В края на месец януари известната оперна прима Красимира Стоянова имаше своята поредна блестяща изява на сцената на Виенската държавна опера.
Поради възникнали промени в репертоарния план на театъра, ръководството на Щатсопер включи извънредно спектакли на операта „Ариадна на Наксос“ от Рихард Щраус на 21, 24 и 27 януари и отправи специална покана към камерзенгерин Красимира Стоянова да гастролира в ролята на Ариадна.
Това е третата творба на успешния творчески тандем Рихард Щраус и Хуго фон Хофманстал – прочутият писател, поет и драматург, чиято 150-годишнина от рождението се отбелязва в Австрия през 2024 г.
Премиерното изпълнение на „Ариадна на Наксос“ на сцената на Виенската Щатсопер е на 5 октомври 1916 г. - именно тогава е представена версията на операта, състояща се от пролог и едно действие. През последвалите 20 години заглавието е играно почти 100 пъти, а самият Рихард Щраус е дирижирал лично 25 представления.
От тогава до сега във Виенската опера са осъществени седем различни постановки на „Ариадна на Наксос“, като всяка нова сценична реализация на тази творба традиционно е очаквано и значимо събитие.
Легендарна е продукцията от 1976 година. Режисъор е Филипо Санджуст, на диригентския пулт на премиерата застава Карл Бьом, а сред имената в елитния изпълнителски състав са Агнес Балтса в ролята на Композитора, Едита Груберова като Цербинета и Гундула Яновиц - Ариадна. Изключително успешната постановка е играна 162 пъти, а запис на спектакъла е издаден на DVD. В тази сценична реализация в периода от 1979 до 1986 г. известният български сопран Анна Томова-Синтова изпълнява с успех 12 пъти партията на Ариадна.
Актуалната продукция във Виенската Щатсопер е от 2012 г. и е дело на режисьора Свен Ерик Бехтолф. Премиерата преди 12 години е дирижирана от Франц Велзер-Мьост, а Красимира Стоянова е звезда на вечерта в ролята на Ариадна и е обявена от музикалната критика за откритие като блестящ, изящен вокален интерпретатор на музикалната стилистика на Рихард Щраус.
След сегашната поредица от три спектакъла на операта австрийската преса отново реагира с възторг на нейното изпълнение.
Авторитетният всекидневник KURIER писа:
„Красимира Стоянова е възхитителна Ариадна! Нейният маниер на музициране е вълнуващ, тя е достигнала висоти като интерпретатор на Рихард Щраус.“
Манфред Шмид отбелязва в Der neue Merker:
„В пролога Красимира Стоянова е в ролята на Примадоната, а в операта тя е дълбоко разочарованата Ариадна, изправена пред смъртта, оттеглила се от света и тънеща в самота. Нейният богато обагрен тембър извайва с нюанси всяко настроение на Ариадна в монолозите и дава израз на наранените й чувства. Но преди всичко завладяваща е вокалната красота на Красимира Стоянова, дори в най-трудните пасажи на тази взискателна роля.“
Оперният експерт Рихард Шмитц от Radio Klassik Stephansdom обобщава:
“След премиерата през 2012 г. сега отново чухме великолепната Красимира Стоянова в същата роля. Нейните разгърнати вокални фрази и изящно легато в сцената, когато Ариадна е готова да умре, са изключителни като въздействие.“
В интервю за предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Красимира Стоянова сподели интересни размисли за своя подход към ролята на Ариадна, за драматургията и специфичната музикална стилистика на операта и прави интересен паралел, сравнявайки интерпретацията на различни диригенти, с които е работила съвместно в продукции на операта „ Ариадна на Наксос“ през годините.
Чуйте споделеното от Красимира Стоянова в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..