Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: Възобновяемата енергия у нас се развива добре, но все още изоставаме

Д-р Симидчиев подчерта, че няма вариант той да е следващият здравен министър

| Интервю
д-р Александър Симидчиев
Снимка: Ани Петрова

"Нека да говорим спокойно, разумно, ако е възможно, да отстъпят политическите изказвания малко по-назад и да гледаме малко повече в науката и в обществения интерес. Всяка инициатива, която цели разумно и балансирано развитие на чистата енергия, е нещо, което ние като общество трябва да прегръщаме". 

Това заяви пред БНР д-р Александър Симидчиев, депутат от ПП-ДБ и модератор на кръглата маса по законопроекта за енергия от възобновяеми източници в морските пространства, която ще се състои днес.

По думите му целта на кръглата маса е да се чуят всички гледни точки. 

"Целта на приемането на един закон не е самоцел, тя е за да може да се обслужат обществените интереси по-добре", декларира той. 
В интервю за предаването "Преди всички" д-р Симидчиев отчета, че в България възобновяемата енергия се развива добре. От 80-те години до момента тя е нараснала 5-кратно, но все още изоставаме - тя е около 12% от микса на енергии, за разлика от Европа, където тя е около 16%, обясни той. 

Проблемът, според него, е, че основно се развиват фотоволтаиците у нас, т.е. слънчевите колектори. Но слънчевата енергия се доставя само през светлата част от денонощието. 

"Когато добавим вятър, даваме възможността това да се разшири и да имаме производство на енергия и в тъмната част от денонощието и тогава, когато слънцето не е особено силно. В Европа вятърната енергия е в много по-голям процент отколкото у нас. У нас тя изостава и досега винаги е била само и единствено на земни площи. Земните площи са близо до жилища, което понякога може да създаде неудобство".

Основното, което е свързано с кабелите, които наистина минават по дъното, е, че тези, които се занимават с работа по дънната част на морето, те не могат да имат икономическа дейност там, коментира депутатът от ПП-ДБ. 

Той напомни, че единият от трите основни стълба на справедливостта, когато говорим за енергийния преход към възобновяема енергия, е въздействието върху околната среда. 

"Черно море е известно с това, че придънно е доста лишено от живот, т.е. екологичният отпечатък на кабели, които се пускат по дъното, ще е много нисък. Сравнено с другите варианти на енергиен преход - това е може би най-екологично съобразният".

Той е категоричен, че трябва да се слуша безпристрастно научния подход за развитието на енергетиката. По думите му нищо не става на всяка цена:

"Трябва да се гледат трите стълба на устойчивостта - икономическа, екологична и социална стабилност - те трябва да се гледат при всяко едно законодателство. По мое мнение те са напълно адекватно включени в законопроекта. Притесненията на колеги винаги ще бъдат чути. Никой закон не е написан на камък, той може да бъде променен в зависимост от обществения интерес".

Според него колкото повече хора имат възможността да допринесат с нещо, толкова по-добре ще стане този законопроект. Всеки глас има основание да се чуе, въпросът е доколко той е основателен, каза д-р Симидчиев. Той призова за конструктивизъм:

"Офшорният вятър има своите големи плюсове. Трябва да помислим как да направим така, че в България да ползваме целия световен опит и да го надградим. Целта е да изградим по-екологична и по-социалносправедлива енергийна система и това е един от начините, по които това може да стане". 

Д-р Симидчиев подчерта, че няма вариант той да е следващият здравен министър. Здравеопазването е надпартиен проблем, по който трябва да бъде работено с консенсус, а не с противопоставяне, категоричен бе депутатът от ПП-ДБ.

Интервюто на Силвия Великова с д-р Александър Симидчиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима от задържаните за контрабанда на цигари в селата Скутаре и Царацово остават в ареста

Районният съд остави в ареста четирима от петимата задържани за контрабандата на цигари за над 12 милиона лева в Скутаре и Царацово. Под домашен арест ще бъде мъжът, направил самопризнания и разкрил как е действала схемата.  Наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов поиска и петимата да останат в ареста. Той посочи, че групата е отговорна не..

публикувано на 23.11.24 в 21:46

Външни специалисти ще посочат кои дървета в Троян да бъдат премахнати

Община Троян е възложила на външни специалисти експертна оценка кои от 142 дървета по една от основните улици в града да бъдат премахнати и с какви да бъдат заменени, след като местните жители се обявиха против намерението всички да бъдат премахнати заради предстоящ мащабен ремонт на улицата. Община Троян има готов проект за цялостна..

публикувано на 23.11.24 в 21:44

Нова книга представя Владимир Димитров-Майстора в 444 страници

Нова книга представя в 444 страници личността, шедьоврите му, художественото наследство на Владимир Димитров-Майстора. Изданието е  резултат от работата и амбициите да обхванат гения на художника на колектива на кюстендилската художествена галерия, чиито патрон е Майстора. Включени са репродукции и анотации за над 300 от произведенията на..

публикувано на 23.11.24 в 20:59

Полски земеделци блокираха пункт на границата с Украйна

В Полша земеделски производители блокираха граничния пункт "Медика" на границата с Украйна в знак на протест срещу търговското споразумение между Европейския съюз и Меркосур - търговски блок от страни от Южна Америка. Според фермерите, то ще намали тяхната конкурентоспособност. Това съобщи агенция Ройтерс. Министърът на земеделието на Полша..

публикувано на 23.11.24 в 20:45

Нова стачка спира влаковете в Италия

В Италия железопътният транспорт стачкува отново за 24 часа – от 21 часа местно време тази вечер до 21 часа в неделя, 24 ноември. Стачката е организирана от профсъюзите в железопътния транспорт и засяга всички големи оператори от сектора.  Синдикалистите настояват за подновяване на националния колективен трудов договор, за защита на..

публикувано на 23.11.24 в 19:58

Средно по 7 безработни се състезават за едно място в цялата страна

Средно по 7 безработни се състезават за едно свободно работно място в цялата страна, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта.  Най-силна е конкуренцията в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, в които за една вакантна позиция се надпреварват по 11 души, а най-слаба в София-град, Русе и Кюстендил - по четирима.  Сред..

публикувано на 23.11.24 в 19:52

Кметове и кметски наместници на ловешки села обмислят колективна жалба заради проблеми с тока

Жители на ловешките села Деветаки и Дойренци се оплакват от чести  прекъсвания на електрозахранването в населените места и от липсата на каквито и да е мерки от страна на електроразпределителното дружество за решаване на проблема. Кметският наместник на село Деветаки Диана Василева поясни: "Токът се спира на ден поне по 6 пъти по за 5..

публикувано на 23.11.24 в 19:49