В края на месец януари известната оперна прима Красимира Стоянова имаше своята поредна блестяща изява на сцената на Виенската държавна опера.
Поради възникнали промени в репертоарния план на театъра, ръководството на Щатсопер включи извънредно спектакли на операта „Ариадна на Наксос“ от Рихард Щраус на 21, 24 и 27 януари и отправи специална покана към камерзенгерин Красимира Стоянова да гастролира в ролята на Ариадна.
Това е третата творба на успешния творчески тандем Рихард Щраус и Хуго фон Хофманстал – прочутият писател, поет и драматург, чиято 150-годишнина от рождението се отбелязва в Австрия през 2024 г.
Премиерното изпълнение на „Ариадна на Наксос“ на сцената на Виенската Щатсопер е на 5 октомври 1916 г. - именно тогава е представена версията на операта, състояща се от пролог и едно действие. През последвалите 20 години заглавието е играно почти 100 пъти, а самият Рихард Щраус е дирижирал лично 25 представления.
От тогава до сега във Виенската опера са осъществени седем различни постановки на „Ариадна на Наксос“, като всяка нова сценична реализация на тази творба традиционно е очаквано и значимо събитие.
Легендарна е продукцията от 1976 година. Режисъор е Филипо Санджуст, на диригентския пулт на премиерата застава Карл Бьом, а сред имената в елитния изпълнителски състав са Агнес Балтса в ролята на Композитора, Едита Груберова като Цербинета и Гундула Яновиц - Ариадна. Изключително успешната постановка е играна 162 пъти, а запис на спектакъла е издаден на DVD. В тази сценична реализация в периода от 1979 до 1986 г. известният български сопран Анна Томова-Синтова изпълнява с успех 12 пъти партията на Ариадна.
Актуалната продукция във Виенската Щатсопер е от 2012 г. и е дело на режисьора Свен Ерик Бехтолф. Премиерата преди 12 години е дирижирана от Франц Велзер-Мьост, а Красимира Стоянова е звезда на вечерта в ролята на Ариадна и е обявена от музикалната критика за откритие като блестящ, изящен вокален интерпретатор на музикалната стилистика на Рихард Щраус.
След сегашната поредица от три спектакъла на операта австрийската преса отново реагира с възторг на нейното изпълнение.
Авторитетният всекидневник KURIER писа:
„Красимира Стоянова е възхитителна Ариадна! Нейният маниер на музициране е вълнуващ, тя е достигнала висоти като интерпретатор на Рихард Щраус.“
Манфред Шмид отбелязва в Der neue Merker:
„В пролога Красимира Стоянова е в ролята на Примадоната, а в операта тя е дълбоко разочарованата Ариадна, изправена пред смъртта, оттеглила се от света и тънеща в самота. Нейният богато обагрен тембър извайва с нюанси всяко настроение на Ариадна в монолозите и дава израз на наранените й чувства. Но преди всичко завладяваща е вокалната красота на Красимира Стоянова, дори в най-трудните пасажи на тази взискателна роля.“
Оперният експерт Рихард Шмитц от Radio Klassik Stephansdom обобщава:
“След премиерата през 2012 г. сега отново чухме великолепната Красимира Стоянова в същата роля. Нейните разгърнати вокални фрази и изящно легато в сцената, когато Ариадна е готова да умре, са изключителни като въздействие.“
В интервю за предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Красимира Стоянова сподели интересни размисли за своя подход към ролята на Ариадна, за драматургията и специфичната музикална стилистика на операта и прави интересен паралел, сравнявайки интерпретацията на различни диригенти, с които е работила съвместно в продукции на операта „ Ариадна на Наксос“ през годините.
Чуйте споделеното от Красимира Стоянова в звуковия файл.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...