В момента ние си изпълняваме нашата предизборна програма. Трябва да питате г-н Пеевски какво го кара да ни подкрепя", коментира Ивайло Мирчев.

Депутатът от ПП-ДБ изрази притеснения дали ще могат да реализират предварителните си заявки за промени в Закона за съдебната власт, които се явяват продължение на конституционните промени.

"Законът за съдебната власт е следващата голяма битка в този парламент."

България е единствената страна в ЕС, която няма законодателство, регулиращо поставянето на ветрогенератори в морето, каза Ивайло Мирчев във връзка със спорните законови поправки, касаещи перките в морето. На критиките, че те са лобистки, той отговори, че "този закон до голяма степен е копие на закони, които вече са приети в ЕС" и призова да се каже "кое е лобисткото".

"Ние трябва да имаме ветрогенератори в морето, защото имаме неизползван ресурс."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът към патриарх Даниил: Този избор идва при изпитания и смут. Гледаме към Вас с надежда

Президентът Румен Радев отправи приветствие към новия патриарх по време на церемонията по интронизацията на новия български патриарх Даниил.   "Вярвам, че във вашата високоотговорна мисия и служение вие ще бъдете воден от любовта си към хората и към Бог. Пожелавам ви да отстоявате единството на православието, да въздигате авторитета и достойното място..

публикувано на 30.06.24 в 17:30
Вселенският патриарх Вартоломей

Вселенският патриарх Вартоломей: Вземаме лично участие във вашата радост, което открива нова епоха

" Повтаряме настойчиво , дори и с риск да бъдем сметнати за голословни, че отговорностите на Константинополската църква са установени от Светите Вселенски събори , което ще рече от самия Все свят Дух и от Богоносните Отци, които са се вслушали в неговия деликатен и боготворчески полъх и са описали неизменния опит на Църквата , каза Вселенският..

публикувано на 30.06.24 в 17:15
Общината в Бобошево

Частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево заради недостиг на вода

Частично бедствено положение се обявява в общините Рила, Кочериново и Бобошево, считано от 10 ч. на 1 юли 2024 г. според заповед на областния управител на Кюстендил инж.Александър Пандурски. Това се налага поради сериозните проблеми с водоснабдяването в землищата на с. Смочево, община Рила; на с. Мурсалево, община Кочериново и на с. Слатино,..

публикувано на 30.06.24 в 17:01
Патриаршеска катедрала

Защо историята на църквата ни е от съществено значение?

Видинският митрополит Даниил беше избран за нов български патриарх. На провелия се балотаж митрополит Даниил получи 69 гласа, а врачанският митрополит Григорий - 66. Пряко от патриаршеската катедрала Мелнишкият епископ Герасим разказа част от историята на Българската православна църква в словото си преди интронизацията на новия патриарх. Богословът..

публикувано на 30.06.24 в 15:52
Ловчанският митрополит Гавриил

Кой е Ловчанският Митрополит Гавриил?

Ловчанският митрополит Гавриил е роден със светското име Цветан Методиев Динев на 16 юли 1950 г. в София. Ловчанският Митрополит Гавриил е човекът, под чиято инициатива и помощ е построен катедралният храм "Св. св. Кирил и Методий"  – най-големият в страната за последните десетилетия. Няколко години семейството му живее в Чехословакия,..

публикувано на 30.06.24 в 15:38
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът: Избрахме един достоен български патриарх

Вицепрезидентът Илияна Йотова пожела на новоизбрания български патриарх Даниил да бъде „нашият истински духовен водач“. Според нея първите негови думи трябва да бъдат за обединението на българския народ: Видинският митрополит Даниил е новият патриарх "Избрахме един достоен български патриарх и искам да му пожелая на добър час. Познавам го от общи..

публикувано на 30.06.24 в 15:14