Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Габриел за ротацията: Важно е да има обективност при оценката за работата на министрите

Мария Габриел
Снимка: БГНЕС

Вицепремиерът Мария Габриел отказа да заяви дали иска да задържи поста си на министър на външните работи след ротацията през март, когато трябва да поеме и ролята на министър-председател. На влизане за заседанието на министрите на външните работи тя каза само, че за нея е важно да има обективност при оценката на работата на министрите.

"Имаме споразумение, в което ясно е казано кой какъв ще бъде", каза Габриел.

"Това, което аз искам да видя е, че ще има обективност и признаване на факти, защото за отлично качество като министър на външните работи мога да кажа, че има две неща, които за мен са много важни за това да бъдат отчетени усилията за модернизиране на дипломатическата служба, изключително важни бяха визитите на външни министри в България. Мисля, че отдавна не бяхме виждали толкова интензивен обмен. За мен е важно България да остане последователна в тази посока, отново да бъде приета добре навсякъде", допълни вицепремиерът.
По повод правителствената командировка за Съединените щати, която разбуни духовете в коалицията, тя заяви:
"За мен е много важно всеки един от нас да допринася за това България да продължава да гради образа си на доверен партньор в рамките на стратегическото партньорство с Щатите. Затова не виждам тук защо трябва да се поставя под съмнение визита или ден.Това, което е важно, е съдържанието на визитата, резултатът, който се визира от нея и в крайна сметка, този, който се получава след отиването там".
Запитана дали предпочита смяната в регулаторите да се извърши преди ротацията, Габриел отговори:
"Това, което е важно, е да има ясен механизъм по отношение на номинациите. Второ - номинираните да бъдат хора с безупречни експертни и морални качества. Смятам, че това, което трябва сега да си дадем равносметка е, че има нужда този процес да се ускори, за да не се подхранват каквито и да било версии, че това няма да е начина, по който това да се случи. И смятам, че в този случай, както досега парламентарните групи, политическите партии си носят своята отговорност. Аз не мисля, че един човек трябва да управлява целия процес. Аз мисля, че показваме съвсем различна култура. Спомнете си, ако аз се ангажирах през юни месец, това е, защото искам в България да има култура на политически диалог, да има култура на това ние да покажем, че сме политически зрели, за да вземаме заедно решения, а не те да бъдат вземани еднолично. Да, има отговорност, която носи всеки един от тях. Но нека тя е за това, за което той отговаря". 
Външният ни министър заяви още, че България подкрепя предложението за фонд за Украйна, както и засилването на капацитета на европейската отбранителна индустрия.

"България е изключително твърда в подкрепата си и ние подкрепяме предложението за фонд за подкрепа на Украйна в рамките на Европейския инструмент за мир. Подкрепяме бюджета от 5 милиарда евро, също, както и сме за това подкрепата за Украйна да бъде устойчива, да бъде предвидима и тя наистина до 2027 година да дава сигурност. Нещо повече, подкрепяме също така и предложението за засилване на капацитета на отбранителната индустрия. Ние също ще подкрепим предложението за съвместни поръчки. Смятам, че Европа повече от всякога трябва да бъде изключително силна и в този сектор", посочи тя.

Габриел определи и като важни дебатите за Турция по отношение на сигурността в Черно море, миграцията и енергийната свързаност.

"България ще устоява много ясна позиция, че с Турция ние можем да дадем отговор на регионални предизвикателства. Най-напред, нека не забравяме, че Турция е наш съюзник в НАТО за България. Темата за стратегическата важност и сигурността на Черно море ще продължи да бъде водеща. Неслучайно една от инициативите, които, освен идея се превърна и в действие и противоминната група, която създадохме заедно с Турция и с Румъния. По отношение на темата "Миграция" Турция е несъмнено стратегически партньор. Виждаме добрите резултати от добрите отношения и сътрудничество с България. Ние трябва да продължим да адресираме тази тема, защото за нас като България е важно добрите отношения с Турция, да отстояваме и пазим външната граница на Европейския съюз, а за страната, разбира се, да утвърждаваме мястото ни и на надежден партньор в рамките на шенгенското пространство. Радвам се, че ще си говорим и за енергийна свързаност. Турция тук има ключова роля", заклюти тя. 

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН няма да допусне "купени матури"

Около 50 000 зрелостници се явяват днес на матура по български език и литература. Те ще пишат по вариант 15. Продължителността на изпита е 4 астрономически часа. Изтеглиха вариант 15 на матурата по български език и литература Министерството на образованието и науката (МОН) е направило всичко в рамките на своите компетенции и отговорности по..

публикувано на 17.05.24 в 08:49
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Оформя се ясна стратегическа ос между Китай и Русия

Посещението на руския президент Владимир Путин в Китай допълнително консолидира стратегическото партньорство между двете държави. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Владимир Шопов. Свидетели сме на оформянето на много ясна стратегическа ос , която включва не само Китай и Русия, но и държави като Иран и Северна Корея,..

публикувано на 17.05.24 в 08:48
В кипърската столица Никозия

Среща на върха на министри от ЕС по въпросите на миграцията в Никозия

В кипърската столица Никозия днес се провежда среща на върха на министри от 8 държави-членки на ЕС по въпросите на миграцията, с акцент върху проблема със Сирия, озаглавена "Миграцията и динамиката в Сирия". Централна тема е инициативата на Никозия Европейският съюз да обяви зони в страната за безопасни, за да стане възможно връщането на сирийски..

публикувано на 17.05.24 в 08:44

Военен прокурор не изключва съпричиняване на катастрофата при Аксаково

В хода на разследването ще се установи как се е движел автомобилът на НСО, който участва в катастрофата край Аксаково. Възможно е да има съпричиняване на инцидента от двамата водачи , не изключва ръководителят на Военно-окръжната прокуратура в Сливен Христо Тинев.  Като се позова на дългогодишния си опит, в интервю за БНР той предположи, че..

публикувано на 17.05.24 в 08:37

Четирима са разпитани за катастрофата с колата на НСО

Разпитани са четиримата участници в катастрофата с кола на НСО, в която е бил и Кирил Петков. Сред тях са политикът и служителите на НСО.  Днес предстои да бъдат разпитани свидетелите на инцидента от други автомобили, както и да бъде направена аутопсия на загиналия шофьор. Ще бъде взета и кръвна проба за алкохол, съобщи заместник-военноокръжния..

публикувано на 17.05.24 в 08:35

20% от зрелостниците в Ямбол не са допуснати до матурата по БЕЛ

Близо 20% от зрелостниците в област Ямбол не са допуснати до матурата по български език и литература заради слаби оценки. На изпита днес ще се явят 702 зрелостници. Заявления са подали 861 ученици от 18 училища в областта, като от тях 159 не са допуснати, уточни Стойко Стойков от Регионалното управление на образованието в Ямбол (РУО)...

публикувано на 17.05.24 в 08:10
Адела Качаунова

Адела Качаунова: В Европа не виждат ясно лицата на политиците ни или не желаят да ги видят

"Отдавна живеем с усещането, че процесите в България в Европа имат малко по-различна светлина. Там сякаш не виждат достатъчно ясно истинските лица на политиците или не желаят да ги видят . Лица, които са санкционирани за корупция, не бива да бъдат легитимирани, след като са прекарали в политиката твърде много години. Дали са всякакви признаци за..

публикувано на 17.05.24 в 08:08