Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители и директори на диаметрално противоположни позиции за идеята за повече отсъствия

Снимка: Ани Петрова

Организации на родители и на училищни директори изразяват диаметрално противоположни позиции по предложението на Министерството на образованието  отсъствията на учениците по семейни причини да бъдат увеличени до 15 дни за една учебна година.

Целта на предлаганата промяна е облекчаване на семействата и намаляване на  административната тежест за училищните директори.

Сега учениците имат право да отсъстват до 3 учебни дни със заявление от родителя до класния ръководител и до 7 учебни дни с разрешение от училищния директор.

Много родители имат нужда от увеличение на броя на дните, в които децата им могат да отсъстват от училище по семейни причини, коментира пред БНР Яна Алексиева от Асоциация "Родители":

"Лекарите съветват, когато дали детето или ние сме с първи симптоми болни, да останем вкъщи, да се погрижим за първите 24 часа".

Данко Калапиш, координатор на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета за София град и област и директор на 107-о основно училище "Хан Крум" в столицата, изрази различно мнение по  предложението на МОН за отсъствията на учениците:

"Изразяваме несъгласие с приложения текст, първо защото това са още 5 дни отгоре. Второ, при отсъствие на ученик повече от 10 учебни дни по уважителни причини следва да се представи обща подкрепа за личностно развитие чрез допълнително обучение. Тези дни в голяма степен се използват като нерегламентирани почивки от голяма част от родителите".

Междувременно от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета предложиха за една учебна година да има до 14 дни отсъствия по семейни причини - до 7 за всеки срок. Предложението на МОН за 15 дни е в процес на обществено обсъждане до 5 март.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВТУ със съвместен проект с университета в румънския град Крайова

Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" ще ремонтира и преоборудва четири аудитории за над 180 хиляди евро и ще прави летни училища по съвместен проект с университета в румънския град Крайова.  Съвместният проект за 1 025 122 евро цели великотърновските студенти и колегите им в Крайова да придобият допълнителни компетентности и..

публикувано на 27.11.25 в 18:54

Съдът определи за нищожно решението на СОС за зоните за паркиране

Административният съд на София-град е определил за нищожно решението на Столичния общински съвет, с което се увеличават таксите за синята и зелената зона за паркиране и се разширяват териториите им. С това се прекратява реформата за паркирането в София, се казва в съобщение от съда. Определението обаче подлежи на обжалване в 7-дневен срок...

публикувано на 27.11.25 в 18:53

Четири общини в област Благоевград са в бедствено положение заради обилните валежи

Четири са вече общините в област Благоевград, които обявиха бедствено положение заради продължаващите интензивни валежи от дъжд - Петрич, Сандански, Струмяни и Симитли. На обяд кодът за опасно време беше променен от оранжев в червен. Бедствено положение в Петрич, червен код за дъжд Десетки са наводнените сгради, улици и пътища между..

публикувано на 27.11.25 в 18:45

Папа Лъв XIV в Турция: Тази земя е неразривно свързана с възникването на християнството

"Тази земя е неразривно свързана с възникването на християнството" - това каза папа Лъв XIV при пристигането си в Анкара, на първото посещение в чужбина на Светия отец, след като беше избран за папа. Поводът за първата визита на папата извън Ватикана е 1700-та годишнина от Първия вселенски събор в Никея, където през 325 година е съставен..

публикувано на 27.11.25 в 18:39
Председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров дава изявление пред медиите в централата на партията - 27 ноември 2025 г.

БСП: Може да преосмислим участието си в управлението

БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на "Позитано" 20. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура за 2026 година. След съвместно заседание на Изпълнителното бюро на партията и коалиционния съвет..

публикувано на 27.11.25 в 18:07
Проф. Велислав Минеков

Проф. В. Минеков: Преди 5 г. бюджетът за култура беше 0,6% от БВП, а сега вече е 0,4%

Има пълно неразбиране от управляващите защо се дават средства за култура . Това каза пред БНР проф. Велислав Минеков, бивш служебен министър на културата, като коментира: "От това, което видях, се очаква бюджет за Министерство на културата (МК) 280 млн. лева. Това е подигравка! 280 милиона лева е пълна мизерия! Такъв е бил бюджетът и..

публикувано на 27.11.25 в 18:02

Прокуратурата привлече 7 обвиняеми за ОПГ, свързана с "Исторически парк"

Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност седем лица за организирана престъпна група, свързана с корупция, и постанови задържането им за срок до 72 часа, съобщиха от прокуратурата. Обвинението спрямо тях е, че от началото на месец януари 2013 г. до 26 ноември 2025 г. на територията на гр. София, гр. Варна и други части на..

публикувано на 27.11.25 в 17:57