Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йосиф Хамед и Милена Арав от Менса - България за нашето IQ и за ролята на изкуствения интелект

Йосиф Хамед и Милена Арав
Снимка: Мая Данчева

Искаме или не, ние вече живеем в бъдещето. Новото време подлага на изпит всички ценности, които човечеството е култивирало досега – знанията, уменията, възможностите за развитие. 

Напредъкът във възможностите на машините и появата на изкуствения интелект ще поставят хората в нова конкурентна среда, ще са нужни нови адаптивни възможности, нови способности, които ще предизвикват нашия интелект да работи в силно технологизирана среда. Какво означава това. Колкото по-интелигентни стават компютрите, толкова повече знания ще бъдат предоставяни на хората

"Личният коефициент на интелигентност вече не се измерва в точки, както преди, сега в международен аспект, тъй като тестовете са различни, IQ-то може да е различни точки и те не могат да се сравняват, затова вече отпадна представянето в точки и се възприе персентил, като членовете на Менса са в 98 персентил, тоест в горните 2%, сподели в "Нощен Хоризонт" Милена Арав, заместник-председател на Менса – България и носител на годишната награда на Менса за изключителен принос за 2023 година. 

"В 50% попадат най-голяма част от населението на Земята и личният резултат е вече в персентил, за да може да бъде съпоставен с резултати от други тестове. А за мен IQ е бързина и схващане.

"За мен IQ-то или точките, или персентилите, които получаваме в резултат на теста, според мен измерва нещо като способност да виждаме модели, модели на информация, които можем да подреждаме в конкретни структури. И да си представяме, че нещата, които виждаме, информацията, която възприемаме е взаимосвързана и можем да изваждаме най-важните неща от нея, а не да възприемаме цялото нещо", каза за "Хоризонт" Йосиф Хамед, член на Управителния съвет на Менса – България

Йосиф Хамед и Милена Арав работят с деца и младежи в областта на интелекта.


Менса - България е локален клон на Менса – най-старата международна организация на хората с висок коефициент на интелигентност (IQ). В нея членуват хора от различни възрасти от почти 100 държави по целия свят.

Ако се върнем назад във времето, през 19 век са правени първите опити за измерване на човешката интелигентност. Смешно или не от днешна гледна точка, но тогава се е смятало, че интелигентността е в пряка зависимост от големината на мозъка. Днес интелигентността се измерва с тестове. Те показват способността ни да разсъждаваме, да анализираме, да синтезираме информацията, логическото и абстрактното ни мислене. Т.е. интелигентността е гаранция за нашата адаптивност и по дефиниция – Способността за вземане на адекватни решения в непознати ситуации.

Милена Арав се занимава с икономика и работа с деца, а Йосиф Хамед с програмиране и изкуствен интелект. 

"Начинът, по който на мен ми харесва да си представям изкуствения интелект е, че той е нещо като алгоритъм, нещо като "черна кутия", в която вкарваме и изкарваме информация. Работата на инженерите, които се занимават с обучаването на модели на изкуствен интелект, всъщност е да намират информация, върху която поставят съответни етикети и учат тази "черна кутия" да възпроизвежда етикети за неразпозната информация. Изкуственият интелект може да върши много добре някаква конкретна работа, на която сме го научили, но не е задължително да способен да репликира, това, което човек прави в истинския живот", каза още Хамед. 

"Високото IQ се определя и от връзките между невроните на мозъка, наследствения ни фактор, средата, но като цяло не може да се развива, то е даденост. Затова и при нас в Менса - България има ограничението човек да се яви само два пъти на теста за интелигентност и на нашия сайт има безплатен примерен тест, но когато човек иска да стане член на Менса, трябва да дойде на тест при нас", сподели Милена Арав. 

Тази събота има провеждане на тест в три града в България - София, Варна и Пловдив. Все още може да се запишат хора, каза още Арав. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49